TOPlist

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 26.10.2018 11:09:10 FB 

Informační článek

 

Vážený návštěvníku,

vítáme tě před branami země zvané Alagaesia. Jak už jsi možná stačil zjistit, jsme textová hra na motivy tetralogie Odkaz dračích jezdců (pokud nevíš, co to je textové rpg, klikni sem), které napsal Christopher Paolini. Je důležité ti jako první říci, že jsme pouze NA MOTIVY, tedy víceméně s knihami už nemáme moc společného. Hra začala v květnu roku 2010 tedy v době, kdy se na pultech knihkupectví teprve ohříval Brisingr a o nějakém Inheritance ještě nebyla ani řeč. A proto je důležité, aby sis i ty uvědomil, že naše hra začala tam, kde Brisingr skončil a ubírala se VLASTNÍ cestou! 

 

Jak začít hrát a jak založit první postavu najdeš na konci článku.

 

 

Odchylky od knih

 

Co se odchylek od děje týče, bylo by na dlouhé lokte to vysvětlovat, ale ve zkratce, abychom ti alespoň přiblížili vzdálené - spousta knižních postav již zemřela (Islanzadí, Orrin), některé postavy přežily (Brom) a jiné nenávratně zmizely (Arya). Taktéž se stalo, že některé z nich se odchýlili od děje knihy úplně, tedy Arya našla svoji spřízněnou duši v elfovi jménem Blödhgarm a mají spolu syna jménem Arnilian. Blagden, bílý havran jak ho znáte z knih, se za pomocí silné magie dokáže měnit na člověka a má za ženu Elvu - požehnaného sirotka. Elva nám vyrostla a v současné chvíli je ztracená kdesi v poušti Hadarak se svojí a Blagdenovou dcerou. A Eragon? Ten se po neúspěšném pokusu o svržení Galbatorixe stáhl a po spoustě hloupých rozhodnutí se schovává před jejich následky kdesi v poušti Hadarak.

 

Jak vidíte, změny jsou poměrně rozsáhlé a kolikrát úplně mění děj nebo se přímo odklání od původních knih. Pokud nám dáte šanci a změněný děj vás neodradí, ujišťujeme vás, že je to jen zlomek toho, co na Alagaesii můžete potkat. Vypracovali jsme Alagaesijský svět tak, jak mu od Paoliniho nebylo dopřáno, tudíž máme úplně nová náboženství, nové rasy, nová místa a celkově jsme Alagaesii udělali zajímavější, hratelnější a mnohem víc živější než kdy byla v knihách. 

 

Proto spíš raději než "na motivy knih" používáme "na motivy světa". Protože z knih nám zůstalo skutečně pramálo. 

 

NAJDOU SI ZDE SVÉ FANOUŠCI KNIH I FANOUŠCI STŘEDOVĚKÝCH FANTASY.

 

 

Politická situace

 

Alagaesijský svět prošel jistými změnami, co se vládců týče. Sedm let je dlouhá doba a dá se říci, že si zde najdou své i fanoušci hry o trůny, protože politika se ve sférách monarchů řeší dennodenně. Výhodné sňatky, tahání za nitky, známí známých nebo jen přímý vliv na panovníka. Tajné společnosti i náboženské sekty, které ovlivňují některé vladaře.

 

Zdá se vám to povědomé? Ano, dělo se to napříč reálnou historií a je to přirozený vývoj monarchie. Ti, kteří se rozhodnou hrát ve sférách politiky a intrik se musí připravit na dlouhé hry plné přemýšlení, obav a slovíčkaření. Často se tu na jeden (i rozhodující) herní příspěvek čeká třeba týden, zvlášť pokud se jedná třeba o rozdělení území. Politické hry jsou skvělé nejenom na hraní ale i na pozorování. Spousta hráčů se dívá a sleduje, jak vládci hrají, protože chtějí vědět, kam se osud jejich postavy ubere. A že mocní vládci umí s kartami točit pořádným způsobem.

 

Politická situace lidí

 

Král Galbatorix vládne přísnou rukou, nicméně je to spíš šedá eminence na pozadí. Jeho jménem konají většinou jeho stínové nebo generálové. Podařilo se mu uchvátit skoro celou Surdu (odolává jedna poslední pevnost) a připojit ji ke království. Původní král Surdy Jeod - nástupce Orrina - se odebral k Vardenům. Díky tomu, že má král zemi pod absolutní kontrolou, Vardenové nemají moc prostředků k boji a tak zůstávají na taktické pozici ve svém malém městečku zvaném Poříčí, které čítá několik tisíc obyvatel. Kromě náboženství se tak u lidí politicky neřeší nic, jen Surda.

 

Politická situace elfů

 

U elfů je to trošku složitější. Když zemřela Islanzadí, trůn převzala její dcera Arya se svým mužem Blödhgarmem. Oba dva ale záhadným způsobem zmizeli a to v době, kdy jediný následník trůnu byl ještě příliš mladý na to, aby trůn převzal. Uspořádaly se tedy první elfské volby, kdy na trůn usedla Arwina Meyron zvaná Greensleeves, která lesy několik let vedla poměrně inovativním, veskrze lidským způsobem. Právoplatný dědic královského trůnu Arnilian se však už jako odrostlý vrátil a snaží se získat trůn zpět do rodové linie de Eamë. Na elfském území je tedy velký konflikt mezi rody Meyron a de Eamë, což vyústilo v konečné rozdělení elfského království na dvě - Du Welden, jihozápadní elfské království pod vládou Arwiny Meyron a Du Varden, severovýchodní elfské království pod vládou Arniliana de Eamë. 

 

Politická situace trpaslíků

 

Trpaslíci žili dlouho agresivním životem, než byl trpasličí král Orik sesazen z důvodu pustošení klanů a na trůn byl po Stownredských volbách roku 3263 posazen král Krhazdorh Durgrimst Vrenshrrgn. Po jeho nástupu na trůn mezi trpaslíky z blíže nespecifikovaných důvodů vypukla občanská válka v jejímž důsledku bylo království rozděleno na nepřátelské Východní, které připadlo králi Gerumovi a na Západní, které vedl zvolený trpasličí král Krhazdorh. Následky války a nepřátelství se mezi trpaslíky táhly dlouho, než byla podepsána mírová smlouva. Na Východní trůn poté nastoupil Umrich, syn Isadora a vyjednal nové obchodní podmínky. V Okvětci 3265 byly hory zase spojeny zvolením nového krále západních hor Branna z klanu Durgrimst Quan a následnou dobrovolnou abdikací krále Východních hor. Beorské hory tak na Oriolovo kladivo navíc slaví "znovusjednocení".

 

Politická situace druidů

 

U druidů panoval dlouho klid a mír. A také strach, zda se jim podaří překonat strašlivou kletbu, která na ně byla kdysi dávno uvalena - kletbu o nestárnutí. Až v reakci na rozdělení elfského království - mezi druidy zvanými Hvozd - se druidi uchýlili k porušení rasové tradice a zvolili si vůdce - Gormala, který vedl s elfy vyjednávání o své území a také učinil zatím největší pokroky v hledání léku na kletbu. Na základě jednání se tak nakonec rozhodli stát na straně Meyronů.

 

Politická situace ostatních ras

 

Víly žijí schované v lesích a ani krize se jich zatím nijak nedotýká. Jejich královna je schovaná ve svém sídle a o ničem se moc nemluví. Kočkodlaci, dračí jezdci ani stínové nemají vlastní území, tudíž se většinou snaží pracovat s tím, co se děje v místě, kde žijí. Urgalové žijí svůj divoký život tak, jak mají. Kříženci (jiní tvorové) se mají pořád stejně špatně - pokud se ví o jejich nečisté krvi, jsou společností odmítáni, utlačování a nenáviděni.

 

 

Důležité a významné postavy Alagaesie

 

V jejich životopisech se dočtete mnohem víc, než kdekoli jinde na Alagaesii.

 

Lidé:

Azkaal - Mocný stín věrný králi

Enni - Diplomatka na straně krále

Galbatorix - Alagaesijský král

Jeod - Bývalý Surdský král

Madeton - Vedoucí Bratrstva

Nasuada - Vůdkyně Vardenů

 

 

Elfové:

Arnilian - Následník elfského trůnu

Arwina - Elfská královna

Blagden - Královský rádce

Meraldon - Člen Vroengardské rady

Táril - Významná elfská politička

 

 

Trpaslíci:

Brann - král sjednocených Beorských hor

Krhazdorh - bývalý vládce Západních hor

 

 

Ostatní:

Airis - Královna víl

Gormal - Vládce druidů

 

 

Jak začít hrát?

 

Teď, když máš informace o situaci, nejspíš už tušíš, kde bys chtěl hrát a v jaké sféře se angažovat. Pokud se chceš zaregistrovat a cítíš se být připraven, klikni v menu na položku "Pravidla a registrace". Menu budeš používat jako svůj denní chleba a po registraci se ti otevřou nová místa a nové položky. Registrace tě pak už sama navede, jak se prokousat tím nejdůležitějším. Pamatuj ale, že tohle je textová hra. Čeká tě jen text, text, text, sem tam nějaký obrázek a zase další text. Níže najdeš odkaz na registraci.

 

 

První postava

 

Zakládáš si první postavu? Tudíž doporučujeme hrát za člověka. Chceš-li si hrát v politické sféře, určitě napiš do Návštěvní knihy nebo na e-mail team@alagaesia.cz, pod kterého vůdce byste chtěli spadat, neustále sháníme generály, hrabata, nižší šlechtice a v některých případech i ty vyšší. A samozřejmě, sháníme i náboženské fanatiky, nebo náboženská kněží.

 

Jen tak pro zajímavost - u Urgalů se zatím ještě nic většího nestalo. 

 

Ještě pořád nevíš? Staň se Novicem, navštiv Yosen a postavu si vytvářej za běhu hry! 

 

NFORMACE O NOVICÍCH A REGISTRACE ZA NĚ

 

Přímá registrace

 

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 02.05.2019 09:03:29 FB 

 

Vývěska na Milovník 3267 

 

 

Počasí

Krátké přeháňky střídané jasnou oblohou navozují dojem příjemného probuzení přírody do plné krásy. Vše kvete a kypí životem.

 • Du Weldenvarden rozkvetlo.
 • Hory jsou svěží a zelené.
 • Elfové stále udržují ostražité napětí mezi sebou.
 • Víly se chystají na volbu královny.
 • Urgalové už nosí jednu bederní roušku.

 

Události

(odkaz na kalendář)

 • 1. Druidi slaví Životabud
 • 1. Kočkodlaci slaví Frera Myr
 • 13. - 19. Lidé slaví Týden lásky
 • 13. - 19. Víly slaví Aaleanii
 • 14. Kult Matky Země slaví Letní rej
 • 16. Solasova církev Světlostání

 

Hledaní zločinci

 

Království vyhlašuje tyto hledané zločince:

 

Nasuada

odměna 200 zl

 

Jeod 

odměna 100 zl

 

Sympatizanti odboje

odměna 10 zl za kus

 

Zrzavá prostitutka za vraždu člena královské armády a napomáhání odboji. (Eru)

odměna 20 zlatých

 

Elfové se navzájem obviňují:

 

Arwina

odměna ?

 

Arnilian Ildrid

odměna ?

 

Stoupenci jednotlivých stran

odměna ?

 

Beorské hory jsou poklidné.

 

Jakákoli hlášení pište do chatu "Inzeráty a reklamy".

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 02.01.2019 15:37:59 FBMilí hráči, vzhledem k tomu, že se nám to tu pěkně rozrůstá, jsme se rozhodli každému z nás přidělit určitý rezort povinností. Pochopitelně, že každý admin může řešit všechny problémy, ale bylo by vhodné, kdyby jste své dotazy či požadavky adresovali právě tomu, kdo za ně zodpovídá. Právě on má totiž ty správné zkušenosti v dané oblsati a pravděpodobně vám vyhoví nejlépe.

Více o jednotlivých klíčcích ZDE.

 

 

Islanzadí de Eamë - hlavní adminka, starající se o profily postav, psaní článků, novinek ohledně hry a podobných prací, včetně kontrolování chatů. Taktéž odpovídá na vaše zvídavé dotazy ve zprávách a tak trošku je to ten "hodný polda". Kdysi to bývala moudrá, mocná, krásná a chladná královna elfů. Dnes je pohřbená v Du Weldenvarden a je o ní posmrtně mluveno s úctou a respektem, který si po dobu své vlády vysloužila především taktickou likvidací odpůrců. Tímto děkujeme SSSR za zaslání příslušné příručky. Přepisování dějin nikdy nebylo tak snadné! 

Poslat zprávu Islanzadí

 

Aireen - adminka, která se stará o schvalování životopisů, správu nad radou, vnitroherní záležitosti typu tržiště a ve volných chvílích pořádá akce. Na dotazy vám také odpoví, přesto je to však "zlý polda", hlavně co se reálií a registrací týče. Jestli chcete, aby u ní něco prošlo, musíte si to rozumě obhájit. Je to plachá, přesto však nevegetariánská elfka, která umí škrábnout. Má svoji vlastní hlavu a nezajímá ji nic jiného, jen vlastní zkušenosti a názor a občas Idaron.  V nitru je ale stejně citlivá, jako na povrch vypadá.

Poslat zprávu Aireen

 

Arwina Greensleeves - adminka, která stejně jako ostatní adminé kontroluje profily, schvaluje a píše nové články, vyhodnocuje soutěže a říká se o ní, že je z adminů tak trošku nejpřísnější. Prostě "zlej polda". Na dotazy vám odpoví, ale jen na ty rozumné. Je to jednoznačně nejlepší královna, kterou kdy Lesy měly, ačkoliv její vládu provázejí jisté... kontroverzní události, za které však pochopitelně nemohla, a tady si vezměte koblihu, děkuji. Ačkoli je introvertní, svoje názory prosazuje rázně a cílevědomě.

Poslat zprávu Arwině

 

Správce říše - admin, starající se o desing webu a programování. Taktéž se stará o chody chatů, nicméně jen vzdáleně, odpovědi na otázky po něm nechtějte. Vážně, neodpoví vám. Je to vysoký muž v plášti s kápí stojící ve stínech, kterému nikdy není vidět do obličeje. Právě proto je tak záhadný všem obyvatelům Alagaesie.

Správci říše nepište

 

Rhunön - redaktor, který má na starosti funkčnost základních mechanik hry, reálie a tržiště. Je to elfská kovářka, která se zapřísáhla, že už neudělá jezdecký meč a pak našla způsob, jak to obejít. A taky si stvořila prvního terminátora (ona mu říká homunkulus), ale my ji i tak máme rádi.  

Napsat zprávu Rhunön

 

Idaron - redaktorka, která neustále zapomíná, že je redaktorkou a píše redaktorům, aby udělali redaktorskou práci. S čistým svědomím můžeme říct, že kdo si s Idaronem nezahrál, jako by nikdy nehrál RPG. Jak o něm řekla Arwina: "Hraje se s ní skvěle, krásně píše... Ale při čekání na Idarona bych byla schopná napsat druhou bibli v Aramejštině."Je to statný elf, dračí jezdec, který je silným přivržencem královny Arwiny Meyron. 

Napsat zprávu Idaronovi

 

Azkaal Uniarë - bývalá redatorka, v současné době z časových důvodů členka rady. Je to silně narcistický stín, jenž býval elfem. Flegmatická krutost a silný odér parfému ho provází každým jeho krokem. Je plně oddán králi. A svému odrazu v zrcadle. Chcete-li se stát jeho další milenkou, ozvěte se do HP. Značka: Stačí dlouhé vlasy!

 

 

Deynor - člen Alagaesijské rady, vedoucí elfy a dračí jezdce. Dále plní povinnosti které plní každý člen rady. Je to mladý lovec původem z Carvahallu vyznávající Severní kult.

 

 

Jeod - člen Alagaesijské rady, který vede obsáhlou a složitou kategorii lidí. Dále plní povinnosti které plní každý člen rady. Je to mladý muž, bývalý vládce Surdy, který je známý tím, že rád opouští bitevní pole a nechává tam poměrně vtipnou, leč však osamocenou armádu. 

 

 

Meldon Erunámo Eruer - členka Alagaesijské rady která má moc nad nejtemnějšími obyvateli Alagaesie - stíny a draky. Dále plní povinnosti které plní každý člen rady. Je to elf zrádce, který má tak nějak omylem dítě s elfskou královnou a dozvěděl se to až když jeho dítě bylo dospělé. Best dad ever. 

 

 

Rey - člen Alagaesijské rady zodpovídající za kočkodlaky a druidy. Dále plní povinnosti které plní každý člen rady. Je to kočkodlak, který je prostě vždycky ve správný čas na správném místě a přitom ho nikdo nezná. Prostě takový normální kočkodlak.

 

 

Vragga - členka Alagaesijské rady, která má na starosti urgaly a křížence (Jiné tvory) Dále plní povinnosti které plní každý člen rady. Je to urgalka, víceméně nestranná, oddaná bohyni Rahně, nevypočitatelná jako každý urgal. Tak moc nevypočitatelná, že ji ve hře vlastně skoro nikdo neviděl.

 

(tento seznam se může stále měnit tak sem občas koukněte)

 

 


 

 

ADMINSTVO V DŮCHODU

 

 

 

Arya Ildrid - adminka, která stála u zrodu stránky, bývalá královna elfů, dračí jezdkyně, lego v úsporném balení, kdysi jedna z nejaktivnějších hráček.

 

 

Elva Indil - adminka, která stála u zrodu stránky, manželka Blagdena, dračí jezdkyně, kdysi dávno "ten fakt hodně zlý admin". Jako fakt, přezdívalo se jí Elvitler (ano, to je kombinace jejího jména a jména Adolfa Hitlera).

 

 

Brom Meyström - zasloužilý člen Alagaesijské rady, který je tak moc zasloužilý,že do dnešních dní má právo beta na to, že může kecat ostatním radistům do věcí. Ale moc to nedělá.

 

 

 

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 14.10.2018 18:14:30 FBZáklady hraní RPG

Autor: Islanzadí de Eamë

 

Ach, to jsi ty. Slyšel jsem, že bys chtěl poučit o základech RPG. Přečti si prosím následující slova a viz, že to není nic těžkého. Brzy zjistíš, co jsou to vody textového rpg, jak vypadá herní příspěvek a celkově budeš plavat, jakobys rpg hrál odjakživa. Je to jednoduché...

 

Co to je RPG?

 

Nejprve si řekneme, co to vlastně je celkový pojem RPG. Z anglického role-playing game to v překladu znamená hra na hrdiny (hraní si na nějakou roli). Všechno, co hraješ za nějaký charakter je rpg (příkladem může být nějaká počítačová hra typu Skyrim nebo World of Warcraft, kde hraješ za nějaký charakter, který ovládáš pomocí klávesnice a prožíváš jeho dobrodružství). Textové rpg funguje na podobném principu - ovládáš hrdinu - charakter pomocí klávesnice. Jak ale název napovídá, klávesnici potřebuješ podstatně více - všechno co děláš vyjadřuješ prostřednictvím textu. Pohyb tvého hrdiny se tak neskládá ze zmáčknutí kurzorové klávesy, ale z napsání věty "jde směrem doprava".

 

V podstatě tvoříš textem příběh na pokračování, který je ovlivněným tvým spoluhráčem na druhé sraně monitoru. 

 

Aby se v těchto kvantech textů dalo vyznat, má celá hra určitá stylistická pravidla, která je třeba dodržovat. Tato pravidla se liší od standardních stylistických pravidel českého jazyka tím, že jasn oddělují, co je přímá řeč, co je myšlenka a co je akce. Kvůli krátkosti příspěvků se upustilo od uvozovek v přímě řeči a akce bývají ohraničeny hvězdičkou. Ale neboj se, to všechno ti níže vysvětlíme. Tohle bylo jen pro úvod. Popojedeme dál.

 

Jak se hraje textové RPG

 

Abys pochopil, jak se rpg hraje, rozdělme si teď přesně pojmy. Tvoje postava mluví, myslí si a koná. To, co tvoje postava řekne nahlas, piš jako normální text. To, co tvoje postava v tuto chvíli udělala, nebo se chystá udělat, piš mezi hvězdičky. Máš hned tři možnosti, jak můžeš za postavu psát:

 1. V třetí osobě přítomného času. (*pozdraví*)
 2. V první osobě přítomného času. (*pozdravím*)
 3. V třetí osobě minulého času. (*pozdravila*)

Z těchto možností je nejčastěji užívaný první, nejméně poslední. Vol tedy moudře, jak se ti bude hrát nejlépe.

 

Příklad:

 1. Zdravím! *Pozdraví, posadí se na zem a sleduje, co se ve městě děje zajímavého.*
 2. Zdravím! *Pozdravím, posadím se na zem a sleduji, co se ve městě děje zajímavého.*
 3. Zdravím! *Pozdravila, posadila se na zem a sledovala, co se ve městě dělo zajímavého.*


Tvoje postava je postava, která by klidně mohla žít, proto světe div se - má i svoje vlastní myšlenky. Těmito myšlenkami může tvoje postava komunikovat s draky, nebo jen poznamenat něco, na co nikdo nemůže ragovat. Tvoje myšlenky patří jen tobě. Vepisuj je do kulatých závorek tak, aby každý poznal, že se jedná o myšlenku.


Příklad:


(To je ale osel...) *Pomyslí si, ale navenek na sobě nedá nic znát. Zvedne oči k drakovi, který postává vedle.* (Nemyslel jsem tebe, vznešený draku!)

 

Žijeme ve světě, kde myšlenková komunikace je téměř na denním pořádku, proto mi dovol seznámit tě s myšlenkovými bariérami. Myšlenkové bariéry jsou pomyslné hranice toho, kdo může tvoje myšlenky slyšet. Pokud komunikuješ s drakem, tvoje myšlenková bariéra bude slabá. Pokud si chceš svoje myšlenky nechat pro sebe, tvoje myšlenková bariéra bude naopak silná. Toto je velice důležité ve chvíli, kdy potkáš nějakého čaroděje a ten se pokusí číst ti myšlenky.

 

Příklad:


(Jsi samozřejmě krásná, dračice,) *usměje se na ni, přesto ale v koutku jeho mysli hlodá pochybnost.* (Nebyla ta druhá dračice hezčí?) *raději si v mysli postaví bariéru, nechce dračici urazit. To by totiž taky mohl skončit s ukousnutou hlavou.*

 

A někdy se také stane, že dotyčná hraje, ale není online na žádné sociální síti, ani na Alagaesii není přihlášená. Pokud není jiného zbytí, užij na mimoherní text dvě lomítka. Tento neherní text pro větší přehlednost odřádkuj.

Příklad:

 

Samozřejmě, já mám spoustu přátel... *odpoví, přesto se však musí mírně začervenat nad troufalostí, kterou dnes Arya oplývá. Zdá se jí, že se celý svět snad musel zbláznit.*

//Aryo, pojď prosím na skype. :-)

 

Tyto lomítka ale nejsou řešením všeho. Pokud například potřebuješ opustit hru, protože jsi unavený, nebo tě někdo vyhání od počítače, zahrej to!

 

Příklad:

 

Panečku, už je velice pozdě. Mám ještě nějakou práci. Omlouvám se, Beriku, ale musím opustit tvou ctěnou společnost. Atra esterní ono theuldin, *pozdraví a odejde pryč z Hlavního sálu.*

 

A teď si poslechni jedno důežité upozornění. Rozhodně nejsme hra, která by sloužila k navazování známostí ve stylu virtuálního sexu. Na to máš jiné stránky, které jsou plné obsahu přístupného od 18ti let. Tady u nás je to nanejvýš nevhodné, mimo téma, urážející jakoukoli dobrou hru, kterou si tu můžeš přečíst. Jelikož se ale může stát, že si tu tvoje postava najde partnera/ku a váš vztah se dostane do této fáze, dbejte na to, aby se akt odehrál ideálně v soukromých herních knihách a především používejte cenzuru! Nikdo, opravdu nikdo nestojí o to, aby se v Ellesméře elfka a elf oddávali pohlavnímu styku, zatímco jiní by si tam rádi zahráli. Každý takový akt se dá pěkně opsat, aby z něj nebylo nic explicitně zřejmě, nebo prostě napiště doslova *cenzura*.

 

No a konečně mi dovol seznámit tě s něčím, čemu se říká Křišťálová stěna. Je to stěna, která stojí mezi životem postavy a tvým reálným životem. To znamená, že tvoje postava by neměla být ovlivňována tvým zdravotním, nebo duševním stavem, stejně jako tím, co ty děláš. Tedy jinak řečeno, pokud ty sis zlomil nohu, tvoje postava je stále v pořádku. Nebo pokud tvojí postavě zemře drak, můžeš mít v realitě sice dobrou náladu, ale tvoje postava je smutná. Kříšťálová stěna platí i na vševidoucnost - Pokud se tvoje postava opaluje u jezera Leona, ty rozhodně nevíš, že tvůj přítel bojuje s Urgalem. A stejně tak to platí na osobní informace postav. Ty rozhodně nemůžeš vědět, že postava, kterou jsi teď potkal v Cerise, měla krušné dětství a před týdnem jí zemřel poník.
 
Příklad:


*jen tak si vykračuje, pouští Hadarak. Všiml si, že v Poříčí se strhnul boj a tak začne hlasitě povzbuzovat. Ani si nevšimne, že ho pozoruje dívka.* Jé, ahoj! Ty jsi Jenna, že? Je mi líto, že tvoje matka zemřela a že se ti před měsícem ztratil poník. Ale neboj se, vím, že tvůj poník je v Dras Leoně. Doprovodím tě tam!

 

To by se Jenna asi pořádně divila. Nezapomeň taky na faktické vzdálenosti. Pokud hraješ v zmíněné Poušti Hadarak, rozhodně se nemůžeš ze vteřiny na vteřinu teleportovat do Du Weldenvarden. Ke svým hrám používej mapu. Hledej hráče, kteří mají postavu ve stejné lokalitě. V realitě taky nebudeš chodit po Brně a za hodinu se promenádovat v Praze. Všechno má svůj čas a to i za cenu, že nebudeš moci s někým hrát.

(Článek o vzdálenostech najdeš zde.)

 

Příklad:

 

A: Má někdo čas na hru v Surdě?

B: Bohužel, zrovna jsem v Ellesméře.

C: Ale já jsem v Surdě!

 

Dál se seznam s pojmem "Metagaming". Tohle by se pro tebe odteď mělo stát sprostým slovem, jedná se totiž o Ovliňování cizí postavy. hraj jen za svoji postavu, nech spoluhráče reagovat sama za sebe. V praxi to znamená, že když tvoje postava na Lableise vybafne tak, aby se lekl, Lableis se vůbec leknout nemusí.

 

Příklad: 

 

*Jak tak jde pouští, když tu najednou jeho společník zakopne a spadne. Přijde mu to legrační a tak se začne smát.*

 

A teď mi dovol představit ti jednu významnou osobu. Jmenuje se Marry Sue a její společník je Garry Hue. Že jsi o nich ještě neslyšel? Inu, to hned napravíme. Marry Sue poznáš hned a všude. Je totiž naprosto dokonalá. Přežije každou nehodu, nedokážeš ji zranit a ona je přitom samozřejmě krásná, odvážná a milovaná - jednoduše dokonalá. Prostě prototyp takové normální bohyně. Gary Hue je pak výraz, kterými se označují mužské postavy tohoto typu. Dej si pozor, abys nehrál sám jako Marry Sue, to by tě tvoji spoluhráči moc rádi neměli. I v normálním životě má každý svoje klady, svoje zápory a svoje omezení. Máš potřebu pít, jíst, chodit na toaletu. Tudíž, když tvoje postava už týden nejedla, pravděpodobně při nejbližším souboji prohraje. Proč? Protože je oslabená od nedostatku potravy.

 

 
Příklad:

 

*Je zrovna na lovu v Dračích horách, když tu najednou zahlédne ty 3 ra'zaky, kteří tasí meče. Ačkoli už tři dny nepila, nepociťuje nijak velkou potřebu napít se a tak raději tasí i svůj meč a rozběhne se proti nim. Začne přitom hlasitě řvát, aby ra'zaci byli mírně zmatení. Přiběhne k nim a jediným mocným sekem utne dvěma ra'zakům hlavy. Přijde k tomu třetímu, ale ten jí jen plivne k nohám a uteče strachy. Ona se raději posadí na zem, kde začne svůj meč čistit od ra'začí krve, zatímco vzpomíná na matku, kterou zabili urgalové. Ten ra'zak není objektem její pomsty. Ale urgaly vyvraždí všechny, to už si slíbila jako dítě!*

 

Teď, když znáš tyto tři nepřátele, pojď. Seznámím tě s tím největším. Jmenuje se "Krátký příspěvek"! Že to nezní tak hrůzostrašně? To je jenom kamufláž. Věř mi, není horšího spoluhráče než toho, který neumí napsat dlouhý příspěvek. A přitom to ani není těžké. Zakomponuj do příspěvku počasí, svoje myšlenky, okolí! Pracuj s informacemi, které máš a uvidíš, že to může být zábava!

 

Lépe bude hra vypadat, pokud kromě diskutování budete popisovat i co vaše postava dělá, co cítí, nad čím přemýšlí. Zkuste vytvářet epické příběhy ne jenom diskuze mezi postavami. Nemějte obavy z delších příspěvků. Ba naopak, mějte panickou hrůzu z příspěvků krátkých. vše se dá rozepsat.

 

Příklad:

 

 • *Nakráčí si to do Ellesméry.* Zdravím! *Pozdraví.*

 

 • (Už se musím blížit k Ellesméře, cítím přítomnost živých bytostí!) *Pomyslí si radostně a zrychlí tempo. Dnes má opravdu dobrou náladu, protože se po ěnkolika dnech najedl a dokonce v lese našel pramen, ve kterém si doplnil zásoby vody.* (Slyšel jsem, že královna je krásná žena. Zajímalo by mě, co je na tom pravdy...) *zauvažuje si, ale na pravdu si bude muset ještě nějakou chvíli počkat. Na hranicích ho totiž zastavili strážci* Zdravím Vás pánové! *začne rozhovor s krásnými a brzy je konečně vpuštěn do hlavního elfského města. Hned na okraji se mu zastaví dech nad krásou elfských obydlí. A pokud mu elfští muži přišli krásní, stydí se za svůj výrok, protože elfské ženy mu dech doslova vyrazily. Po chvíli dojde až na náměstí, kde se rozhlédne. Bezradně přijde k jedné elfce, která stojí poblíž.* Zdravím sličná elfko. Smím se zeptat, kudy k zámku Tialdarí? *Zeptá se a přitom se snaží neomdlít nad její krásou, která se nad ním tyčí ve výšce. Snad i ta nejmenší elfka je vyšší, jak on sám.*

 

Který příspěvek se ti líbí víc? A na který se ti bude lépe reagovat? Věř mi, že jakmile se dostaneš do hry, ten delší příspěvek ti bude připadat chudý a krátký. Vždyť je úžasné, kolik informací můžeš zpracovat. Pokud ještě žádné informace neznáš, doporučuji ti pročíst si nějaké knihy v knihovně, nebo začít herně sbírat zkušenosti.

 

Tudíž, abych shrnula celé tohle povídání, snažně tě prosím, vyvaruj se výše zmíněným chybám a uvidíš, že hra bude daleko zábavnější, než kdybys byl všemocný. Uvidíš, že ke svojí postavě brzy citově přilneš a budeš s ní sdílet všechny starosti i radosti jejího života. Co se základů týče, bylo by to nejspíš všechno, nicméně časem poznáš, jaké jsou hranice herního příspěvku a že toto není zdaleko vše, co ti naše textové RPG nabízí. 

 

Teď už si ale upaluj přečíst pravidla, ať víš, kde jsou hranice toho, co se smí, a co ne a kdoví...

 

Třeba příštím hrdinou dne budeš zrovna ty!

 

REGISTRACE

 

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 05.07.2018 15:39:01 FBZboží - Střed tržiště

 

*Dosti rušná tržnice plná podivných zvuků a exotických pachů nabízí mnohé druhy zboží a prodavači u jednotlivých stánků se překřikují a předhánějí kdo dá lepší nabídku. Mnozí z nich zvučnými hlasy vyvolávají jeké všemožné i nemožné účinky jejich výrobky nabízejí a jak směšná je to za ně cena.*

 

Surdské pomeranče 1kg 9st
Surdské citróny 1kg 9st
Surdský meloun 1ks 7st
Čerstvé ryby 1ks 1 - 10st
Hovězí 0,5kg 5st
Vepřové 0,5kg 6st
Slepice 1ks 3st
Zvěřina 1ks 9st - 5zl
Koření 50g 2zl
Čerstvé květiny 1ks 1 - 3st
Keramické nádobí 1ks 5 - 9st
Plechové nádobí 1ks 5st - 2zl

 

Drobné zboží jako vejce, méko či máslo, je možné pořídit v ceně pod jeden stříbrný, tedy není nutná asistence vypravěče.

 

Ceny jsou pouze orientační.

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 05.07.2018 15:28:22 FBZboží - vetešnictví

 

*Cinkot starého zvonku prozradí tvůj příchod. Prodavač zvedne oči, posune se brýle po nose aby lépe viděl a když na tebe konečně za ostří, tvář se mu rozjasní. Nový zákazník.*
Copak to bude? *Zeptá se hned. Ví, že nejjednodušší je zeptat se nejprve jeho, protože zboží je tu tolik a střídá se takovým tempem, že není možné je obsáhnout do nějakého uceleného seznamu. Jen prodavač sám tuší, co se v krámě nachází. A dokonce se říká, že i když tam něco není, tenhle mužík to nakonec stejně odněkud vytáhne. O ceny se tu smlouvá. Není výjimkou, že tu samou věc dva lidé koupí za úplně jiné peníze… Jakou hodnotu má daný předmět… To určuje prodavač až když se zboží objeví na pultíku u pokladny…*

 

Úzká ulička je obklopena regály naplněnými roztodivným zbožím v různém stádiu rozkladu. Pokud zatoužíš některou z těchto věcí vlastnit raději ji dvakrát prohlédni. Prodavač se tě jistě pokusí oškubat jako slepici takže se připrav pořádně smlouvat.

 

Seker 1zl
Motyka 3st
Kladivo 5st - 2,2zl
Cep 5st
Kosa 7st
Kleště 2st - 1zl
Lana až 2st/m
Moždíř 8st
Inkoust 1st
Nádobí až 1zl
Truhla 2zl
Koření 1 - 8st
Látky 1st - 1zl/m2
Štětce až 3st
Barvy až 5zl

 

Krom těchto o něco cennějších předmětů se zde dá sehnat lecos užitečného z druhé ruky a to do jednoho stříbrného.

 

Ceny jsou orientační.

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 05.07.2018 15:14:16 FBZboží - Krejčovství

 

Co to bude? *Zeptá se pohotově švadlena a už se k vám hrne s metrem aby změřila, jak že máte vlastně vysokou postavu, jaký je obvod pasu či šířka ramen.* Pro vás tu jistě máme něco, co by se vám mohlo líbit. *Zhodnotí švadlena poté co si vás zařadila do velikostní kategorie.* A nebo budete chtít ušít něco na míru?

 

Košile Barevná či vyšívaná košile z jemného plátna.  1zl
Kabát Teplý odolný kabát buď z pevné látky s podšívkou či z kůže.  1 - 5zl
Šaty Šaty s výšivkou a nabíranými rukávy.  2zl
Šaty Bohatě zdobené šaty z jemné látky. 15zl
Polobotky Kožené boty vhodné pro pohyb po městě.  1zl
Střevíce Zdobené boty s tenkou podrážkou a vysokým šněrováním.  5zl
Jezdecké boty Vysoké pevné boty s odolnou podrážkou.  2zl
Sedlo Pevné kožené sedlo určené k volné jízdě. 15zl
Turnajové sedlo Sedlo s vysokými opěrkami vzadu i vpředu, aby se zabránilo pádu. 20zl
Dámské sedlo Určeno pro jízdu v šatech, či sukni. 17zl
Kožený vak Praktická záležitost na cesty, kde se vleze několik nezbytností. 4st
Torna Pořádný batoh na vše potřebné. 6st
Sedlové vaky Pro jezdce na přepravu všeho potřebného a trochy navíc. 7st
Váčky Účelné pro přenos peněz či cenností. 1st
Oprava Zalátat, či jen zašít díry a dírky.  7st
Úprava Pro rychlé změny postavy.  9st
Oděv na míru Aby dokonale seděl a doplňoval. 10 - 50 zl

 

Ceny jsou orientační, záleží na vypravěči.

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 05.07.2018 14:11:11 FBZboží - Klenotnictví

 

*Prodavač zvedne oči* Á, nový zákazník. Budete si přát náhrdelník, prsten, nebo nějaký pěkný náramek pro vaši slečnu? *Položí šperk, který má právě rozdělaný a už se plně věnuje jenom vám.* Mám tu nějaké hotové šperky. *Vytáhne malou truhličku a jeden z nich ukáže.* Nebo si můžete objednat na zakázku, pokud se vám tu žádný nelíbí. *Vysvětluje prodavač.*

 

Zlato

Prsten 4 - 8zl
Brož 6 - 12zl
Hřeben 3 - 5zl
Spona 2 - 4zl
Tiára 10 - 14zl
Korunka 15 - 20zl
Diadém 8 - 12zl
Náušnice 2 - 4zl
Náramek 12 - 16zl
Přívěsek 3 - 7zl
Náhrdelník 6 - 10zl
Spona do vlasů 5 - 9zl
Jehlice do vlasů 2 - 4zl

 

Stříbro

Prsten 2 - 6zl
Brož 4 - 10zl
Hřeben 2 - 4zl
Spona 2 - 4zl
Tiára 9 - 13zl
Korunka 15 - 20zl
Diadém 7 - 11zl
Náušnice 2 - 4zl
Náramek 10 - 14zl
Přívěsek 2 - 6zl
Náhrdelník 4 - 9zl
Spona do vlasů 4 - 8zl
Jehlice do vlasů 1 - 3zl

 

Měď je nejlevnější z čistých šperkařských kovů.

Prsten 1 - 4zl
Brož 2 - 6zl
Hřeben 1 - 3zl
Spona 1 - 2zl
Tiára 7 - 9zl
Diadém 5 - 12zl
Náušnice 1 - 2zl
Náramek 4 - 8zl
Přívěsek 2 - 5zl
Náhrdelník 3 - 7zl
Spona do vlasů 2 - 6zl
Jehlice do vlasů 1 - 3zl

 

Mosaz je vzhledem podobná zlatu, ovšem o poznání levnější.

Prsten 3 - 8zl
Brož 4 - 10zl
Hřeben 2 - 4zl
Spona 1 - 3zl
Tiára 8 - 12zl
Korunka 13 - 17zl
Diadém 7 - 11zl
Náušnice 2 - 4zl
Náramek 6 - 12zl
Přívěsek 1 - 5zl
Náhrdelník 4 - 8zl
Spona do vlasů 3 - 7zl
Jehlice do vlasů 1 - 2zl

 

Ocel, cenově dostupná, pro denní použití.

Prsten 0,5 - 2zl
Hřeben 0,5 - 3zl
Spona 3 - 8st
Přívěsek 1 - 2zl
Spona do vlasů 1 - 3zl
Jehlice do vlasů 0,5 - 1zl

 

Doplňky a služby

Perlové zdobení 5st/kus
Polodrahokamy 2st - 1zl/kus
Drahokamy 2 - 8zl/kus
Reliéf 3 - 8st
Iniciály 3st
Výroba na míru kov + zdobení + 15zl
Úprava velikosti 2zl

 

Ceny jsou orientační, záleží na vypravěči a daném šperku.

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 05.07.2018 12:41:31 FBZboží - Hostinec

 

Dobrý den vážený pane. Jak mohu sloužit? *Otáže se blahobytně vypadající mužík v ušmudlané zástěře a pečlivě si tě změří pohledem. Aby zjistil zda si můžeš pobyt zde dovolit.* Budete si přát jídlo a pokoj nebo jen pokrm? *Otáže se podlézavě.* 

Lze zde najít vcelku slušnou jídelnu a slamníky nejsou tak prolezlé různou havětí jako jinde. Dalo by se říci že se jedná o slušný hostinec, přesto je známo že hostinský si rád přivydělá bokem a ředí víno vodou.  

 

Ačkoliv ceny za jednotlivé služby jsou velmi příznivé delší pobyt zde se již prodraží. Ovšem jídlo, víno, pivo či nocleh a stáj pro koně máte skoro zadarmo.

Veškeré služby se platí měďáky a není potřeba tyto výdaje řešit s vypravěčem, pokud se nejdná o delší pobyt, který by mohl stát větší obnos peněz.

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 05.07.2018 12:36:35 FBZboží -chovatelství

 

*Usměvavý mladík s jasnýma očima ve stínu slamáku dorazí svižným krokem k tobě a poněkud hlasitě, aby přehlušil zvuky zvířat promluví.* Dobrej den, co byste potřeboval.* Všude okolo je vcelku silný zápach, ovšem prodavač se netváří jakoby jej to otravovalo.*

 

*Pozemky chovatelství sahají ještě hodně daleko za první obchod a stáje. Jsou to veliké pastviny s velkým výběrem kdejakých hospodářských zvířat. V rámci této oblasti má svůj domek i sokolník. Musíte si zajít opravdu slušný kus přes pastviny, abyste se za ním dostali, nicméně pokud opravdu chcete dravce, jdete na to správné místo. Sokolník je trochu zamlký starší pán, ale své svěřence má velice rád.*

 

Kromě běžně dostupných zvířat se tu občas mohou objevit i mimořádné a vzácné exponáty...  

 

Kůň Jezdecké zvíře. 4 až 8zl
Tažný kůň Především na práci, možno jezdit. 4zl
Prase Chov na maso. 3zl
Svině Samice od prasete. 3zl
Kráva Mléko, práce, maso. 3zl
Vůl Pracovní zvíře. 1zl
Býk Na práci a na telata. 2zl
Pes Hlídač, či pomocník na pastvě nebo lovu. 1zl
Slepice Na vejce a maso. 2st
Kachna Na maso a vejce. 4st
Ovce Na vlnu nebo maso. 4zl
Koza Mléko nebo maso. 2zl
Kozel Na kůzlátka. 1zl
Beran Samec ovce. 1zl

 

Ceny jsou pouze orientační.

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 25.06.2018 18:34:24 FBZboží - alchymie

 

*Prodavačka vás obdaří zářivým, trochu tajemným úsměvem.* Co by jste ode mne chtěl? Svazeček bylinek, lektvar proti otravě bolení břicha nebo… *tajemně se odmlčí* ...něco jiného… *vědoucně se pousměje. V jejím krámu se nachází všelijaké vodičky. Mnoho z nich jsou opravdu jen neškodné bylinné vývary, které mají, světe div se, i léčivé účinky. Některé nemají účinky vůbec žádné, po jiných vás snad zaručeně bude bolet hlava nebo nějaká jiná část těla. A mezi tady tím vším… najde se občas i nějaká lahvička s nevídaným obsahem… Kde se tu vzala a co přesně je v ní, neví pořádně ani sama prodavačka. Jen štítek na lahvičce vypráví o zázracích, které se budou dít, pakliže tenhle lektvar někdo vypije… Kdo ví, co je na tom pravdy…*

 

ZBOŽÍ CENA
Jedy 4st - 5zl
Lektvary se záhadným obsahem 1zl - 7zl
Podpultové zboží - pochybné přísady do elixírů ...

Váčky s čímsi 'kouzelným'

(chemické sloučeniny různých zábavných vlastností)

...
Vzácné amulety 2zl - 10zl

 

Prodavačka ráda smlouvá. Za kolik vám zboží prodá záleží hlavně na vás. Ceny jsou tedy alespoň přibližně orientační.

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 29.03.2018 13:34:51 FBEkonomika

 
Peníze, každý potřebuje peníze… Tedy skoro každý. Rozhodně pro většinu Alagaesie je ekonomika opravdu důležitá.
 

Království

Začněme tedy Královstvím. Zde platí jednotná měna Alagaesijské zlaté. Jedna zlatka je ovšem samo o sobě docela velké bohatství, proto tu máme také Alagaesijské stříbrné a měděné. Do jednoho zlatého se vám vleze deset stříbrných.
Říkáte si, a co měděné? Jaký je kurz? Odpověď je - To není důležité. Měděné jsou prostě drobné. Má je každý a platí se s nimi každodenní výdaje. Chcete jít do hospody, koupit si novou halenu, čapku nebo třeba lano, svíčky a podobné drobnosti? Plaťte měděnými. Takovéto základní zboží se prodává snad v každém městě, není proto třeba tyto drobnosti nějak více řešit. Jinak řečeno, Alagaesijské měděné jsou jednoduše pro hry. Nikdo je nebude kontrolovat, nikdo je nebude nikam zaznamenávat. Jestli s nimi budete hrát je jen a jen na vás. (Jen hlavně reálně, prosím. Pokud je někdo žebrák, ani těch měděných nebude mít nijak moc.)
Nyní tedy již mince s vyšší hodnotou. Tady to bude o něco složitější. Stříbrné a zlaté, které má vaše postava, jsou již evidovány v příslušné tabulce. V těchto mincích dostáváte vaše výplaty a odměny z questů, za ně si taktéž kupujete lepší zboží, jako jsou na příklad zbraně, zbroj, drahé oblečení nebo třeba mazlíčci. Toto zboží můžete pořídit na tržišti.
Království má jedno velké tržiště, nachází se v městě Burgsank, které je již dlouhé věky centrem obchodu celého Království. Nachází se nedaleko hlavního města Uru’baen, poblíž poušti Hadarak.
 
Rozdělení zboží
Jak to se zbožím přesně je? Kolik máte při hrách platit za dvě piva v hospodě? Zboží, jak jsme se již mohli dozvědět, je rozdělená na to základní (to co si můžete pořídit za měďáky a nikdo to nebude pořádně hlídat) a to luxusní (které si můžete pořídit jen na velkém tržišti a stojí stříbrné a zlaté). Hodně se můžete dozvědět ze seznamů zboží, které naleznete na tržišti. Mohou tam být pro reálnost her zaznamenány občas i předměty s cenou v měďácích. Určitě si domyslíte, že tohle zboží si nemusíte kupovat přes prodavače, tyto ceníky jsou tam jen a jen pro vás, kdo chcete hrát co nejlépe to jde.
 
Výplata
Jistě se teď ptáte, co je to ta ‘výplata’. Ta se týká pouze postav se zaměstnáním (jakékoliv postavy které vykonávají práci v Království nebo v Du Weldenvarden). Pokud tedy máte postavu, která pracuje (třeba jako kovář, voják, či obyčejný vesničan s vlastním políčkem) bude každé takové postavě adminy určena ‘výplata’ na kterou má nárok jednou za měsíc. Ale pozor, kdo bude chtít připsat své peníze, musí si o ně napsat. K tomuto účelu slouží chat Výplata, kde bude vždy poslední týden v měsíci možno žádat o peníze. Admini vám je připíší do tabulky. Na výplatu mají ale nárok jen aktivní postavy. Rozhodně tedy nejde jen jednou za měsíc přijít a chtít své zlaťáčky. Musíte s postavou odehrát alespoň jednu hru (pokud se jedná o hodně dlouhou hru, postačí fakt, že jste hráli). Je tedy na vaší cti, abyste psali do chatu Výplaty jen když na peníze budete mít opravdu nárok. Admini nebudou každého zvlášť kontrolovat, ale pokud se jim něco nebude zdát, mohou požadovat důkaz.
Pro zájemce tu mám ještě jeden informační přídavek. Kdyby jste se nad tím příliš dlouho zamýšleli - proč si mohu celou výplatu ušetřit, proč se z toho neodečítají daně, výdaje na jídlo a na běžné věci a tak dále - mám pro vás jednoduchou odpověď. Výplata, která se vám přičítá k majetku je již přesně to co zůstane když odečtete veškeré normální výdaje. Vaše celá výplata by byla ve skutečnosti mnohem větší, ale kvůli reálnosti (a usnadnění veškerých finančních převodů) jsme se rozhodli to vyřešit takto. To je taky důvod, proč dobrodruzi nedostávají veškeré odměny za questy, proč se takzvaně některé “obětují na živobytí”. Takže ne, nikdo není znevýhodněn :)
 
Šlechta
Jak je to s ostatními postavami? Samozřejmě v království nežijí jen takoví lidé, které jsem zmínila před tím. Máme tu i výše postavené lidi, šlechtu. Ti peníze, jak je známo, řešit nemusí. Jsou prostě bohatí. Takové postavy jsou tedy z kolotoče ekonomiky vyřazeny.
 
Dobrodruzi
Další odstaveček se týká dobrodruhů. Je docela zřejmé, že ti výplatu nemají. Na své živobytí si vydělávají právě questy a dobrodružstvími. Důležité je, že pokud dobrodruh hrdina nesplní dva questy za měsíc (a dobrodruh přeživší se nijak o svůj výdělek nepostará), umírá, protože jednoduše nemá na živobytí. Stejně jako normální lidé žádají o výplatu, dobrodruh musí do chatu výplaty napsat krátkou zprávu o tom, že splnil nějaké questy (či něco vyrobil a prodal) a tím si zajistit, že jeho postava nebude odsunuta do archivu. Z toho vyplývá, že dobrodruhům se majetek v tabulce nemá prakticky jak navýšit...To se vám asi moc nelíbí že… Takže ano, určitý počet malých questů je nutné obětovat pro přežití. Pokud jich splníte víc, máte nárok na nějaké ty penízky do tabulky. Velké questy (2 nebo 3 hráči a vypravěč) mohou mít odměny mnohonásobně větší, ty se tedy do tabulky zapisují celé. Pakliže se dobrodruh účastní takto velkého questu, jeho životní potřeby jsou automaticky zajištěny. Zprávu však musí napsat stejně. Pokud vám z tohoto popisu stále není jasné jaké je rozdělení questů, můžete si víc přečíst zde.
Podtrženo sečteno, ve zprávě uveďte všechny aktivity spojené s penězi (jak by to mělo vypadat se dočtete zde). Za malé questy nebudete dostávat finance hned, ale na konci měsíce (pokud vaše příjmy byli vyšší než výdaje na živobytí, jak se tak říká).
 
Cestování
Všichni rádi čas od času cestují. Alagaesie je ale velká a banditů na cestách mnoho. Když se s postavou rozhodnete cestovat, musíte si předem rozhodnout, kolik ze svého majetku necháte v bezpečí doma a kolik si berete s sebou. Pokud sbalíte veškerý majetek, hrozí vám, že vás přepadnou lupiči a nezbude vám zhola nic. Cestování je zkrátka velká a nebezpečná věc. Proto když už něco takového plánujete udělat, je důležité upozornit nějakého admina či redaktora aby patřičně upravil tabulku. Tohle platí samozřejmě i pro šlechtu!
 
Tabulka
Něco málo k té tabulce. Jak si můžete všimnout, tvoří ji dva sloupce. Sloupec hotovost je ten, který se primárně používá. V něm je zaznamenáno k jakým prostředkům máte přístup. Není to tedy jen nutně to co máte právě ve svém měšci, jsou to veškeré peníze, které máte třeba někde doma v pokladničce, ale vždycky si je můžete jednoduše vzít. Sloupec úspory slouží pouze pro peníze, ke kterým aktuálně nemáte přístup, ale jsou stále vaše. Normálně je tedy prázdný. Využití je právě při již dříve zmíněném cestování. A nebo když si pro mě za mě zakopete truhlu s pokladem někde na vzdáleném ostrově, může to být taktéž považováno za vaše úspory. A dobrodruzi? Ti úspory většinou vůbec nepotřebují. Žijí z ruky do úst, jak se říká. Pokud se ale stane a oni přijdou k nějakým větším penězům? Je na vaší kreativitě jak to s nimi vymyslíte. (Nezapomeňte informovat adminy, když si je někam šikovně uložíte.)
 
Svatby
Vypadá, že to nemá s ekonomikou co dělat? Ale jděte! Peníze se řešily vždycky. Především u lidí, nezapomínejte na to, že když se dívka vdává, do manželství s sebou nese věno. Aby to tady nebylo tak složité, od adminů dostane nový pár věno 20 zlatých, pokud má nevěsta bohaté rodiče, můžou ještě přispět. Věno je něco jako základ pro založení nové rodiny, s největší pravděpodobností to padne na stavbu domu...
 
Domy
To je trošku odlišná kapitolka, ale píši ji sem, protože má s penězi dost co dělat. Dům je důležitá součást majetku. Všichni kdo nejsou dobrodruhové (nebo rasy jako kočkodlaci…) by měli mít v majetku uveden dům, buďto jejich nebo alespoň místo kde přebývají (může se stát, že služebné žijí přímo v zámku, tudíž to není jejich dům). Při tvorbě profilu na to nezapomínejte. Kdo to nebude mít uvedeno v majetku, bude se počítat že žádný dům nemá a tudíž má docela problém.
A potom se taky může stát ta krásná tradiční situace, že se dva mladí lidi vezmou, odstěhují se od svých rodičů a začnou stavět dům. Asi tušíme, že dům nebude stejně drahý jako jedna kobyla. Dům byla vždy ta nejdražší záležitost. Může se stát, že bude někdo tak schopný a na dům našetří, nebo jim ho zaplatí jejich rodiče (nejspíš to budou rodiče šlechtici). Jinak ale může být poměrně hodně složitou a dlouhodobou záležitostí na dům našetřit. Aby jste měli trochu přehled o ceně, průměrný malý domek se dá pořídit za takových 50 zlatých (a potom je to s cenou horší a horší). Jak se to normálně řeší? Ano, půjčkou. Pro zjednodušení práce všem zúčastněným tato věc funguje následovně. Domluvíte se s adminem (či redaktorem). To je nedůležitější bod. Vy si poté můžete postavit dům a splátky budou automaticky odečteny z vaší výplaty. Budete tedy dostávat trvale o něco méně. Domy se vždy splácely nehorázně dlouho, proto počet splátek a nic takového rozhodně nebudeme řešit. Jednoduše budete mít trvale o něco nižší plat. Kdybyste s tím přeci jen chtěli něco dělat, měli jste třeba našetřeno hodně peněz, domluvte se s adminem, on vám jistě rád v této věci vyhoví.
Když už máme peníze, je potřeba vyřešit, zdali budete dům kupovat již existující, nebo budete stavět. Pokud se rozhodnete pro stavbu, bude to trvat nějakou dobu, než dům vybudujete. Rozvrhněte si čas, klidně se poraďte s někým zkušeným pokud si sami nevíte rady. Pokud stavíte, počítejte s tím ve vašich hrách. Když dostavíte, nezapomeňte si to připsat do majetku.
 
Tím už jsme snad vyčerpali vše, co je důležité poznamenat ve vztahu k penězům pro lidi v Království. A nyní další rasy! (Ne opravdu to ještě není všechno :D)
 

Trpaslíci

Trpaslíci mají svoji vlastní ekonomiku, sboje vlastní peníze. Jako platidlo se používají mince z  železa s čtvercovou dírou uprostřed, kolem kraje poseté trpasličími runami. Měna je důležitá především kvůli obchodu mezi jednotlivými klany. Každý klan totiž produkuje něco jiného. Pro zjednodušení obchodu si zavedli tyto mince - říkejme jim železné. Samotní trpaslíci tyto peníze však prakticky nevidí. Všechny potřeby trpaslíků zajišťuje klan ve kterém žijí.
 

Elfové

Elfská ekonomika má jisté podobnosti s tou lidskou. I zde elfové zístávají různá zaměstnání a dostávají za ně finanční ohodnocení. Platidlo je tu poněkud netradiční - stříbrolesklé lístky (zkratka L). V královských zahradách roste speciální strom (jedinečný v celých lesích) jehož listy mají přirozeně stříbrný okraječek. Strom sám neopadává. Když je potřeba, elfové zpěvem od stromu získají lístky, které následně magií poupraví tak, že jejich přirozeně zelená barva zmatní, trochu zešedne, zato trochu ztvrdne a začne se víc lesknout. S pravým kovem to ale prakticky nic společného nemá. Lístky není nijak složité zničit (kdo by to dělal, že), sami ale už neuvadnou. Po celých lesích slouží jako jediné platidlo. Když si chcete něco koupit, musíte si někde sehnat právě tyhle lístky.
 
Práce
Pokud chtějí elfové výplatu, musí mít práci. Jídlo se přece samo nevypěstuje. I v lesích se tedy najde spoustu různých pracovních příležitostí, kde se můžete uplatnit.
 
Zboží
V lesích neexistuje velké tržiště, jako mají lidé. Jednotlivé druhy zboží najdete v různých městech. Koupit si můžete od elfů, kteří dané řemeslo provozují, na zakázku. Něco jako obchody tedy prakticky neexistuje. Seznam měst s luxusním zbožím které se tam vyrábí najdete níže.
Co se týče ostatního zboží řekněme každodenní spotřeby, elfy, které vám takové zboží mohou prodat jistě najdete v každém městě. K tomu nepotřebujete žádného prodavače.
Platí zde jednoduše stejná pravidla jako pro zboží prodávané na velkém tržišti.
 
Ellesméra - kovárna
Sílthrim - krejčovství
Nädindel - klenotnictví
Osilon - alchymie
 
Jak jistě vidíte, rozdílnost s lidským tržištěm je poměrně velká. Třeba nic jako chovatelství v lesích neexistuje. Což ovšem neznamená, že zvíře nemůžete získat. Samozřejmě že můžete. Chyťte vypravěče! Když ho přesvědčíte, může s vámi odehrát “quest” kdy si buď zvíře ochočíte sami, nebo najdete elfa, který to udělá za vás. Se zvířaty se rozhodně v lesích nekupčí. 
 

Víly

Víly mají podobnou ekonomiku jako elfové, s tím rozdílem že všechno je koncentrování v to jediném vílím městě - Anthaře. Mají vlastní měnu a to ražené kovové mince se symbolem květiny (zkratka K). Jsou směnné 1:1 k elfkým listům.
Víly stejně jako elfové mají zaměstnání a získávají za něj výplatu. Tržiště jako takové neexistuje, nicméně ve městě se nacházejí víly, které jednotlivé "obchody" provozují. Stejně jako u efů, ani zde nelze koupit zvíře.
 

Vardenové

Tihle lidi, kteří se dobrovolně vzdali království a kvůli svému přesvědčení se nyní si říkají Vardenové, měnu nemají. S Královstvím obchodovat nemůžou, to je docela logické (pokud to někdo dělá, má dozajista tajně měnu Království). Zde funguje systém přerozdělovávání. Všechno je všech, všichni pracují pro všechny. Funguje to jen díky dvoum věcem - kvůli vůdci Vardenů, který to drží pod kontrolou a kvůli přesvědčení lidí. Být Varden vyžaduje docela slušnou dávku odhodlání a naprostou jistotu v přesvědčení, že jste absolutně proti Království.
Pro pořádek, Vardenové tedy žádné výplaty nikdy nedostávají. Pokud něco chtějí, musí se domluvit se svým vůdcem frakce. Pokud vyhrají peníze v questu, budou jim docela k ničemu, do majetku se jim ale připíšou. Co s nimi udělají je jen na nich.
 

Urgalové

Svoji měnu taktéž nemají. Pokud potřebují něco co nedokážou vyrobit v rámci svého kmenu, seženou si lidské peníze a pokusí si to sehnat na lidském tržišti. Mezi urgaly tedy taktéž funguje jen jakási výměna v rámci kmene. Konečně, oni toho taky nějak příliš nepotřebují.
 

Druidi

Měnu svoji samozřejmě nemají. Pokud potřebují peníze, seženou si měnu podle místa, kde zrovna žijí. Pokud žijí ve Hvozdu, veškeré jejich potřeby jsou zajištěny právě jím. Takové vymoženosti jako tržiště tedy vůbec nepotřebují.
 

Kočkodlaci

Tak ty snad není ani potřeba zmiňovat. Správný kočkodlak žije skoro pořád v podobě kočky, tudíž si nepotřebuje kupovat absolutně nic. Zavazadlo jako kočka tahá asi těžko, takže na takové věci jako peníze vůbec nepotřebuje myslet. Pokud se rozhodne žít nějak dlouhodoběji v lidské podobě, používá peníze země ve které žije. Nic zvláštního na tom není.
 

Draci

Draci ani nestojí za řeč. Dalo by se říct, že je pod úrovní draka mít něco takového jako jsou peníze. Drak si vezme všechno když to zrovna potřebuje. Kdo by chtěl platit za jelena uloveného v lese...
 

Víly

V údolí Antharra taktéž žádná zvláštní měna není. Pokud mají nějaké potřeby, zajišťuje je Královna víl. Když se víly rozhodnou cestovat k elfům, používají velmi neočekávaně jejich měnu. Víc myslím není potřeba říkat.

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 02.09.2017 22:57:27 FBTy kdož toto čteš, dovol mi drobné prohlášení.

 

Stránka Alagaesia.cz (počítaje Alagaesijskou radu, Redaktory i Adminy) prohlašuje, že na nápad a námět Alagaesijského prostředí, nebo dějového příběhu, nemá autorská práva, ty patří Ch. Paolinimu a jeho vydavateli. Stejně tak se nevztahují na žádné obrázky (vč. profilových obrázků, některá pozadí skinů a některá záhlaví).

 

Práva si vyhrazujeme na veškerý textový materiál (vyjímky buď už jsou, nebo budou v nejbližší době odstraněny) a jeho další používání. Včetně reálií, materiálů v knihovně apod. Nebojte, nebudeme používat vaše texty proti vaší vůli, jen zabraňujeme situacím, kdy nám řeknete, abychom kompletně smazali vaše dílo nenávratně pryč. Pokud bude pro děj klíčové, nemůžeme vám to slíbit.

 

Z toho vyplývá, že si vyhrazujeme i právo na textové (a případně i kreslené) materiály od hráčů. Případné odstranění veškerých výtvorů záleží na domluvě s admin teamem (pouze adminé!) a tyto materiály nepodléhají striktnímu přání autora (z důvodu výše uvedeného). 

 

Co se týče zdrojových kódů světa Alagaesie - byly vytvořeny jejím vedením (Správce říše) a tudíž na ně autorské právo platí stejně - pouze a striktně patří Správci říše. 

 

Prosíme o respektování těchto slov v souhladu se zákonem ČR o autorském právu a děkujeme za pozornost tomuto krátkému prohlášení. Máš právo jít si hrát. ;)

 

Islanzadí de Eamë

Správce říše

Arwina Greensleeves

Aireen

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 02.09.2017 22:11:05 FBPoslední aktualizace: 13.01.2012

 

Jste na Alagaesia.aspone.cz nováčky? Nevadí, zde máte návod jak se v ní orientovat :)

 

Osnova:

1, Hlavní stránka

2, Registrace

3, Vyplňte formulář

4, Profil

5, Přihlášení

6, První kroky

7, Hra

8, Chaty

9, Poslední triky

 


1, Hlavní stránka

Když si najedete na adresu http://alagaesia.aspone.cz ukáže se vám Hlavní stránka:

TIP: Obrázek si zvětšíte kliknutím!

 


2, Registrace

Jako další krok musíte kliknout na tlačítko "Registrace". To můžete naleznout níže na stránce:

 


3, Vyplňte formulář

 → 

-Odešlete a klikněte na "Další" Před Vámi se objeví tabulka vyžadující doplnění části pravidel. Jak už je tam psáno, je to kontrola toho, jestli jste četli pravidla.

 → 

 


4, Profil

Jakmile kliknete na tlačítko "Další", budete přesměrování na formulář k vytvoření životopisu:

Nejprve musíte vybrat svoji Rasu a své pohlaví:

Dále musíte vymyslet svůj profil. K tomu vám slouží položka "Tvorba profilu": Poté klepněte na tlačítko dokončit.

 → 

Po zkontrolování profilu vám přijde e-mail, že vaše postava byla schválena.

 


5, Přihlášení

Zadejte ty údaje, které jste zadávali při registraci:

Po přihlášení se vám opět ukáže hlavní stránka a pár rubrik navíc: Alagaesia, Chaty a Odkazy.

 


6, První kroky

Osobní menu: Nastavení/Poslat holuba/Moje pošta

Nastavení

Nastavení vám slouží k zobrazení základních informací o vašem účtu a k jejich úpravě. 

Poslat holuba

Chcete si s někým psát tak, aby to nebylo všem na očích? Pošlete mu Poštovního holuba!

Poštovní holub je vlastně posílání zprávy, žádného opeřence opravdu krmit nemusíte :)

Moje pošta

Pokud si chcete přečíst staré zprávy které jste již odeslali, nebo které vám přišly, tak přesně tato položka k tomu slouží.

 

Teď si položme otázku:

"Jak poznám, že mi přišla nová zpráva, aniž bych pokaždé musel klikat na položku "Moje zprávy"?"

Nemusíte se bát, že by jste nějákou zprávu nezaznamenali. Pokud vám přijde nová zpráva, v levém rohu se vám ukáže velkými písmeny NEWS/POŠTA/ZPRÁVA (dle Skinu [viz. níže])

 

"A co je to vlastně "Skin"?"

Je to vzhled Alagaesie, jaký si vyberete. Celkově máme 7 skinů, + možnost "Neměnit skin":

     Klasik                                 Neměnit Skin                                                 

Modrý

Draci

Skin by Eleanor Da Artery

Skin by Islanzadí de Eamë

Stará rasa

Hráči

Morcë

Ciru

Pokud si chcete skin nastavit, stačí najet do položky Nastavení, kde je napsáno Vzhled: Skin a za tím máte nabídku skinů:


7. Hra

Jak hrát?

Jako na většině RPG blogů (ano, i když je toto web, stále provozujeme RPG hraní jako hry na blog.cz), i zde hrajeme pomocí blueboard knih. Pokud někdo má s RPG již zkušenosti, ví jak na hru a můžete tento krok přeskočit. Pokud ne, čtěte dál...

Nejprve je potřeba si otevřít nějáké místo v sekci "Alagaesia". Jako příklad použijeme Du Weldenvarden, kde se hraje prakticky nejčastěji.

Zobrazí se vám seznam obecných místností → místnosti kde můžete hrát všichni. V domech smějí hrát jen jejich majitelé, popř. Návštěvy. Otevřete si místnost "Ellesméra", což je podle knihy hlavní město Elfů.

Po kliknutí na Ellesméru se Vám otevře blueboard kniha, ve které budou starší příspěvky.

Pokud chcete na příspěvek reagovat, klikněte na tlačítko "odpovědět". Je to pro větší přehlednost a pohodlnější hru.

 


8.Chaty

Možná jste si všimli, že se v menu nachází rubrika "Chaty". Nejde o žádné chatovací místnosti, pouze o místnosti, které se netýkají hry. Nejpoužívanější je tzv. "Společenská místnost". Na jiných RPG ji můžete vidět pod názvem "nonRPG". A vlastně plní úplně stejný účel.

 


9. Poslední triky

První z posledních vychytávek, které vám web nabízí a o kterých se zmíním, je Osobní lišta, o které jsem se zmínila již v bodu "Nastavení".

Pokud kliknete na možnost "Nastavení osobní lišty", zobrazí se vám malý formulář, který jednoduše vyplníte.

Lištu si smíte umístit tam, kde vám to bude vyhovovat. V závěru to bude vypadat takto:

 

Druhá a prozatím poslední vychytávka, se kterou vás seznámím je Správa osobního hesla. Princip je jednoduchý. Stačí si pamatovat jedno přihlašovací jméno, jedno heslo a můžete se bez dalších starostí pohybovat mezi postavami.

V nastavení si otevřete možnost "Klikněte pro správu hlavních hesel". Vyskočí vám takováto tabulka.

Po vyplnění klikněte na "Vytvořit". Před vámi se oběví následující volby:

Ihned po kliknutí po vás tato vychytávka bude chtít zadat hesla vašich postav. Jde pouze o ověření majitele, protože vaši postavu by mezi ty své mohl vybrat kdokoli. Je to taková pojistka, proto důrazně připomínáme, aby jste Nikomu své heslo Neříkali!

Teď už nezbývá než se odhlásit a znovu přihlásit, ovšem s tím rozdílem, že tentokráte zadáte jméno a heslo, které jste si zvolili při registraci.

Dále musíte vybrat postavu, na kterou se chcete přihlásit. Před vámi vyskočí seznam vašich postav, které vlatsníte. Nezapomeňte, že 3 postavy je maximum.

A pokud se budete chtít "přehlásit" na jinou postavu, stačí kliknout na ikonku, která se za vašim jménem zobrazí. Po kliknutí na ni se vám zobrazí seznam postav jako při přihlášení.

Doufám, že vám nápověda alespoň trošku pomohla v prvních krocích. Na další příjdete časem sami. A jste to i Vy, kdo ovlivní další hru Alagaesie. Nezapomínejte, že Christopher Paoliny tu není. Vy jste její tvůrci a je jen na vás, jak bude hra pokračovat.

 

Nyní povstaňte a ukažte všem, že jste tady!

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 02.09.2017 22:09:48 FBUrčitě jste se už někdy sami sebe ptali, co znamenají klíče u adminů, redaktorů a radistů a jestli se jednotliví členové admin teamu nějak liší. Dnes přinášíme informační článek o tom, co obsahují jednotlivé role, jaká je jejich náplň a hierarchie. Seznam lidí, kteří vlastní klíček, můžete najít ZDE.

 

 

ČLEN RADY

 

První z pozic, kterou může běžný hráč získat, je člen alagaesijské rady. O tuto funkci se dá zažádat podle tohoto článku

 

Úkolem člena rady je kontrolovat nepřijaté životopisy čekatelů a plnit úkoly zadané adminem. Členové rady jsou zároveň oprávněni měnit počasí. Každý člen rady má na starost konkrétní rasu, u které má primární slovo o tom, koho přijmout a koho ne.

 

 

ČLEN RADY

(zkušený hráč)

 

Tuto pozici může získat člen rady, který se osvědčil v pozici člena rady, nebo už do rady přišel s označením zkušeného hráče.

 

Úkolem člena rady který je zároveň zkušeným hráčem je kontrola neschválených životopisů, plnit úkoly zadané adminem a taktéž jsou oprávnění měnit počasí. Od běžného člena rady se liší tím, že jejich pozice v radě je umocněna tím, že má právo hrát za vypravěče.

 

***

 

POMOCNÝ REDAKTOR                                       

 

Tato pozice je přístupná ve většině případů pouze lidem, kteří alespoň měsíc dobře vykonávali práci v alagaesijské radě a jejich hodnocení nepřijatých životopisů je na opravdu dobré úrovni.

 

Úkolem pomocného redaktora je vést členy rady, kontrolovat jejich práci a schvalovat životopisy. Stejně jako členové rady, i on má právo měnit počasí. Pomocný redaktor automaticky nemusí mít status zkušeného hráče. 

 

 

REDAKTOR

 

Redaktorem se může stát kdokoli, kdo má dobré a realizovatelné nápady a vychází dobře s adminy. Většinou se jedná pouze o stálé členy alagaesijské rady, kteří se ve funkci osvědčili.

 

Jeho úkolem je braimstorming. Sbírá nápady, konzultuje s adminy a vypracovává, načež má právo je po domluvě s adminem zveřejnit. Redaktor se od pomocného redaktora liší tím, že má více pravomocí, které mu postupně mohou být rozšiřovány. Zároveň má i přístup na e-mail.

 

***

 

ADMIN

 

Adminem se může stát jen opravdu kvalitní, aktivní redaktor, který má dobré vztahy s vedením a odvádí natolik dobrou práci, že jeho pravomoce jakožto redaktora jsou až příliš omezené. Jakmile se člověk jednou stane adminem, nebude mu funkce odebrána na základě neaktivity nebo přesunu do legend (pouze bude označen šedým klíčem jako "admin v důchodu").

 

Úkolem admina je kompletní kontrola stránky - tedy kontrola všech ostatních rolí. Má právo zveřejňovat jakékoli články obohacující obsah alagaesie, stejně tak má právo dávat pochvaly i tresty. Může vyhodnocovat vyhrocené situace (např. kyberšikanu) a jeho slovo je zákon. 

 

 

HLAVNÍ ADMIN

 

Hlavním adminem se automaticky stává obyčejný admin ve chvíli, kdy vyřizuje většinu záležitostí alagaesijského světa, včetně e-mailů, čekatelů a článků. Takový admin má absolutní moc -tedy když se rozhodne, že v Alagaesii v srpnu sněží, sněžit bude a hráči se se situací musí vypořádat.

 

Úkolem hlavního admina je zkrátka úplně všechno. Musí držet ochranou ruku nad stránkou a nese zodpovědnost za problémy, které způsobila jeho tolerance nebo přimhuřování očí. Hlavní admin by tedy měl být nekompromisní. Hlavní admin může ovlivnit jakoukoli situaci na Alagaesii, nicméně pokud ji začal řešit jiný admin, může zasáhnout až když situace nemá jiné východisko (tedy jiný admin už si neví rady jak situaci zvládnout) 

 

 

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 02.09.2017 13:38:39 FB 

Alagaesijský kalendář

 

Autoři: 

Islanzadí de Eamë, Arwina Greensleeves, Sedrik

Alagaesijská rada

 

Legenda:

Měsíce

 

Leden Sněženec
Únor Světločas
Březen Okvětec
Duben Duhovec
Květen Milovník
Červen Svědějník
Červenec Teplomuk
Srpen Suchovec
Září Pršivec
Říjen Listotřas
Listopad Kostitřas
Prosinec Hvězdonoš

 

 

Dny v týdnu

 

Pondělí Prvoden
Úterý Zbrojan
Středa Učan
Čtvrtek Pradlen
Pátek Koruní
Sobota Opadan
Neděle Víruměj

 

 

Důležitá data seřazená podle data

 

1. Sněžence - Novoročí - Lidé

1. Sněžence - Nshora - Trpaslíci

1. Sněžence - Rahnino probuzení - Urgalové

1. Sněžence - Bohuzdar - Víly

2. Sněžence - Az Otho - Trpaslíci

3. Sněžence - Naarii - Víly

5. Sněžence - Den Mayaka - Bratrstvo

9. Sněžence Dya Shalin - Kočkodlaci

26. Sněžence - Joriinii - Víly

 

1. - 10. Světločasu - Dagurr uhor - Urgalové

14. Světločasu - Jarní rej - Kult Matky země

16. Světločasu - Den světelných rojů - Severní kult

16. Světločasu - Světlodání - Solasova církev

29. Světločasu - Agaetí blödhren - Elfové

29. Světločasu - Časodar - Lidé

 

1. Okvětce Vichran - Druidi

4. Okvětce - Jarnice - Severní kult

5. - 7. Okvětce - Plamenice - Bratrstvo

10. Okvětce - Dagshelgr - Elfové

11. Okvětce - Jarní jiskra - Druidi 

11. Okvětce - Deštonoš - Kult Matky země

11. Okvětce - Zimoplach - Severní kult

11. Okvětce - Světlonoš - Solasova církev

11. Okvětec - Oriolovo kladivo - Trpaslíci

11. Okvětec - Slza rahny - Urgalové

11. Okvětce - Dešťonoš - Víly

11. - 17. Okvětce - Dya stelle - Kočkodlaci

21. Okvětce - Rozkvět - Kult Matky země

 

1. - 3. Duhovce - Dakhlin čas - Trpaslíci

7. Duhovce - Den Duhy - Kult Matky země

8. Duhovce - Averilii - Víly

 

1. Milovníka - Životabud - Druidi

1. Milovníka - Frera myr - Kočkodlaci

13. - 19. Milovníka - Týden lásky - Lidé

13. - 19. Milovníka - Aaleanii - Víly

14. Milovníka - Letní rej - Kult Matky země

16. Milovníka - Světlostání - Solasova církev

 

1. Svědějníka - Ohniváč - Druidi

1. Svědějníka - Dagurr Skrajn -  Urgalové

2. - 4. Svědějníka -  Guntera sigurd - Trpaslíci

8. Svědějníka - Nirelii - Víly

13. - 16. Svědějníka - Primanin - Elfové

17. Svědějníka - Manin - Elfové

18. Svědějníka - Den Sester - Bratrstvo

21. Svědějníka - Letní slunovrat - Solasova církev

 

3. Teplomuka - Jonii - Víly

7. Teplomuka - Vitra le Toern - Kočkodlaci

13. Teplomuka - Krvice - Bratrstvo

14. Teplomuka - Vöndran - Elfové

 

7. - 11. Suchovce - Tmice - Bratrstvo

13. Suchovce - Farthen - Trpaslíci

14. Suchovce - Podzimní rej - Kult Matky země

16. Suchovce - Světlobranní - Solasova církev

20. Suchovce - Noc darů - Bratrstvo

21. Suchovce - Arzulii - Víly

25. - 31. Suchovce - Vinobranní - Lidé

 

1. Pršivce - Zemice - Druidi

7. - 16. Pršivce - Farthen Helzvolg - Trpaslíci

9. Pršivce - Yawëan - Elfové

24. Pršivce - Den větru - Víly

 

13. Listotřasu - Du namar Aurboda - Elfové

15. - 18. Listotřasu - Dagurr berjazt - Urgalové

19. Listotřasu - Zazimování - Kult Matky země

20. Listotřasu - Slythan - Elfové

26. Listotřasu - Moriaii - Víly

30. Listotřasu - Rav Myta - Kočkodlaci

31. Listotřasu - Očistec - Lidé

31. Listotřasu - Slunovrah - Solasova církev

 

1. Kostitřasu - Duchovrat - Druidi

1. Kostitřasu - Dagurr okär - Urgalové

5. Kostitřasu - Keturah et Zionii - Víly

6. Kostitřasu - Smrtnice - Severní kult

14. Kostitřasu - Zimní rej - Kult Matky země

15. Kostitřasu - Maeii - Víly

16. Kostitřasu - Světlomiz - Solasova církev

 

1. Hvězdonoše - Vodana - Druidi

2. Hvězdonoše - Fyrnan - Elfové

13. Hvězdonoše - Dya Marlin - Kočkodlaci

21. Hvězdonoše - Zimní slunovrat - Solasova církev

31. Hvězdonoš - Titanii Víly

 

 

Důležitá data seřazená podle ras a jejich popisky

 

 

Druidi

 

1. Okvětce - VichranJe den kdy každý pomalu cítí účinky přicházejícího jara. Zima ustupuje a nahrazuje jí jaro. Místo strnulé vody kdy se měl každý druid utišit přijde hraví vítr. Pro většinu symbolizuje nutnost "znovu procitnutí" z dlouhého spánku. Všichni by se měli naopak otevřít a snažit se být naopak sdílní. V této době je zvykem, že se sejde celá vesnice a to nejlépe na vysoko položených místech jako jsou třeba skály nebo kopce. Tam se všichni podělí o to co všechno dokázali zjistit přes zimu kdy měli objevovat sami sebe. Je to doba kdy by si všichni měli vyjasnit spory, které mají mezi sebou protože se věří, že slova které odnese vítr už nemohou nijak uškodit. Vichran se zobrazuje jako mladý hoch s rozevlátými vlasy, běžíc od jedné věci k druhé.

 

11. Okvětce - Jarní jiskra - Vyvrcholení jara spojené s jiskrou prolétající na obloze. Je to takové požehnání jaru a druidům do nového roku. Bývá zobrazena jako malé děvčátko s blonďatými, velice kudrnatými vlásky ze kterých koukají liščí uši a liščím ocáskem. Je to symbol především pro ty, kteří dokázali dosáhnout své hranice a mění se na své charakterové zvíře.

 

1. Milovníka - Životabud - V tento den se pořádají celodenní obřady, při nichž se druidové snaží probudit přírodu. V tento den mají pečovat o přírodu více než kdy jindy. Při rituálech posílají hvozdu každý část své energie, protože si myslí, že tak pomohou duchům probudit se. Všichni by si v tento den měli stanovit nějaké cíle, protože se věří, že pokud si je stanovíte v tuto dobu, tak vašeho rozhodnutí bude vždy správné. Druidové mají myslet na budoucnost a možnosti, které jim přináší.

 

1. Svědějníka - OhniváčJe začátek léta, vše je v plném rozkvětu, proto je to takový symbol života. V tomto období jsou u druidů běžné sňatky. Věří se, že to přinese novému páru štěstěnu. Jako živel je zde oheň v plné síle. tato doba se slaví vždy ve vesnici, kdy se konají poměrně bujaré slavnosti okolo ohromného ohně. Do ohně se vhazují věnce z květin. Druidové věří, že takto poprosí ducha života o sílu a ten by ji měl propůjčit. Také se věří, že dívka či mládenec který vhodí věnec do ohně se do příštího Ohnivce zamiluje a najde ideální protějšek. Ohniváč má podobu mladého muže zahaleného v jasných plamenech, které ho zahalují jen do pasu.

 

1. Pršivce - ZemiceJe doba sklizně a konečného vyvrcholení všeobecného snažení. Je to den kdy jsou k světu přivedeni potomci a tak se povídá, že každý porod na tento svátek dopadne vždy velice dobře. Živel který se k tomuto svátku přiřazuje je samotná země. Pokud se najde nějaké její vyobrazení, tak se jedná o typickou matku ve středních letech, zahalenou v hnědých barvách země. Jako každé správné vyobrazení matky má samozřejmě kulaté bříško. Přesto, že se většinou považuje celá komunita ze jednu velikou rodinu, tak na Zemice má slavit každý jen se svou pokrevní rodinou. Společně mají udělat malý obřad u kterého mají poděkovat za všechny dary, která jim země poskytla. Je to doba, kdy rodina má strávit čas společně a mají obnovit pouta.

 

1. Kostitřasu - Duchovrat - Je to velice významný den, kdy se vracejí lidské duše ze záhrobí. je to doba při které by si všichni měli vybavit jednak to co prožili a za druhé ujasnit si minulost jako takovou. Přes den má každý vyrazit na své místo, které si zvolil a tam se může osamotě spojit s někým z jeho zemřelých předků. Pohřby se v tuto dobu nikdy nekonají, protože se věří, že by duše potom nebyla klidná. Večer se celá vesnice sejde na větších srazech, kde si všichni vyprávějí příběhy z historie. Každý zde má prostor říci co za ten rok života prožil. Je to způsob, jakým druidové za něco takového děkují životu samému.

 

1. Hvězdonoše - Vodana - Den kdy podzim předává žezlo moci zimě, čili země předává žezlo vodě. V této době druidi provádějí hluboké meditace a každý z nich si většinou hledá nějaké klidné místo kde bude moci strávit čas o samotě. Připodobňují si to ke stromu, které se pomalu ukládá ke spánku. Je až typické, že každý z druidů má mít své místo, kam se může v takovém případě uchýlit. Někteří považují Vodan jako svátek, kdy vlastně vracejí energii zpátky hvozdu. Proto každý má dát nějakou symbolickou oběť a zanechat jí na svém místě. Vodana se také často zobrazuje jako starou dámu v modrých šatech, která symbolizuje něco jako smrt. V této době je nejvhodnější konat pohřby. 

 

 

 

Elfové

 

29. Světločasu - Agaetí blödhren - Oslava pokrevní přísahy je den, který se koná jen jednou za delší dobu na oslavu prapůvodní smlouvy mezi elfy a draky. Je to velká oslava, při které každý elf musí vytvořit nějaké dílo a prezentovat jej, což symbolizuje dar drakům, pro jejich velkolepost. V minulosti se dary drakům skutečně předávaly, v novodobé oslavě už je to jen tradice, která zůstala zachována. Během Agaetí blödhren je díky působení několika různých faktorů zvýšena magická energie všech tvorů, takže ti nejmocnější z nejmocnějších v tento den dokáží spoutat tu spoustu magie a dělat tak hotové zázraky. Elfové tento den slaví i několik dní po jeho skončení, jedná se o velké oslavy plné dobrého (samozřejmě bezmasého) jídla a vína.

 

10. Okvětce - DagshelgrOslava jara, vždy v předvečer zjevení Vraelovy komety. Vrael, první jezdec, spatřil tuto kometu poprvé z hřbetu draka a ačkoli elfové úkaz znali již delší dobu, dodnes se mu říká Vraelova kometa. Zároveň se v tento den dělá každoroční elfský rituál vzývání lásky. Elfové zpívají o lásce a zpívají natolik vášnivě, že každý tvor, který se dostane do doslechu Dagshelgrských písní, dostane se do jakéhosi krátkého snu. Po probuzení, tedy po skončení písní, nebo po probuzení někým jiným, má člověk, elf, drak, či jakýkoli jiný tvor palčivou touhu milovat a tak vybublávají napovrch skryté, nebo pohřbené emoce, pokud je dotyčný alespoň trošku cítí. Elfové tento den slaví především pro zachování lesů, dle jejich slov by "bez Dagshelgru by lesy žily jen polovičním životem".

 

13. - 16. Svědějníka - Primanin - Příprava na svátek Manin. Čas zamyšlení nad hodnotami, někteří elfové si dávají předsevzetí, které by rádi dodržovali až do dalšího Primaninu.

 

17. Svědějníka - Manin - Den vzpomínky na odchod z Alaley, původního rodiště elfů a urgalů. Jí se speciální jídla, při příležitosti Maninu se též vzpomíná na už zemřelé elfy - na rodinu a významné osobnosti. urgalové tento den neslaví, protože elfy následovaali až později. Elfové na tento akt vzpomínají jako na "den, kdy se klíšťata vydala za krví".

 

14. Teplomuka - Vöndran - Oslava dne, kdy v oblasti Du Weldenvarden dávno před jejím pojmenováním, vykvetl první strom. Elfové tvrdí, že samy stromy jim pošeptaly, že první strom vykvetl za pomocí magie z obyčejné suché větve. Celý den elfové chodí po lese a zpívají stromům pro jejich zdraví. Nemocné stromy se snaží uzdravit, případně na jejich místě zanechávají zasazenou živoucí ratolest, nebo jinou část zemřelého stromu. Samotné oslavy probíhají u stromu Menoa, který elfové oslavují jako strážce, či strážkyni všech rostlin v království Du Weldenvarden.

 

9. Pršivce - Yawëan - Den důvěry a lásky. Čas pro vyřešení starých problémů, manželé si znovu obnovují své sliby, král/královna znovu přísahá věrnost své zemi a lidu. Lidé, či jiní tvorové si tento svátek často pletou s Dagshelgrem a nejsou daleko od pravdy, Yawëan je něco jako "následek" Dagshelgrem. Páry, jež se daly dohromady právě 10. Okvětce v den Yawëan slaví připomínku milostného vzplanutí. Tohoto dne už hraje roli jen přiznávaná a pravá láska.

 

13. Listotřasu - Du namar Aurboda - Vymazání jmen. Jedná se o den, který připomíná strašlivou zradu a její následky, tedy den, kdy 13 křivopřísežníků a jejich draci přišli o jména, pojmenování či oslovení. Elfové tento den nijak neslaví, ani si jej nepřipomínají, někteří ovšem drží smutek za oběti, které křivopřísežníkům padly a někteří tento den berou jako den, kdy si připomínají, že na trůně Alaaesie sedí zrádce, který si zotročil draka a vyslovují přání za brzký konec jeho vlády.

 

20. Listotřasu - SlythanDen spánku, nebo taky den zazimování. Elfové svým zpěvem pomáhají přírodě připravit se na zimní období, především jí pomáhají si uvědomit, že se zima blíží. Tento den se nijak neslaví.

 

2. Hvězdonoše - Fyrnan - Vzpomínka na válku s draky. Den, kdy mají elfové draky snad v ještě větší úctě než obvykle a vzdávají jim hold vybranou krmí, či dary.

 

 

 

Kočkodlaci

 

9. Sněžence - Dya Shalin - Na rozdíl od Marlina se neslaví narození, ale úmrtí - Shalin si totiž Amaeris údajně vzala k sobě i s jejím tělem.

 

11. - 17. Okvětce - Dya stelle"Den hvězdy" začíná jedenáctého, když se objeví kometa, a trvá týden. Je to veliká oslava Amaerisiny ohnivé síly spojená s velikými hostinami, velikými ohni a... Nevázanou zábavou. Felissae si v tento týden hledají partnery, s nimiž by zplodili potomka. Dalo by se říci, že je to takový kočkodlačí Nový rok.

 

1. Milovníka - Frera myr"Vzpomínka na bratry" Svátek zabitých bratrů bohyně Amaeris. Vše se halí do červené barvy.

 

7. TeplomukaVitra le ToernSvátek Vítězství nad Toernem. Zabije se býk a jeho tělo je jako celopal obětováno Amaeris. Jeho krev je slyta do nádoby a používána k rituálům.

 

30. Listotřasu - Rav MytaDen přísného postu kočkodlaků. Věřící kočkodlaci se modlí za své nevěřící bratry a sestry. Od východu slunce do jeho západu smí kočkodlaci jen pít vodu.

 

13. Hvězdonoše - Dya Marlin - Den Marlinův - narozeniny prvního kočkodlačího proroka. Jí se speciální jídlo, taštičky s drůbežím masem zvané "marly". Je to den, kdy jsou rodiny pohromadě a čtou si posvátné texty.

 

 

 

Lidé - Společné svátky

 

1. Sněžence - Novoročí - Den, kdy se překlene starý rok a začíná rok nový. Lidé často čekávají na půlnoc mezi 31. Hvězdonošem a 1. Sněžencem, jen aby oslavili Novoročí se svými nejbližšími. 

 

29. Světločasu - Časodar - Bohové se smilovávají a dávají lidem den navíc. Lidé v tento den buď uctívají bohy, oslavují, nebo odpočívají. Ti nejpoctivější věnují Časodar četbě a vzdělávání, nebo práci.

 

13. - 19. Milovníka - Týden lásky - Ačkoli je v království zakázáno tento týden slavit, všichni lidé veškeré víry si ho uchovávají v paměti a není výjimkou, že mladí lidé dostávají od starších volno, aby si našli spřízněnou duši. 

 

25. - 31. Suchovce - Vinobranní - Ačkoli kočovné kmeny si o této oslavě mohou nechat víceméně zdát, slaví je stejně, jako rolníci - týden naložení ve víně a v oslavování dobré úrody (případně zapíjení neštěstí ze špatné úrody). Ačkoli Galbatorix svátky neschvaluje, vinobranní nechává nepovšimnuté a nechává rolníky, ať odvedou svoji vinnou daň a věnují se svým radovánkám.

 

31. Listotřasu - Očistec - Den, kdy si někteří lidé připomínají zničení ostrova Vroengard. Nejedná se o opravdový svátek, spíše si ti lidé sednou kolem ohně a vypráví si legendy. Skutečný příběh totiž znají jen nelidští tvorové, ve které lidé nevěří.

 

 

 

Lidé - Bratrstvo

 

5. Sněžence - Den Mayaka - Vzpomínka ke dni narození proroka Mayaka.

 

5. - 7. Okvětce - Plamenice - Svátek očištění a radosti.

 

18. Svědějníka - Den Sester - Vzpomínka na vyhlazení Sesterstva.

 

13. Teplomuka - Krvice - Den kdy byla založena sekta Yáranů.

 

7. - 11. Suchovce - Tmice - 5 dní, při kterých se po Mayakově smrti ponořil svět do tmy.

 

20. Suchovce - Noc darů - Na obranu proti zlu seslal Óma Bratrům Klid a jiné schopnosti.

 

 

 

Lidé - Kult Matky Země

 

14. Světločasu - Jarní rej - Den oslavy příchodu jara. Lidé se sejdou a baví se za doprovodu hudby. Nechávají se unášet kouzlem přírody a zatímco v zimě se starali jen o sebe, s Jarním rejem se jejih pozornost zase přesouvá na přírodu.

 

11. Okvětce - Deštonoš - Den, kdy prolétá zářivá kometa a přináší sebou období dešťů, které posilní přírodu a dělá ji šťastnější. Tím pádem jsou šťastnější i lidé.

 

21. Okvětce - Rozkvět - Příroda znovu rozkvétá, především stromy. Lidé objímají stromy a užívají si propojení s novým životem, kterým příroda dýchá.

 

7. Duhovce - Den Duhy - Den, kdy se slaví slunce, déšť či jakékoli jiné počasí. Hold se tomuto dni vzdává nošením různobarevných květů kdekoli na těle. Ženy z květů často splétají věnečky, nebo si uvazují barevné šátky. Muži si obléknou nejbarevnější vestu, kterou doma mají - mnozí si ji pořizují právě kvůli Dni Duhy.

 

14. Milovníka - Letní rej - Den oslavy příchodu léta. V rámci týdne lásky se tento den často prezentuje jako den na seznamování, tudíž Kultu Matky Země se týká pouze šestidenní čas lásky, který je zahájen právě Letním rejem.

 

14. Suchovce - Podzimní rej - Den oslavy příchodu podzimu. Lidé se začínají chystat na zimu a pomáhají přírodě se zazimováním - zvířatům dávají zásoby, které shromažďovali a kolem stromů začínají nahrabávat listí, které padá z jejich koruny.

 

19. Listotřasu - Zazimování - Dokončení příprav na zimu, spravování vlastních záležitostí. V podstatě se jedná o den, kdy se zájem člověka překlene z přírody na sebe sama. 

 

14. Kostitřasu - Zimní rej - Den oslavy příchodu zimy. Jedná se spíš o formální slavnost a záminku pro návštevu bližních. Oslava se týká spíše toho, že příroda si může na tři měsíce odpočinout a lidé se mohou plně věnovat sami sobě. Toto období končí s Jarním rejem, kdy se pozornost člověka opět přesune na přírodu.

 

 

 

Lidé - Severní kult

 

16. Světločasu - Den světelných rojů - Oslava zkrácených nocí a dlouhých dní. Svátek zasvěcený Světlochovi. Jedná se o nejoblíbenější den na Světlošu.

 

4. Okvětce - Jarnice - Svátek Matky a Otce spojený s příchodem jara. Oslava se týká především žen a dospívajících děvčat, malá děvčátka dostávají květ za ouško. Páry toužící po dítěti se modlí za brzké početí - za holčičku u Matky, za chlapečka u Otce - a nezůstávají jen u modliteb.

 

11. Okvětce - Zimoplach - Slavnostní rozloučení se zimou, spojené s Jestřábem, který dává požehnání k zahájení lovu. Dříve než se začne lovit, mělo by se na zemi najít spadené pero a mít ho po celý den u sebe, jako vyznání přednostních díků Jestřábovi za dobrý lov.

 

6. Kostitřasu - Smrtnice - S příchodem zimy se lidé začínají modlit k Bojovníkovi, aby jim pomohl probojovat se sebetužší zimou a k Strážci, aby ochránil je i jejich blízké před zimou. Bojovník a Strážce tak ruku v ruce ochraňují po celou zimu Severní kult.

 

 

 

Lidé - Církev boha Solase

 

16. Světločasu - Světlodání - Zima končí a s ní i období dlouhých nocí. Dny se prodlužují, slunce je na obloze déle a Solas tak déle shlíží na své věřící ve své hezčí tváři - sluneční. Většina dat na oslavu boha Solase se užívá spíš na provedení rituálů, než na oslavy jako takové.

 

11. Okvětce - Světlonoš - Na noční obloze se objevuje Solasův posel a očišťuje noc od temnoty. Každý, kdo je na Světlonoše venku, zpívá Zpěv slunce a sleduje Solasova posla je očištěný a čeká ho šťastný rok.

 

16. Milovníka - Světlostání - Dny dosahují svého vrcholu a prodlužují se pomalu do maxima. Osaměli lidé si hledají za Solasova pžehnání drahou polovičku, ostatní provádí rituály.

 

21. Svědějníka - Letní slunovrat - Den na provedení očisty, následující tři dny jsou vyhrazeny na bujaré oslavy Solase, kdy lidé oblékají žluté, nebo nažloutlé věci a donáší žluté květiny. Ti nejvěroucnější rozbíjejí vejce a jedí syrový žloutek - značí to odraz Solase v něčem lidském a možnost dotknout se ho. 

 

16. Suchovce - Světlobranní - Dny už překlenuly své maximum a začínají se zkracovat. Lidé se začínají více modlit k Solasově druhé tváří - měsíční - a rituály se provádí jak v denní, tak v noční době.

 

16. Kostitřasu - Světlomiz - Dny dosahují svého minima, lidé se začínají častěji obracet k Solasově měsíční tváři. Během světlomizu jsou rituály prováděny spíše v noční době.

 

31. Listotřasu - Slunovrah - Den zatmění slunce. Po celý den se Solasova církev ke svému bohu modlí a prosí jej, aby vrátil lidem svoji slunečnou tvář. Je to den pokání, kdy se lidé zpovídají ze svých hříchů a prosí u Solase za odpuštění. Bohatší lidé zapalují svíce a jedí žloutky vajec, chudí zpívají Zpěv Slunce a kreslí si na hřbety rukou znak Slunce, jako projev pokory a veřejné doznávání své víry.

 

21. Hvězdonoše - Zimní slunovrat - Den na provedení očisty, stejně jako u Letního slunovratu, i tady jsou tři dny vyhrazeny na oslavy Solase, ačkoli ne tak bujaré jako v létě. Lidé v tento den zapalují společné ohně a sedí u něj i po celé tři dny - zpívají Zpěv slunce, vypráví si veselé historky a navzájem se sbližují.

 

 

 

Trpaslíci

 

1. Sněžence - Nshora - Oslava nového roku. Trpaslíci překlenutí Hvězdonoše na Sněženec nazývají přímo slovíčkem Nshora, což by mělo vyjadřovat počátek něčeho nového, lepšího. Je to důvod k oslavě se svými nejbližšími, jedná se o jediný den, kdy trpaslíci striktně nerozlišují klany, ale naopak je téměř naplno opomíjí. V tuto chvíli vládne z trpasličího pohledu taková poloviční anarchie.

 

2. Sněžence - Az Otho - Trpaslíci v tento den uctívají všechny své bohy celého Quanu. Děkují jim za uplynulý rok, za proběhlé Nshora bez katastrofických následků a dávají svým bohům oběti - většinou maso, víno, medovinu a další spíše jedlé věci.

 

11. Okvětec - Oriolovo kladivo - Proč Oriolovo kladivo, to by se někdo trpaslíků doptával jen marně. Ve skutečnosti jde o jméno dávno zapomenutého možná boha, nebo taky mocného panovníka prastarých trpaslíků, to už nikdo neví. Jisté je jen to, že byl natolik mocný, že každý rok jeho kladivo prosviští oblohou na připomenutí jeho moci. Není snad nutno dodávat, že se k tomu kladivu váže spousta legend.

 

1. - 3. Duhovce - Dakhlin časTřídenní oslava bohyně řek a vody Dakhli. Krom velkého hodokvasu patří k oslavám to, že trpasličí ženy posílají po vodě věnce z květin a děkují Dakhli za její přízeň. K věncům se váže mnoho pověstí, jakoby se každé slavnosti vytvářely nové. Zvláště na nezadaná trpasličí děvčata - mladé trpaslice.

 

2. - 4. Svědějníka Guntera sigurd - To je svátek, který opěvuje Gunterovo vítězstvím nad všemi obry. Tímto vítězstvím vydobyl území pro všechny ostatní bohy. Jsou to také dny válečníků, kteří na Gunterovu počest ukáží svou zdatnost hned v několika disciplínách. Závody nejsou snadné, ale pokud někdo vyhraje tak mu to zajistí téměř doživotní slávu. V tento svátek je asi druhým nejhonosnějším a nejvelkolepějším svátkem, který trpaslíci vůbec mají. Medovina tento večer proudí proudem a je tradicí, že hlavním chodem by měla bát čerstvě složená nagra.

 

13. Suchovce - FarthenDen trpasličích rodin, nebo také oslava rodičovství. Děti si navykly dávat drobné dárky rodičům, většinou vlastnoručně vyrobené a často kamenné. Matky je za to pak pohostí sladkou kaší, kterou vaří pro celou rodinu. 

 

7. - 16. Pršivce - Farthen Helzvolg - Deset dní trvající oslava boha, který stvořil z kamene prvního trpaslíka. Tato doba je známá jako divoká slavnost plná pití a dobrého jídla, při které se trpaslíci různých klanů sejdou. Připomínají si i to, proč se vlastně do klanů rozdělili a snaží se vyřešit staré spory.

 

 

 

Urgalové

 

1. Sněžence - Rahnino probuzení - Bujará oslava dne, kdy se probudila bohyně Rahna a za pomocí duchů oživila neživou zemi, ze které stvořila urgaly a všechny ostatní tvory Alagaesie. Je to oficiální oslava příchodu zimy, ačkoli zima začíná ve skutečnosti o měsíc dřív. Urgalové tento svátek chtěli spojit s Rahniným zrozením a vzdát jí čest. Rahna stvořila svět a tak je stvořila rovnou do zimy.

 

1. - 10. Světločasu - Dagurr uhor - Doslova to znamená dny pro dospívání. Prvního února vyrazí všichni mladíci z vesnice a vyrážejí žít na deset dnů vysoko do hor. Tam mají přežít s naprostým minimem vybavení. Když se řekne mladíci, tak se většinou jedná o urgaly staré třináct nebo čtrnáct let, pokud je starší tak už je to hanba. Nic však nebrání, aby složil zkoušku dříve. Po skončení této tvrdé zkoušky pro kterou se vybírají jenom velice nehostinná místa prokáže mladý urgal schopnost přežít a tak ho muži přijmou mezi sebe. Jakmile se mu povede složit tuto zkoušku tak mu je všeobecně uznáno právo najít si manželku.

 

11. Okvětec - Slza rahny - Den, kdy se bohyně Rahna ukazuje a mění zimu na jaro. Jedná se o vůbec největší urgalskou slavnost ze všech čtyř existujících, při kterém je obětováno nejvíc ovcí a darů. Dalo by se říci, že množství, které se v tento den Rahně obětuje, se rovná všem ostatním třem slavnostem dohromady. Souboje jsou nelítostnější, každý chce být pod dohledem Rahnina oka nejlepší.

 

1. Svědějníka - Dagurr Skrajn -  Den Skrjana je třetí ze čtyř významných svátků. Podnebí se mění z horkého na ještě teplejší - drak Skrajn přináší teplo - a nastává ze všech období to nejvíc horké. Urgalové tak vzdávají hold bohyni Rahně a modlí se k ní za odlet Skrajna a deště, které se v průběhu Svědějníka opakují hned několikrát. Není to přímo období dešťů, ale urgalové věří, že svými rituály během Dagurr Skrajn deště přivolali. Pokud by tak nedělali, Skrajn jejich území spálí na popel a deště nepřijdou, aby oheň uhasili.

 

15. - 18. Listotřasu - Dagurr berjaztJsou to dny bojů kdy si samci ujasňují svoje postavení uvnitř komunity. Souboje jsou pro urgaly velice běžné, ale zde se jedná o veřejnou ukázku své síly. Mladí urgalové se takto snaží zapůsobit na dívčí populaci svou silou, nebo se opět mohou propracovat výše. Je zde znát, že pokud třeba nějaký jedinec zeslábne, tak ho okamžitě nahradí někdo silnější. Tyto boje jsou naprosto dobrovolné i když společnost opovrhuje těmi kdo nebojují. Západ pokračuje dokud se jeden nevzdá, nebo dokud jeden nepadne mrtev k zemi. Smrti v souboji nejsou zcela běžné, ale také se nejedná o nějakou výjimku. Těla těch jež zemřou v boji se potom odnesou na posvátná místa, která jsou určena jejich rohaté bohyni jako dar. 

 

1. Kostitřasu - Dagurr okärDen pokory je pro ně velice významná událost. Je to den kdy se všichni scházejí u ohromných ohňů při velkých oslavách a jejich vypravěči jim vyprávějí všechny příběhy o jejich rohaté bohyni. Pokud se za rok narodil nějaký urgal, který by měl světlé vlasy, tak se v této době obětuje bohyni jako poděkování. To se však stává velice málo, takže častější je obětování ovce. Její maso se připraví nad ohněm, ale kůže a všechny kosti musejí přijít na posvátná místa kde se uloží. Tomuto večeru vládnou šamanky, které provádějí společně s celým společenstvím velkou rituální modlitbu a poděkování za plodný rok. Jedná se o poslední ze čtyř významných svátků a je to oslava ke změně barvy listí a jejich shození, tudíž slavnost k příchodu podzima.

 

 

 

Víly

 

1. Sněžence - Bohuzdar - Tradiční oslava, kde se vyhlašují ve jménu všech hlavních bohů malí bohové, kteří (z toho množství nepřeberných bůžků) ukončili své posláni zde v Alagaesii. Posléze bývají nahrazeni jinými.

 

3. Sněžence - Naarii - Velkolepá oslava Měsíce a noci. Velká hostina v královském paláci, pije se svařené víno a jí horké zavařené ovoce. Oslavy vede bohyně měsíce Naora a ačkoli se velká část modliteb sklání k samotné Matce Přírodě, ještě větší se sklání právě k Naoře.

 

26. Sněžence - Joriinii - Velkolepá oslava boha magie. Nejmocnější z vílích čarodějek a mágů předvádí širokému publiku svá kouzla. 

 

11. Okvětce - DešťonošDen, kdy prolétá zářivá kometa coby Nirel v tanci s Suriou a přinášejí s sebou období dešťů, které posilní Matku Přírodu a dělá ji šťastnější. Tím pádem jsou šťastnější i víly.

 

8. Duhovce - AveriliiSvátek bohyně zvěře Averil. Víly i vílové zpívají lesu a radují se se zvířenou ze života. Tento svátek úzce souvisí i s Matkou Zemí, kdy se víly věřící v Matku Zemi radují s ostatními vílami, ne však k Averil. Ze života se v tento den raduje v podstatě každý.

 

13. - 19. Milovníka - Aaleanii - Tak jako se u lidí slaví Týden lásky, u víl se slaví týdenní svátek Aaelan, bohyně lásky. Během tohoto týdne jsou uzavírány a obnovovány sňatky a vůbec celý svátek je považován za klidný svátek rodiny a manželství. Mladí vílové a víly si ho ovšem vykládají docela jinak, spíše doslova...

 

8. Svědějníka - Nirelii - Svátek samotného boha vody. Víly posílají po vodě lodičky ze dřeva a listí a vílové je níže po proudu chytají. Tak vznikají páry, které spolu celý den tančí a dovádí ve vodě. Často jejich radost přeroste v lásku.

 

3. Teplomuka - Jonii - Podobné Naorii. Oslava dne a Slunce. Připraví se velká hostina při které víly celý den tančí a zpívají bohyni Yoně.

 

21. Suchovce - ArzuliiSvátek především vílů, tedy vílích mužů. Uctívají boha války, přičemž divoce bubnují a do zvuku bubnů si trénují bojové dovednosti. Součástí bývá veliká hostina, přičemž mladé i starší víly sledují největší vrchol večera - mladí vílové dokazují svou statečnost skákáním přes oheň.

 

24. Pršivce - Den větruSvátek bohyně Surii. Víly vybíhají na kopce a pouštějí papírové draky, na kterých jsou napsána jejich přání. Věří, že jim je bohyně splní.

 

26. Listotřasu - MoriaiiSvátek boha ohně jménem Morius. Víly zapalují veliké ohně a modlí se za duše faierlakh, ohnivých víl a takzvaných "vílích Stínů", které za svoji moc musely zaplatit životem.

 

5. Kostitřasu - Keturah et ZioniiSpolečný svátek bohyně smrti a boha života. Během tohoto dne se vzpomíná na zemřelé víly a na války s elfy, zemřelým se vyjadřuje úcta a bohu Arzulu se děkuje za jeho klid a tedy za mír. Spousty víl prosí boha Ziona o dar potomstva a pověsti praví, že pokud je v tento den počato vílí dítě, bude prý výjimečně silné a nadané.

 

15. Kostitřasu - MaeiiSvátek bohyně spánku Mae. Příroda sní a víly jí společně zpívají o jaru, které přijde, ale nejprve musí přijít zima. Maeii je datován obvykle na 15. listopad, některé víly ho ale slaví až s prvním sněhem.

 

31. Hvězdonoš - Titanii Svátek bohyně spravedlnosti, což doslova vybízí k urovnání sporů. Rozhádané víly se usmiřují a dávají si drobné dárky.

 

Kalendář v tabulce.

 

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 01.09.2017 11:11:46 FBNevíš, co psát do životopisu?

 

Myslím, že je jasné, že v životopisu nemůžeš mít jen tak něco. Pokud už jsi se díval na životopisy svých budoucích spoluhráčů, jistě sis všiml, že ač je každý jiný, mají stejné základní prvky. Osnovu máš popsanou níže a každý bod pečlivě rozepsán. Apeluji na tebe, abys nepodcenil psaní svého životopisu a dal si s ním i několikadenní práci. Pokud si s ním práci dáš, je větší šance, že tvůj životopis bude dříve odsouhlasen a nebudeš muset čekat, než s ek němu vyjádří nějaký redaktor. Pokud ještě nevíš, jakou postavu bys chtěl hrát, není na škodu si pročíst reálie ke každé postavě a promyslet si, za koho se ti bude hrát nejlépe a naopak nejhůř. 

Máš-li to štěstí, už jsi na našem webu a právě jsi vyhrál dračí vajíčko, podívej se sem, jak vyrobit profil draka.

Novicové mohou profil napsat téměř v jakékoli délce, není nutné dodržet všechny parametry, nicméně i tak si dejte na životopise, prosím, záležet.

 

 

Obrázek: (Je samozřejmě nutnou součástí tvého profilu. Najdi si obrázek, který tvoji postavu vystihne co nejlépe a to jak po vzhledové, tak i po charakterové stránce. V obrázku by měl být vidět hlavně obličej, protože výraz a vzhled obličeje se popisuje poměrně těžko. Pěkné obrázky můžete najít na několik webových stránkách, například dobrou volbou bude zajisté deviantart, na kterém se dají najít hotové poklady - Tak se toho neboj a pusť se do hledání. Samozřejmě obrázek hledejte takový, aby vyhovoval vašim představám o vaší postavě. Předem upozorňuji, že rozhodně nevadí obrázky ručně kreslené, nebo digitální (které preferujeme), a rozhodně se nemusí jednat o nějakou fotografii, ovšem i tak bychom byli rádi, kdybyste se vyhnuli obrázkům ve stylu Anime & Manga. Pokud hledáš na google, ideálně hledej obrázky právě s příponou "digital art".)

 

Jméno: (Napiš jméno svojí postavy, samozřejmě úměrné rase. Elf se jistě nebude jmenovat Franta a Urgal se nebude jmenovat Loivissa. Rozhodně se nesnaž hledat jména z různých známých příběhů, nebo filmů a vyvaruj  se také jménům převzatým z jazyků, jako je Angličtina, nebo Němčina.)

 

Rasa: (Tebou zvolená rasa za kterou chceš hrát. Máme tu rozmanité množství ras (celkem 8 různých, přičemž dvě z toho jsou omezené buď množstvím, nebo zkušenostmi). Pročti si reálie a potřebné materiály k dané rase ať víš, do čeho jdeš.)

 

Pohlaví: (Co k tomu dodat? Jedině snad že hermafrodit být opravdu nemůžeš. :) )

 

Datum narození: (Tady bude datum, kdy se vaše postava narodila. Od toho se odvíjí její věk, který si snad každý hráč dopočítá sám. Nezapomeňte, že hrajeme v určitém časovém pásmu. Aktuální datum najdete na konci stránky.)

 

Náboženství: (Vyberte si náboženství, které vaše postava bude uctívat. Není nejmenší problém vymyslet si náboženství vlastní, ovšem dá to spousty práce a sepisování, raději se tedy držte těch, které jsou již funkční.)

 

Jazyky: (Kolik jazyků se vaše postava během svého života naučila? Samozřejmě by měly být odůvodněny v historii.)

 

Povolání: (Sem napište to, čím se vaše postava v současné době živí, nebo čím se živila v minulosti. Pamatuj, že je důležité, aby vaše profese byla něco, čeho bude vaše postava schopná jak rasově, tak postavově. Elfka díky svojí hrdosti rozhodně nebude kurtizána, Stín nebude bard a drobná lidská dívka nebude kovářka.)

 

Popis postavy (Podoba): (Alespoň 4 řádky u každé "podkategorie".) (Hodně lidí si myslí, že je lepší si nejdříve najít obrázek a podle něho vytvořit postavu. Je to ten jednodušší způsob. Rozhodně ale nezahazuj druhý způsob - vytvoření popisu podle své představy a hledání obrázku až podle něj. Je to sice pracnější, ale je to lepší varianta pro tvoji fantazii. Vůbec se nebráníme tomu, že by sis postavu mohl nakreslit sám, ovšem pozor, jestli víš, že tvoje umělecké schopnosti nejsou zrovna dvakrát nejlepší, raději si obrázek najdi. Každopádně 9 z 10 kočkodlaků doporučuje si na chvilku sednout a alespoň si ji představit. Jak postava chodí, jak spí nebo si třeba i s někým povídá. Mělo by vám to snad dát určitou představu o jejím vzhledu a ten vypovídá něco málo i o charakteru, který zde můžete lehce naťuknout.) Popis se dá dělit na dvě kategorie:

 

-          Tělesná stránka: (Tady se rozepiš o vzhledu obličeje, jakou má vaše postava postavu a jak je na tom celkově po tělesné stránce. Jestli je spíše hbitá nebo je to spíš pomalý silák. Vyhraj si s různými ozdobami, jako je například tetování, staré jizvy, nebo i jiná zhojená zranění. Zkrátka tady popiš jak tvoje postava vypadá bez oblečení. Samozřejmě u toho uvažuj, ať se pohybujeme v rámci slušnosti.)

 

-          Styl oblékání: (Když už máš rozepsanou tělesnou konstrukci, je více než jasné, že nebude chodit nahá. Tudíž tady popiš veškeré oblečení které tvoje postava nosí, věci které u sebe má, jak je má kde schované a v čem je vůbec přenáší. Jestli má meč v pochvě na rameni což je poměrně nepraktické, nebo ho má tradičně u opasku. Vyhraj si i s tímto faktorem a zauvažuj nad praktičností. Zkus si to nejdříve představit, nebo dokonce vyzkoušet s příhodnými předměty. Nosí tvoje postava v ruce hůl? Vezmi si koště a zkus s ní ujít pár kroků. Hned se ti bude psát lépe.)

 

Charakter (Povaha): (Alespoň 4 řádky u každé "podkategorie".) (Tvoje postava není stroj. Má nějakou povahu, ustálené chování, temperament. Věř, že není nic nudnějšího, než hrát to, co v běžném životě potkáváš každý den. Buď originální a neboj se třeba i duševních chorob. Velice dobré je do charakteru zakomponovat i několik svých povahových rysů, protože se vám potom mnohem snáz vžije do vaší postavy a hra potom nabírá naprosto nových rozměrů. Jestli o sobě víš, že jsi introvert, nebude pro tebe jednoduché se vcítit do extroverta a naopak. Takže nejlepší radou jest "Držet se zlaté střední cesty.".)

Povaha se dá taktéž rozdělit do tří podkategorií, na které se můžeš zaměřit:

 

-          Maska: (To je to, co si o člověku pomyslíš hned při prvním pohledu. Většinou se jedná o snahu člověka na okolí nějakým způsobem působit. Někdo je snadno čitelný a někdo jiný je zase velice komplikovaná osobnost. V masce je vidět, že člověk se může velice snadno přetvařovat a na něco si téměř až hrát. Takže tady se neboj vypsat to, jak tvoje postava působí při prvním pátravém pohledu neznámé osoby.)

 

-          Tvář: (A tohle je to, co masce chybí - co si o sobě postava myslí. Jsou to vlastně celkově její názory na sebe samotnou. Mohou se dosti lišit s maskou, vždyť každý člověk má určitou tendenci si jen tak nikoho k tváři nepustit, protože potom se stává více čitelným a tím pádem i zranitelným. Takže tady přidej postavě určitou hloubku a nech ji samotnou se nad sebou zamyslet. Je na tobě, jestli to bude potvora, nebo ne.)

 

-          Duše: (No a tady je poslední aspekt charakteru. Jsou to ony nepředvídatelné reakce, které člověka kolikrát samotného překvapí a opět ho donutí se nad sebou zamyslet. Často tu člověk schovává i věci, nad kterými prostě nechce uvažovat a nechce si je sám připustit, protože člověk jako takový je spíš málo kritický a má určitý sklon k jisté pýše ve svou dokonalost a tak ho mohou takové překvapení velice vykolejit. Je postava celou dobu klidná a najednou vybuchne ve vzteklém záchvatu? Nebo je chladná a najednou se bezhlavě zamiluje? Překvapte sami sebe a rozepište, co se od vaší postavy dá herně čekat a uvidíte, že spoluhráč bude při projevení takové vlastnosti překvapený více, než dost.)

 

Historie: (Alespoň 10 řádků bez odstavců.) (A tady se dostáváme k bodu, "Co se stalo". Je to to, co tvoje postava zažila do doby registrace. Kde se narodila, jak žila, jaké má kořeny. Rozhodně se zamysli, než sem napíšeš, že pocházíš z bohatého rodu a podobně. Hra pro tebe bude zajímavější, když rozšíříš zápletku třeba o to, že teď nemáš ani na chleba. Hlavně, ať všechno má hlavu a patu. Jistě, historie může být tvrdý oříšek. Ne nadarmo se jí někteří říkají "úhlavní nepřítel". Ale ve své podstatě je to jednoduché, prostě napíšeš příběh o svojí postavě. Pokud jí chceš mít opravdu pěknou, neboj se přidat nějaký ten zajímavý konflikt. Ale snaž se rozhodně vymyslet něco originálního a neotřelého - vypadá to o dost lépe. Pokud bude historie rozsáhlejší klidně si jí dej do několika odstavců, které si nějak pojmenuješ. Například "Dětství, Život u elfů, Život po jisté události". Také pamatuj, že to, co budeš chtít umět, ses musel někde v historii naučit, tudíž pokud chceš kovářku, pravděpodobně byl alespoň její otec kovář, nebo se u kováře jisté životní období vyučovala. Určitě se snaž zakomponovat i nějaké názory postavy, protože ty se samozřejmě utváří z toho co vaše postava v historii prožila. Pokud nenávidí elfy, proč je nenávidí?)

 

Schopnosti: (Je něco velice výjimečného co vaše postava umí a v čem opravdu vyniká, řekněme "má talent". Jsou to věci, které se dají velice těžko v dobách středověku naučit a člověk by k nim opravdu vlohy mít měl. Tak například čtení, bojování s nějakou zbraní, ovládání magie, etiketa a další přednosti. Když se nad tím zamyslíte přijdete na mnoho takovýchto schopností, které nebudou vypsané v reáliích, protože všechny se určitě rozepsat nedají. Neboj se vymyslet něco originálního. Samozřejmě v souladu s povahou, historií a podobou. Pod tuto kategorii patří i Dovednosti, které můžete volitelně rozepsat. Jsou to už běžnější věci, která se dají naučit poměrně snadno. Jedná se například o různé druhy řemesel a podobných užitečných věcí pro samotný život v tyto těžké doby. Dobrým příkladem by například bylo obyčejné vaření, nebo například šití. Možná se ti takové dovednosti zdají téměř nepodstatné, ale věřte, že až se tvoje postava ocitne na potápějící se lodi, zjištění, že neumí plavat pro tebe bude problém. Co je dnes pro nás považováno za naprostou samozřejmost dříve nebylo rozhodně tak časté, například právě již zmíněné plavání nebylo ve středověku tak časté, jak bys očekával.)

 

Rodina: (Není nutnou povinností vypsat tady tetu ze třetího a babičku ze čtvtého kolena i s popisem, nicméně přidává to na kvalitě životopisů. Sem můžeš napsat jak rodinu, tak kontakty, které díky historii postava získala - ty se v budoucnu samozřejmě mohou hodit. Opatrně s tím, aby to opět nebylo přehnané a mělo to právě svoji danou úroveň. Jakožto člověk jsi určitě nepotkal Islanzadí a jako elf jsi nedrhnul Galbatorixovy boty. Popisy jednotlivých členů nemusejí být příliš dlouhé, stačí tak čtyři až pět řádků.)

 

Majetek: (Tak na ten klademe velký důraz. Ačkoli se vám teď zdá například provaz naprosto neužitečný, tak mi věřte, že svůj význam nabude až budete potřebovat někam slézt nebo vyšplhat. Nebo šperk po babičce můžete časem prodat a získat tak cenné peníze na jídlo. Nepodceňujte žádnou kolonku a vyhrajte si s životopisem jak nejlépe umíte. Nezapoměňte ale, že nejste neomezeně bohatí, každou věc jste museli někde získat. Napište to do historie. Pokuste se omezit na zbraň jednu pro obyčejného člověka a zbraně tři pro válečníka.)

 

Kontakt: (Tato položka je víceméně dobrovolná, píší se sem e-maily, další postavy, či jiné místo, kde vás lidé mohou kontaktovat. Doporučujeme vypsat si sem všechny své další postavy.)

 

Nápověda k orientaci na webu

Nábor knižních postav

 

Uvědomte si prosím, že draci a zvířata mají jinou osnovu profilů než lidé, tudíž profil se musí posílat na e-mail. Profil draka, stína, či kočkodlaka bude odsouhlasen pouze dlouhodobým hráčům, kteří už s tímto RPG mají zkušenosti a jsou tedy označeny jako "Zkušený hráč".

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 18.08.2017 16:17:46 FBVítej v informační kronice - jedná se o seznam článků, které nesouvisí s pravidly, ale obsahují informace, které by se ti mohly hodit. 

 

 

Alagaesijská rada Chceš se stát členem Alagaesijské rady?
Alagaesijští adminé Seznam osob, kteří patří na Alagaesii do vyšší moci. Kdo je Redaktor, kdo Admin a kdo člen Rady?
Alagaesijský kalendář Jaké se v Alagaesii slaví svátky a kdy? Jak vlastně jdou měsíce a dny v týdnu za sebou?
Autorská práva Alagaesie Zajímá tě, co je na Alagaesii chráněno autorskými právy a co naopak můžeš najít na vícero stránkách?
Co je to RPG? Co bys o RPG měl(a) vědět, než začneš hrát.
Čas v Alagaesii Nevyznáš se v Alagaesijských měsících, dnech a hodinách?
Reklama - Cizí reklama Propagace stránek, které umístili náš odkaz na svoji stránku.
Reklama - Naše reklama Naše propagační materiály - vlastníte stránku a chcete se podělit o náš odkaz? Tady najdete vše potřebné. 
Skloňování složitých slov Seznam slov, u kterých se ve skloňování až přiliš často chybuje.
Vysvětlivky k počasí Na Alagaesii je počasí stejně jako kdekoli jinde na světě. Jak poznáš, jaké zrovna je?
Základy hraní RPG  Ještě jsi nehrál(a) RPG? Tady se dozvíš, jak na to.

 

Další informační články nalezneš níže. ↓↓↓

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 27.06.2017 02:28:52 FBMožná si někteří z vás říkali, že by chtěli hrát za nějákou postavu známou z knihy/filmu, jako my Admini (Arya, Elva, Islanzadí). Můžete hrát za jakoukoli knižní postavu (i za tu, která není v seznamu uvedená). Jen prosíme o připsání k profilu, protože ne vždy si všimneme, že tato postava je knižní. Nebráníme se malé úpravě minulosti, ale povaha musí zůstat stejná, změnit rapidní věci můžete až přímo během hry. Nikdo nebrání tomu, aby si Eragon vzal Angelu, či se Roran rozešel s Katrinou. Nehrajeme na žádné určité ose knihy.
Ještě upozorňuji, že příjmení jsem jim vymýšlela já, v knize je nikde nenajdete. Je to pouze alternativa, samozřejmě si můžete vymyslet vlastní, ale pokud už tu máte rodinné příslušníky (Roran - Eragon, Arya - Islanzadí, atd.) musí mít osoby příjmení stejné.

 

Angela Bylinkářka oplývající magickými schopnostmi Obsazeno
Arya Elfská princezna Obsazeno
Blagden Elf proměněný na havrana Obsazeno
Blödhgarm Elf mající po celém těle modrou srst Obsazeno
Brom Bývalý dračí jezdec Obsazeno
Elva Požehnané Vardenské dítě, vzhledově již dospělé Obsazeno
Eragon Dračí jezdec, půl elf, "bratr" trpaslíků Obsazeno
Galbatorix Král Alagaesie Obsazeno
Irwin Ministerský předseda Surdy Volno
Islanzadí Elfská královna Du Weldenvardenských lesů Mrtvá
Jarša Mladý Vardenský posel Volno
Jörmundur Vardenský zástupce Nasuady, dříve Ažihada Volno
Katrina Dcera Slouna, žena Rorana Volno
Laetri Elf, první Stínovrah Obsazeno
Maud Ellesmérská kočkodlačice Volno
Murtagh Dračí jezdec na straně krále Obsazeno
Nasuada Vardenská vůdkyně Obsazeno
Orik Král trpaslíků, příslušník Dûrgrimst Ingeitum Volno
Orrin Král Surdy Mrtvý
Rhunon Elfská kovářka Obsazeno
Roran "Kladivo", Vardenský velitel Volno
Sloun Řezník z Carvahallu, slepý, žijící v Ellesméře Volno
Solembum Kočkodlak, společník Angely Volno

 

 

Seznam mrtvých postav:

 

Lidé

Ažihad, bývalý vůdce Vardenů zavražděn urgaly

Byrda, obyvatel Carvahallu zavražděn Slounem

Dvojčata, zrádci Vardenů zabiti Roranem

Gero, Eragonův strýc, zemřel na následky boje s ra'zaky

Ismira, Slounova manželka, zabila se skokem do vodopádů Igualda 

Marianna, Gerova manželka, zřejmě smrt po nemoci

Palancar, údajně první král lidí zabit v bratrovražedném boji o trůn 

Quimby, obyvatel Carvahallu usmrcen ra'zaky

Selena, matka Eragona a Murtagha, smrtelná nemoc

Torkenbrand, otrokář, který byl zabit Murtaghem

 

Elfové

Dellanir, elfská královna před Evandarem a Islanzadí, zemřela v bitvě 

Evandar, elfský král, zemřel kdysi dávno v bitvě.

Faölin, zesnulý společník Aryi, zabit Durzovou družinou

Glenwing, zesnulý společník Aryi, zabit Durzovou družinou

Naudra, sestra Jezdce Arvy, která zemřela na vyčerpání z boje s Křivopřísežníky

 

Dračí Jezdci (* označuje Křivopřísežníky)

Anurin, vůdce dračích Jezdců před Vraelem, neznámá smrt

Arva, Jezdec, nositel Támerleinu zahynul Kialandího rukou 

Enduriel, hloupý Jezdec, není známa příčina smrti, zřejmě sebevražda

Eragon, první dračí Jezdec a ustavitel míru mezi draky a elfy, zemřel na následky stáří

Formora, Jezdkyně, která se podílela na zranění Glaedra a Oromise, zřejmě zabita Bromem  

Glaerun, první zabitý Jezdec v Křivopřísežných válkách, zabit Thuvielem

Irnstad, Jezdec, který přěžil boj se stínem zahynul v bitvě o Ilireu  

Kialandí, Jezdec, který spolu s Formorou zmrzačil Oromise a Glaedra, zřejmě zabit Bromem

Morzan, krutý Křivopřísežník a otec Murtagha, zabit Bromem v Gil'eadu při bitvě o Safiřino vejce  

Oromis, herní smrt - odletěl smrti vstříc

Thuviel, statečný Jezdec, který se obětoval v bitvě o Dorú Areabu kvůli eldunarím v Kuthianu

Vrael, vůdce dračích Jezdců, zabit Galbatorixem na Ristvak'baenu (Utgardu)  

 

Ostatní

Durza, dříve Carsaib, stín, zabit Eragonem při bitvě o Farthen Dur

 

 

Příjmení, která můžete pro postavy použít:

 

(Samozřejmě si smíte vymyslet vlastní)

 

Angela: Natural(ová)

Arya: De Eamë

Blödhgarm: Ildrid

Brom: Meÿström

Islanzadí: De Eamë

Elva: Aiglow(ová)

Eragon: Gwenday

Galbatorix: Endorfy

Irwin: Hräud

Jarša: Jäcëbÿ

Jörmundur: Yywën

Katrina: Ayrën(ová)

Laetri: Sëbian

Murtaugh: Ghurde

Nasuada: Fair(ová)

Orik: Dûrgrimst Ingeitum

Orrin: Aerthí

Sloun: Ayrën

Rhunon: Ílien

Roran: Gwenday

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 27.06.2017 02:28:44 FBTvorba profilu draka

 

Autor: Túrelië Lovegood

Edit: Arwina Greensleeves

 

Tento článek by měl sloužit především mladým Jezdcům, kteří čerstvě vyhráli dračí vajíčko a nevědí si rady s profilem svého draka. Poskytuje základní rady pro sepsání podoby, povahy, schopností draků. Všechny tyto vlastnosti se ale liší podle toho, jakého druhu je daný drak, proto než se pustíte do sepisování profilu, přečte si Reálie Draků a uvědomte si, co se vám vlastně vylíhlo! Aneb blizzard a ohnivý drak se nekříží a bazilišek si nebude volně létat oblohou. 

 

Jména

Draci si nechávají jména, která jim dají rodiče nebo jejich Jezdci. Nějaká příjmení nejsou pro ně. Jediné co tak uznávají, jsou přízviska jako třeba Zářivá šupina, Rychlý dráp, Silný zub a tak.

 

Podoba

Draci jsou velmi elegantní stvoření již od vylíhnutí. I když v té době jsou spíše roztomile nemotorní. Co se barev týče - ty se liší podle druhu draka (viz Reálie draků). Narodí se již plně vyvinutí, se zuby a ostny. Velmi rychle rostou a než se nadějete, je před vámi tvor třikrát větší než vy. Samice mají velmi elegantní a jemné proporce, zuby, drápy a ostny jsou o něco menší než u samců ale stále smrtonosné. Samci jsou naopak více svalnatí a i o něco větší. Šupiny jsou velmi ostré – bez sedla si na drakovi nezalétáte. Mají na křídlech pevné membrány a ne peří jak si někteří myslí. Tyto membrány jsou náchylné na zranění, je to nejméně chráněná část dračího těla.

 

Povaha

Všichni draci jsou od přírody velmi marniví, jak samci, tak samice. Všichni jsou pyšní na své šupiny a myslí si, že ta jejich barva je nejkrásnější. Také ji velmi vadí, když někdo bez dovolení vstupuje do jejich mysli. Pokud to uděláte, je tu více jak 50% možnost, že to nepřežijete nebo alespoň neodejdete po svých. U jejich Jezdce toto samozřejmě neplatí. Pokud je drak divoký, je záhodno se mu obloukem vyhnout. Tato stvoření jsou nespolečenská a velmi agresivní. U něj se ani nemusíte dotýkat mysli a je pravděpodobné že vás zabije nebo zmrzačí. Divocí draci neuznávají jinou rasu jako svou nadřazenou.

 

Věk

9% - 95% Mláďátko Neschopný létat, Nechrlí oheň, nekomunikuje s ostatními.
100% - 295% Mladší mládě      První pokusy o let, základy komunikace, vyfukuje kouř nozdrami.
300% - 395% Starší mládě Chrlí oheň v malém množství, dobrá komunikace, dobré létání, unese jezdce jen chvíli.
400% - 695% Mladý drak Skvělý letec - unese jezdce, dokonalá komunikace, silné chrlení ohně, náklonnost k opačnému pohlaví, prozatím neschopnost páření.
700% - 59995% Dospělec Nejsilnější stádium, náznaky speciálních darů a jejich pozdější postupné rozvinutí, schopnost páření (tudíž i snesení vajíčka, v případě samičky)
60000% - 99995%        Stařec Pomalu neunese jezdce, neschopen páření, slabý, chorý, pomalý.
100000%  Smrt Smrt na stáří, nemožné obživení.

(viz. Pravidla -> Informace -> Krmení draků)

 

Páření

Páření draků probíhá stejně jako u lidí, ovšem s jednou drobností. Draci si nemohou jen tak z legrace pořídit dračí vajíčko a následně i dráče bez povolení Admin teamu. Je to nelogické, neetické a proti všem nepsaným i psaným zásadám našeho webu! Vzhledem k tomuto odstavci bude několikrát do roka registrace za draky pozastavena a budou se vybírat pouze dračí jezdci. S pozastavením reagistrací souvisí i rození se dráčat. Tudíž z toho plyne, že pokud se přeci jen draci rozhodnou, že budou mít vejce, musí toto rozhodnutí poslat Admin teamu, který teprve rozhodne, zda se vejce povolí, či nikoli a teprve až poté se probere, zda bude vejce zařazeno do výběru jezdců, nebo dáno jako nová herní postava na starost jednomu z rodičů! (viz. Pravidla -> Informace -> Páření draků)

Nezapomeňte, že pokud se rozhodnete dát dračí vejce k dispozicí Jezdcům, musí ho nejdříve elfí kouzelníci začarovat aby se vylíhlo nejvhodnějšímu Jezdci. Takže není možné aby dračice snesla vajíčko a pět minut na to se ho někdo dotkl a ono se vylíhlo.

 

Schopnosti

Draci mají velmi působivé rozpětí schopností. Začneme bojem. Jejich boj sestává z trhání drápy, kousání zuby a hlavně používání dračího dechu.

Další věc je létání. Jde o asi nejrozšířenější dračí schopnost, zvládají ho všechny druhy draků krom baziliška. Většina draků umí perfektně létat a zvládá akrobatické kousky. Někteří lépe, jiní hůře. To záleží na genech a tréninku. Magie. To je velmi ošemetné téma pokud j bereme u draků. Všichni draci mají magické nadání, ale žádný (opakuji ŽÁDNÝ) nemá nejmenší potuchy, kdy se magie projeví. Mohou se jí pokusit vyvolat, ale většinou se to nepodaří. Maximálně nějakému hodně silnému jedinci jednou nebo dvakrát. U některých draků se magie nemusí projevit nikdy, ale kouzla v jejich žilách kolují stále.

 

 

Pravidla pro schvalování profilů

 

Takže…zde vám (pokusím se co nejlépe) popíšu, jaké dračí profily se budou schvalovat:

 

Jméno: (Můžete si vybrat jaké chcete, v tom vás nebudu omezovat, jen prosím vás nepoužívejte jména draků z knihy (pokud se samozřejmě neregistrujete za knižní postavu).)

 

Druh: (Zde si vyberete zda jste Ohnivý, Ledový, Oblačný nebo Zemní drak. (Více v článku Reálie draků))

 

Pohlaví: (Doufám, že toto nemusím vysvětlovat. Buď samec, nebo samice… Žádní hermafroditi neexistují!)

 

Datum narození: (Není povinné, jen spíše pro zpestření.)

 

Věk: (Též není povinný ale je lepší když napíšete alespoň přibližný.)

 

Procenta: (Toto se týká pouze draků Jezdců. O toto pole se starají Admini, toho si nemusíte všímat.)

 

Podoba: (Alespoň 10 řádků smysluplné podoby, správné podle reálií)

 

Povaha: (Absolutní minimum je 10 řádků. O povaze se dá psát hodně dlouho.)

 

Historie: (Tak a tady se rozepište. Minimální délka je 20 řádků. Samozřejmě pokud máte čerstvě vylíhnuté dráče, moc se toho popisovat nedá, ale profil se dá časem aktualizovat.)

 

Schopnosti: (Zde napište vše co váš drak umí, u dráčat k čemu má dispozice. Ale prosím vás, ať to není žádné – umí perfektně létat, dokonale chrlí oheň, skvěle ovládá magii. Draci jsou skvělá a silná stvoření, ale vše dokonale neumí. Zkuste napsat i nějakou nevýhodu. Může vyplývat i z historie.)

 

Další odrážky (Majetek, Rodina a tak) jsou čistě na vás, v profilu nejsou nutné.

Napsal: Aireen | Kategorie: Informace
Dne: 19.01.2017 16:15:19 FBBurgsanské tržiště

 

Nějaké informace...

Jak nakupovat

 

 

Rozcestník...

 

Střed tržiště

 

Alchymie

 

Hostinec

 

Chovatelství

 

Klenotnictví

 

Krejčovství

 

Vetešnictví

 

Zbrojířství

 

Napsal: Aireen | Kategorie: Informace
Dne: 19.01.2017 16:15:15 FBJak nakupovat

 

Poutníče vítej! Přicházíš z daleka? Potřebuješ nakoupit zboží, které jinde neseženeš? Potom tu jsi správně! Dovol mi tě malinko provést po okolí a ukázat ti, jak to tady funguje.
 
Jak vidíš, centrem tržnice je velké náměstí. Místem se neustále ozývá “kupte si, kupte si mé zboží!” Správně. Toto je místo kde může prodávat každý. Místo kde neplatí skoro žádná pravidla. Můžeš tu obchodovat s jinými hráči. Jak se dohodnete je jen na vás.
Pokud nemáš náladu prodávat sám, je tu ještě jedna varianta. Překupník. Věčně se potlouká někde tady po tržišti. Na hru s ním si samozřejmě musíš najít někoho z rady.
 
Podívej, všude kolem náměstí jsou různé obchody. Všechny jsou to herní knihy. Některé z nich slouží pouze jako herní místnosti. Kupříkladu hostinec. Jídlo i nocleh na pár dnů si kupuješ za měďáky, tudíž tady nikdy nebudeš potřebovat aby s tebou hrál prodavač.
Ve většině dalších obchodů to ovšem již potřeba bude. Všude se nachází seznamy zboží, které si zde můžeš pořídit. Seznam může mít dvě kategorie. V první, nijak zvláštně neoznačené kategorii, se nachází tzv. luxusní zboží. Za to, jak už jsi si jistě přečetl ve článku ekonomika, platíš zlatými a stříbrnými, tudíž ke koupi takového zboží potřebuješ prodavače.
Druhá kategorie označená - Více - je povětšinou pouze pro tvou představu. Jsou to seznamy zboží, které si můžeš koupit za měďáky. Nenachází se tedy jenom tady na tržišti, toto základní zboží je možné normálně pořídit ve většině měst. Druhá část seznamu je tedy spíše doplnění toho co se dá v takovém obchod ještě třeba koupit.
 
Nuže užij si nakupování! Musím jít...

Napsal: Aireen | Kategorie: Informace
Dne: 19.01.2017 13:49:24 FB...aneb co by asi tak mělo být v chatu Výplaty

 
Zpráva od normálního pracujícího
 1. něco ve stylu - chci výplatu :D
 2. pokud nějak získal další příjem při hře
  • Název události a výše zisku, kniha, přesné datum a čas postu kde se to stalo
 
 
Zpráva od dobrodruhů
 1. účast velkého nebo středního questu (probíhající i ukončená v daném měsíci)
  • Název questu, kniha kde se naposledy hrálo, jestli je probíhající/ukončený
  • (odměny tohoto questu se zapisují hned jak jsou získány, není je potřeba vypisovat sem)
 2. malé questy (každý quest rozepsat zvlášť)
  • Název questu, kniha ve které byl quest odehrán
  • (Za tyto questy dostanete odměnu až po této zprávě. Admini vám všechny questy nemusí uznat. Tak stejně výše odměny se může měnit s kvalitou zpracování questu.)
 3. další příjem
  • Název události a výše zisku (třeba “Dostal jsem od krále zlatku”), kniha kde se taková událost odehrála a přesné datum a čas postu (abychom to taky mohli nějak najít)
  • A když už jste hodně zoufalí, můžete žebrat - potom tak stejně potřebujeme knihu a přesné datum a čas postu
Admin by měl na takovou zprávu reagovat krátkým přehledem toho kolik vám za který malý quest udělil, případně proč některý neuznal.
 
 
Další poznámky
 • pokud se stane, že admin z nějakého důvodu neuzná malý quest a kvůli tomu nebude mít postava dostatek questů na přežití (tedy 2), pravděpodobně ji kvůli tomu umřít nenecháme, ale je to výstraha! Další měsíc už by se to opravdu nemělo stát.
 • další příjmy (tedy případ “Dostal jsem od krále zlatku”) se budou zapisovat taktéž až společně s touto zprávou. A platí to pro všechny. Nepřidělávejte adminům práci tím že to po nich budete chtít jindy.
 • pokud má dobrodruh další příjem, nepotřebuje pro přežití třeba tolik malých questů, to dává smysl…
 • pokud se stane, že postava se zaměstnáním je povýšená, dostane přidáno nebo něco takového, kontaktujte adminy hned jak se to stane, aby novou skutečnost mohli zapsat do vaší tabulky v profilu
 

Napsal: Aireen | Kategorie: Informace
Dne: 19.01.2017 12:01:54 FBZboží - zbrojířství

 

Tak co to bude *Zeptá se kovář hrubým hlasem, nohy rozkročené, ruce v bok.* Máš dost zlaťáků na kvalitní zbraně? Rád bys meč? Luk? Nebo sekeru? S čím umíš zacházet? *Kovář si tě prohlíží zkoumavým pohledem a odhaduje, co by ti doporučil za zbraň.*
Mám tu nějaké základní zbraně. Nejsou příliš drahé, ale taky toho moc nevydrží. Není až tak složité je ztupit, někdy i zlomit. Potom tu jsou dražší a mnohem kvalitnější kusy. Co si vybereš?
 

 

NÁZEV

POPIS ZBOŽÍ

CENA

Prošívanice

Prostá prošívaná zbroj sešitá z dek – viz, reálie.

  8zl,

Kožená zbroj

Prošívanice a na ní zbroj ze surové kůže.

  10zl,

Brigantina

Kabátec a na něm našité kovové destičky.

  14zl

Kroužková zbroj

Prošívanice a na ní je kroužková košile.

25zl

Plátová zbroj

Kroužková zbroj a na ní ještě železné pláty.

50zl

Dýka

Dvacet až třicet cm dlouhá dýka, určená na boj.

   2zl,4st

tesák

Až čtyřicet cm dlouhý mečík, většinou pro lovce.

   4zl,6st

Jednoruční meč

Sto cm dlouhý meč, perfektně vyvážený.

  10zl

Meč bastard

Šlechtická zbraň, dříve určená na popravu,

  17zl

Obouruční meč

Těžká a pevná ocel, meč je dlouhý téměř dva metry.

  32zl

Rapír

Dokonale propracovaná zbraň, původně určena pro elfy.

  15zl

Palcát

Pádná zbraň, určená k rozštípnutí zbroje.

   2zl,4st

Válečné kladivo

Z jedné strany bodec, více – reálie.

    3zl,6st

Řemdih

Železná koule na řetězu, samozřejmě má rukojeť.

    3zl,7st

Válečná sekera

Sekera s dvojím břitem, tak vlastní trpaslíkům.

    5zl,9st

Sekera

Jednoruční sekera, určená k boji.

    2zl,5st

Kovaná hůl

Prostá sukovice, opatřená železným kováním.

          5st

Kopí

Kovaný hrot a kvalitní jasanové ratiště.

    1zl,3st

Halapartna

Dřevcová sečná zbraň – reálie.

    4zl,4st

Sudlice

Dřevcová zbraň, s hákem ke stažení jezdce.

    2zl,3st

Lovecký luk

Luk, nižšího nátahu, určený pro lov.

    6zl,5st

Reflexní luk

Je to luk, který je na koncích zakřivený, nátah velký.

  12zl

Bitevní luk

Jedná se o dlouhý luk, vysoký téměř jako dospělý muž.

  20zl

Samostříl

Je to malá kuš, kratšího dostřelu, ale vysoké přesnosti.

  10zl,5st

Bitevní kuš

Kuš ohromného nátahu, určená pro prorážení zbrojí.

  25zl

Přilbice

Je jedno o který typ přilbice jde.

    3zl.9st

Štít

Je jedno o který druh štítu jde, cena je přibližně stejná.

    2zl,7st


 

Ceny jsou orientační. Jistě závisí na kvalitě každého kusu a na ochotě prodavače...

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 01.07.2016 01:32:15 FBVšimla jsem si, že tu máme slovíčka, která hodně lidem prostě dělají problém. Není to věc, za kterou by se měl někdo stydět, ovšem rozhodně neuškodí, když se tato hloupost ujasní a sjednotí. Slova budou samozřejmě pravidelně přidávána a měněna, protože, jak se říká, i mistr tesař se někdy utne. Pokud tu tedy objevíte chybu, neváhejte to napsat.

 

Slova, která zde najdete:

 

Druid

Duch

Stín

 

 

 

  Druid  
1. Druid Druidi
2. Druida Druidů
3. Druidovi Druidům  
4. Druida Druidů
5. Druide! Druidi!  
6. Druidovi Druidech  
7.       Druidem    Druidy

 

 

 

  Duch  
1. Duch Duchové
2. Ducha Duchů
3. Duchu Duchům  
4. Ducha Duchy
5. Duchu! Duchové!  
6. Duchu Duchách    
7.       Duchem    Duchy

 

 

 

  Stín  
1. Stín Stínové
2. Stína Stínů
3. Stínu Stínům
4. Stína Stínů
5. Stíne! Stínové!  
6. Stínu Stínech
7.       Stínem      Stíny

 

 

 

Napsal: Arwina Greensleeves | Kategorie: Informace
Dne: 12.06.2015 12:02:06 FBPravomoci zkušených hráčů

 

Autor: Wran

Edit: Arwina Greensleeves

 

Hráče, kteří se tu u nás už dobře orientují a hlavně dobře píší, oceňujeme titulem „Zkušený hráč“. Nejedná se však jenom o pochvalu, ale s tímto statusem se danému hráči otevírají mnohé možnosti. Jejich výčet najdete níže vypsaný. Zavádíme to zde z toho důvodu, abyste opravdu měli jen postavy, které dokážete odehrát. Není větší pohromy, než příliš mocná postava v rukou člověka, která si s ní neumí poradit. Samozřejmě budeme pozorovat jak se zlepšujete a v případě, že někdo už bude psát opravdu dobře, tento titul obdrží. Tak nevěšte hlavy a pracujte na sobě, časem se k němu dostanete.

 

Hraní Stína: Stínové se řadí mezi nejmocnější rasu vůbec. Jsou to schopní šermíři i mágové a i Dračí jezdci jsou na Stíny krátcí. Právě proto přenecháme hraní takto složitých postav jenom zkušeným hráčům. Protože u nich si můžeme být jisti, že je dokážou patřičně zahrát a nic nepřehnat. Stínové mají vlastní reálie, více informacích o nich najdeš zde.

 

Hraní divokého draka: Drak sám o sobě je též neuvěřitelně mocná bytost, kterých je podobně jako stínů na Alalagaesii velice málo. Hrát draka rozhodně není nic snadného a právě proto chceme, aby se hraní chopili hráči, kteří to zvládnou na výbornou. Více informací o dracích najdeš zde.

 

Hraní kočkodlaka: Ačkoli se to nezdá, tak kočkodlak je též neuvěřitelně složitá rasa ke hraní. Mají složitou povahu a vystihnout jí není vůbec snadné. Hlavně by též měli být velice těžko k nalezení. Potkat je by měla být ohromná vzácnost. Proto je mnohem moudřejším rozhodnutím přenechat je zkušeným hráčům. Více informací o kočkodlacích najdeš zde.

 

Hraní mocné postavy: To jsou postavy, kteří jsou například výbornými mágy nebo šermíři (mistři, velmistři). Jsou to však i postavy, které spíše třímají otěže politické či vojenské moci. To znamená různí šlechtici, vojenští vůdcové a podobné postavy.  !! Nižší šlechticové, kteří nemají až takový význam a moc (nevládnou městu, ale jsou třeba x-.tým synem vládce města, jsou z rodiny vysoké šlechty, ale slouží v Solasově církvi, apod.), jsou povoleni i nezkušeným hráčům. !! Ale hráčům obecně nebráníme v tom, aby své postavy rozvíjeli. Kdo říká, že se ze začátku zcela obyčejná elfka nemůže stát mocnou Dračí jezdkyní nebo dokonce i královnou?

 

Výpravy/Questy: Zkušený hráč si může vymyslet nějakou zápletku podle které by se potom odehrávala jeho vlastní výprava. Tuto zápletku by měl sepsat do dokumentu a tu poslat na email rady Alagaesie (rada-alagaesie@seznam.cz ). Tam si přečtou jeho návrh a případně ho schválí. Pokud je quest schválený, může zkušený hráč dělat vypravěče v dané zápletce. Za to potom bude následně oceněn body. Záleží samozřejmě na kvalitě výpravy (čím lepší, tím více bodů).

 

 

Kritéria pro zkušeného hráče

Zde jsou vypsaná kritéria pro zkušeného hráče. To značí věci, které musí hráč splňovat. Pokud je nesplňujete, tak na sobě zapracujte, časem toho určitě dosáhnete.

 

Schopnost psát: Zkušení hráči nemusí umět jen psát dlouhé příspěvky, ale také poznat, kdy se dlouhý příspěvek hodí, a kdy ne. Délka by neměla být na úkor kvality. Příspěvky musí mít obsah, nesmí obsahovat přílišné množství hrubých chyb, musí mít logiku a nesmí působit zmateně. Zkrátka, musí být radost to číst.

 

Odehrané hry: Zkušený hráč by za sebou měl mít odehranou i pěknou řádku her ve kterých nabral potřebné zkušenosti. Neměl by se jím stát člověk, který je ve hře sotva dva měsíce a odehrál jednu hru, byť kvalitní. Zkušený hráč musí zkrátka nějakou dobu „zrát“.

 

Aktivita: Zkušený hráč by měl být poměrně aktivní. Jeho aktivita by neměla být „přechodná“, to znamená, že by se tu například několik měsíců neobjevil a následně napsal jeden pěkný post a potom by třeba zase byl měsíc pryč, to ne. Měl by se sám zajímat, měl by i pomáhat nováčkům aby se ve hře uchytili. Měl by respektovat adminy jako autority, ale současně by se jich neměl bát. Měl by je umět upozornit na chybu, stane-li se, zeptat se jich na nějaký ošemetný dotaz.

 

Znalost reálií: Zkušený hráč by měl mít samozřejmě přehled o reáliích které jsou pro jeho rasu klíčové. Krom toho by však měl mít znalosti i z ostatních reálií, aby mohl případně pomoci nováčkům když by měli nějaké dotazy. Měl by být schopen podle reálií i psát a neměl by překračovat nastavenou hranici schopností. Znalost pravidel je samozřejmostí.

 

Kvalitní profil: Profil by neměl být příliš krátký ani přehnaně dlouhý. Mělo by na něm být znát, že je to profil člověka, který se tu dobře orientuje a je tu u nás pořádně zabydlený. Měl by mít hlavně pořádný obsah. Zkrátka, aby se to taky dobře četlo a člověk se do toho nemusel nutit. Nemá smysl rozepisovat podobu na osmdesát řádků a věnovat se zvlášť účesu, úsměvu a líčení postavy. Vážně ne. Svižný, čtivý, výstižný, se zajímavým obsahem, takový je profil zkušeného hráče.

 

Shrnutí:

Opravdu zkušený hráč je ten, který ani neví, že je zkušeným hráčem. Dokáže si přiznat neznalost a přečíst si reálie klidně posté znovu, když si není jistý. V životopisech píše spíše jednodušší zápletky, nepřehání schopnosti ani původ své postavy. Ví, že méně je někdy více a nepíše přehnaně dlouhé příspěvky tam, kde se to nehodí. Nikdy se neptá, kdy už bude zkušeným hráčem. Pomůže nováčkovi, je-li o to žádán, nezná-li odpověď na jeho dotazy, přesměruje ho na někoho ještě zkušenějšího.

 

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 04.04.2015 16:31:04 FBPřihláška do Alagaesijské rady: 

na e-mail: team@alagaesia.cz zašlete vyplněný následující dotazník.

 

Předmět: Alagaesijská rada, Jméno Příjmení (např. Alagaesijská rada, islanzadí de Eamë)

 

Reálné křestní jméno:

Reálný věk:

Skype/jiný osobní kontakt:

Délka registrace:

Čas děnně strávený na Alagaesii /cca/:

Opravte následující větu:

"po celým svjetě, se objevila duha a překlenula celou oblohu, od Vrogardu aš, po beory xD"

 

Zbytek "příjmacího testu" přímo v e-mailu. ;)

Napsal: Arwina Greensleeves | Kategorie: Informace
Dne: 01.04.2015 19:35:09 FBCo je to RPG?

 

Věta "Rpg je hra na hrdiny" je sice výstižná, ale z počátku nic neříkající, takže pokud stále vůbec nevíte o čem je řeč, přečtěte si pár následujících řádků.

Asi každý z nás si představoval, že je elfem co si rozumí s přírodou nebo dračím jezdec, který si užívá let na svém drakovi.

 

Tohle jsou věci, které se nám v realitě asi těžko podaří uskutečnit, a proto se snažíme odpoutat od skutečného světa alespoň pomocí her jako je rpg a uskutečnit si tak svůj sen.

Prvním krokem k úspěšné hře je volba postavy(může být již existující a známá z knih,a nebo vaše vlastní). Pokud si budete vymýšlet vlastní postavu nejdůležitější je jméno. Vyberte ho tak, aby jste si ho pamatovaly a samozřejmě se vám líbilo, pak si zvolte za jakou rasu chcete hrát (Elf, Člověk, Urgal, Ra´zak , Trpaslík, aj.), dalším důležitým faktem je datum narození a věk. Určitě budete mít i představu jak vypadáte, stačí popis, ale pokud se vám podaří najít výstižný obrázek, můžete ho poslat taky. Dál je na řadě životopis, každý živočich má svůj příběh a osud a my vás žádáme,aby jste nám napsali něco o minulosti vaší postavy. Nakonec budeme potřebovat váš kontakt (toto vše naleznete v menu rubriky>tvorby profilu).

 

Základ hry je vžití se do postavy, kterou hrajete. Proto musí být postava taková, aby vám vyhovovala a vy jste byli schopni myslet jako ona. Důležité je odpoutat se od našeho světa a chovat se tak, jak by se v danou chvíli zachovala vaše postava.

Pro začátek bych ráda zdůraznila, že se u rpg sedí na židli u počítače. Nikam neběháte, neschováváte se, neproháníte se po lesích a neděláte nic nebezpečného…xD (i když to vám asi došlo)

 

A teď (konečně) něco k rpg.

RPG (zkratka z angl. Role playing game, česky nejčastěji překládané jako hra na hrdiny) je druh hry, kde hráči zaujímají role fiktivních postav (role-playing - hraní v roli), které si podle daných pravidel vytvoří a za které v samotné hře jednají.
Pokud se chcete o toto téma dále zajímat podívejte se na: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hra_na_hrdiny
 

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 08.03.2015 03:48:41 FBVítej, zvědavče. 

Jestli tě zajímá více informací o Alagaesijském čase, jsi tu správně. Nalezneš zde vešekré vysvětlení dní, měsíců, i času, který plyne naší Alagaesií.

 

Technická poznámka:

Veškeré výpočty zde se odvíjejí a počítají podle času nastaveného na vašem počítači. Výsledky budou natolik (ne)přesné, jako je čas ve vašem PC.

 

 

Poměr časů Alagaesie/realita:

 

 

 

 

 

 

 

Na Alagaesii plyne čas stejně, jako v realitě, jenom v jiném roce. Máme stejný počet měsíců i dní v týdnu, ovšem jmenují se odlišně.

 

 

Měsíce na Alagaesii/reálné:

 

 

Sněženec   Leden
Světločas   Únor
Okvětec   Březen
Duhovec   Duben
Milovník   Květen
Svědějník   Červen
Teplomuk   Červenec
Suchovec   Srpen
Pršivec   Září
Listotřas   Říjen
Kostitřas   Listopad
Hvězdonoš   Prosinec

 

 

Týdny na Alagaesii/reálné:

 

Prvoden   Pondělí
 Zbrojan   Úterý
 Učan   Středa
Pradlen   Čtvrtek
Koruní   Pátek
Svobodan   Sobota
 Víruměj   Neděle

 

 

Tyto údaje se pak odráží i ve věku tvých mazlíčků a draků. Jejich věk se počítá automaticky.
 

 

 

 

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 18.12.2012 01:51:42 FBJistě jste si všimli (a pokud ne, tak si všimnete), že zde na Alagaesii máme i počasí jednotlivých míst. Konkrétně je naleznete v pravém rohu každého místa. Je to malá ikonka Sluníčka za Mrakem. Jakmile na tento obrázek najedete myší, ukáže se vám označené počasí...

 

 

 

Ovšem co která ikonka znamená? Obrázek přece neřekne úplně vše...

A přesně to se dozvíte zde ↓

 

Počasí během dne

 

 

Slunečno

 

Pokud se vám ukáže tato ikonka sluníčka, můžete se těšit z krásného, teplého počasí, které prohřívá den a tudíž je to vynikající příležitost na koupání, či jinné aktivity, jako je mezi lidmi opalování, nebo mezi elfy meditace.

 

 

 

 

Slunečno, místy zataženo

.

Tato ikonka značí zlatou střední cestu. Není zima, ovšem sluníčko nesvítí pořád a je sem tam přikryté nějakým neposedným mráčkem, který sice neznačí déšť, nicméně pořád je to mrak a stín. Toto počasí je ideální pro tůry, nebo procházky.

.

 

 

 

Zataženo, místy slunečno

.

Stinný den, to by mohla značit tato ikonka. Obloha je plná mraků a sluneční paprsky se přes ně dostanou opravdu zřídka. Teplota bývá příjemná, proto je toto počasí ideální jak pro milovníky tepla, tak pro tvory, kteří se slunečnímu svitu raději vyhnou.

.

 

 

Slunečno, místy přeháňky

.

A máme tu krásné psí počasí. V jednu chvíli svítí sluníčko a v druhou prší. Počasí je nevyzpytatelné, což by mohlo být dost nepříjemné. V takový den se vyplatí zůstat doma a lenošit, protože nikdo nikdy neví, kdy může promoknout na kost.

.

 

 

Deštivo

.

Pokud neumíte štítové kouzlo, které by posloužilo jako deštník, nebo nemáte látku, kterou by jste si přikryli hlavu a rozhodně nepatřříte mezi milovníky vody, zůstaňte doma. Tato ikonka značí, že až na občasné přestávky venku neustále prší a je 90%tní šance, že se zpátky sušší nedostanete...

.

 

Bouřky

.

Tak toto už je opravdu nebezpečné počasí. Celý den na nebi šlehají mraky a to znamená, že není bezpečné chodit ven a obvzlášť pro jezdce a draky. V takový den chodí vždy ven často pouze kouzelníci, kteří používají elektřinu ke svojí magii a Kvejkva už pro ně dávno ztratilo nebezpečný význam.

.

 

Sněžení

.

Mejdej, mejdej! Máme tu Sněhovou chumelenici! Tedy, máme na ni šanci. Jelikož počasí je v Alagaesii nevyzpytatelné, může se klidně stát, že z nebe začne padat bílá přikrývka a může se to stát kdekoli, pokud má obloha dostatek magické energie. Pohled na zasněženou poušť je prý překrásný...

.

 

Větrno

.

Vítr vždy nemusí nutně značit déšť, ovšem umí být stejně nepříjemným společníkem. V takový den si děti lidí pouští draky a děti elfů si hrají s listy ve větru. Stromy skuhrají nad námahou, kterou musí prokázat, aby se udržely v kořenech. A stejně tak to může značit malý větřík, který si neškodně pohrává s delšími vlasy.

.

 

Počasí v noci

 

Čistá noc

.

Pozor, pozor vážení, máte výjimečnou příležitost vidět čistou oblohu a tudíž hvězdy i aktuální fázi měsíce. Večer je teplý a příjemný, ideální čas na procházku s cílem hledání souhvězdí.

.

 

 

 

Mírně oblačno

.

Měsíc je pořád vidět, ale hvězdy už se ztratily za mlžným oparem. Ve vzduchu je mírný chlad, ale to vytvoří husí kůži pouze zimomřivým lidem. Perfektní večer na přemmýšlení, či schovávání se v lesích.

.

 

 

 

Zataženo

.

Obloha je temná, jako by na ní nikdy žádný měsíc ani hvězdy nebyly. Tudíž země je tmavá, bez jakéhokoli zdroje světla a v lesích není vidět na krok. Potníci se v takových nocích stulí do klubíčka a předstírají, že jsou kameny, kvůli vlastnímu bezpečí.

.

 

 

Občasné přeháňky

.

Měsíc i hvězdy hrají hru na schovávanou a obloha je nevyzpytatelnějšší než kdy jindy. Je temná a co chvíli se z ní spustí déšť, který může trvat celou noc, nebo taky pět minut.

.

 

 

 

Občasné bouře

.

Jakmile se z oblohy spustí déšť, máte jistotu, že zase uvidíte kam šlapete. takový déšť totiž bývá doprovázen blesky a hromy, ovšem sotva ustane déšť, obloha se uklidní a tváří se, že ani neví, co to takový blesk je.

.

 

 

Deštivo

.

Z nebe přestává pršet na opravdu krátkou chvíli, jinak prší, prší, prší a to může vyvrcholit i v bouři, ovšem jen výjimečně. Je to opravdu liják, kdokoli do něj vstoupí na víc, jak dvě vteřiny, je promočen na kost.

.

 

 

 

Bouře

.

Ať už prší, nebo ne, oblohu bičují hromy a blesky, což je ideální příležitost pro špehy, zloděje a pobudy, kteří nejsou díky hromům slyšet a díky bleskům vidí, co dělají a kam šlapou. Pokud jsou poblíž lesy, je 60%tní šance, že někde poblíž vzplane oheň, poněvadž tato bouře začne dříve, než déšť.

.

 

Sněžení

.

Obloha je tmavá a každou chvíli se z ní začínají sypat malé bíle vločky, které studí na kůži, o to víc, že je noc. Usazují se na zemi a drží, dokud jej sluneční paprsky nespálí na kapičky vody.

.

 

 

 

Větrno

.

Vítr vždy nemusí nutně značit déšť, ovšem umí být stejně nepříjemným společníkem. Stromy skuhrají nad námahou, kterou musí prokázat, aby se udržely v kořenech. A stejně tak to může značit malý větřík, který si neškodně pohrává s delšími vlasy.

.

 

 


- Autor webu: Správce říše - Autor skinu: Morcelwen Poicë