TOPlist

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Questy
Dne: 16.08.2018 10:43:27 FB 

Mechanický quest - 10. část

 

Dovednosti. Noční můra každého admina. A mučící nástroj každého hráče. Proto čti následující řádky pozorně. Nejprve si bokem do druhého okna otevři článek Dovednosti - KLIKNI ZDE. Prolítni si, kde co v článku najdeš. Budu tě na jednotlivé části odkazovat.

 

 1. Připrav si jednu dovednost z životopisu, kterou už jsi zmínil. Budeme s ní teď pracovat jako s modelovým příkladem. Theresa, podle životopisu, byla zvyklá vyšívat, vařit, zpívat a modlit se. Já jsem se rozhodla jako modelové vybrat si vaření.
   
 2. Napiš si do životopisu danou dovednost a pozorně si přečti část "Hodnocení u nově založených postav". 
   
 3. Zamysli se, kolik je tvojí postavě let a jak moc měla možnost danou věc procvičovat.
  - Theresa je dospělá, mladá žena. Už vím, že jsem ji nechala narodit se do rodiny sedláka, kde existuje pravděpodobně nějaká matka, která vařila ale zároveň učila Theresu vařit. Má dva mladší bratry a nejmladší sestru, tedy určitě byla dlouho vedená tvrdou cestou ženy, protože byla dlouho jedinou dcerou v rodině. 
  Když se podíváš na první tabulku v článku Dovednosti, vidím, že Theresa tím pádem určitě nebude mít vaření na 0. A určitě nebude výš, jak na 2. Tím, že ještě nezkusila nic nového a tvrdě pracuje jsem se rozhodla, že jí dám dovednost Vaření na hodnotu 1. Pokud bych se rozhodla, že se herně chci věnovat vaření, můžu dovednost vylepšit až tam. Ale teď ještě nevím, jestli chci mít z Theresy zrovna kuchařku. Pod tabulkou máte jednotlivé úrovně okomentované pro lepší zvolení hodnot.
   
 4. Takto postupuj i se zbylými dvěma dovednostmi. Zároveň si do životopisu přidej novou položku, řemeslo. Co tvoje postava při startu hry bude dělat za práci? V části "Hodnocení u nově založených postav" najdeš položku řemeslo i nějaké příklady. Pamatuj, není to směrodatné! Tvá postava může řemeslo postupem času změnit. 
   
 5. Kromě řemesla ještě přidej položku věk. Pamatuj, jsme ve středověku, tedy 20 let starý člověk už byl dospělý, pravděpodobně už má pár dětí. Vol úměrně svým schopnostem. Ideálně mladý člověk v nejlepších letech bude mít 15 - 17 let. 

 

 

Tady máš jméno, typ postavy, rasu a pohlaví. Pod ně vlož věk a řemeslo. 

 

Věk: 16 let

Řemeslo: Sedlačka

 

Tady máš část o náboženství, popis postavy a historii. Za historii patří dovednosti.

 

Dovednosti:

Vaření - 1

Vyšívání - 1 

Zpěv - 1

 

 

 

Zadané úkoly:

 • Ohodnoť své postavě tři dovednosti. 
 • Vyber jí řemeslo.
 • Urči její věk
 • Přidej na Yosenen příspěvek, kde budeš vykonávat své řemeslo s cílem vydělat si peníze.

Pokud si nejsi jistý, zda jsi příspěvek napsal správně, napiš někomu z admin teamu nebo alagaesijské rady, seznam nalezneš ZDE. Máš splněno? Tím pádem pokračuj. 

 

Pokračovat ve tvé cestě Yosenem.

 

Zpět

 

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Questy
Dne: 16.08.2018 10:39:30 FBMechanický quest - 9. část

 

 

KONTROLA

 

Pojďme si společně projít, co bys v tuto chvíli už měl mít napsané a zkompletované. V příštích úkolech se totiž budeme zaměřovat spíše na mechaniku tvé postavy a její životopis, než na hru samotnou (tou budeš určovat právě ten životopis). Budeme-li pokračovat v mé postav, můj životopis vypadá v tuto chvíli takto:

 

(najetím myši na konkrétní část životopisu zjistíš, ve které části jsi měl tuto část napsat)

 

 

Jméno: Theresa Lakomá

Typ postavy: Mechanická

Rasa: Člověk

Pohlaví: Žena

 

Náboženství: Solasova církev

 

Popis postavy: (minimálně 5 řádků) Theresa Lakomá je krásná žena, která má ale v obličeji velmi přísný výraz. Má hnědé oči, černé vlasy a snědou pleť. Na sobě nosívá bílou lněnou košili, kterou má většinou zamazanou od práce na poli. K ní nosí hnědou sukni, přes kterou má ovázanou zástěrku. Díky těžké práci má mírně vyrýsované svaly a spousty drobných ranek, kterými má poseté především látka a záměstí. Její nehty bývají špinavé, jak je za nimi hlína.

 

Historie: (minimálně 5 řádků) Theresa se narodila jako první dítě do rodiny sedláka z Carvahallu. V dětství ji matka učila hlavně starat se o domácnost a na tvrdou práci venku nebyla zvyklá. Byla zvyklá vyšívat, vařit, zpívat a modlit se. Později se jí narodili ještě dva bratři a nejmladší sestřička. Její štěstí bylo plné radosti a veselí. Matka pracovala jako švadlena, otec jako kovář.

 

"Telecí léta" se nesla ve znamení škádlení mladších sourozenců. Therese nebylo žádnou překážkou shození sourozenců do bláta, nebo házení drobných kamenů, jen aby ji neotravovali. Nesnášela, že je musí hlídat, zatímco její vrstevníci si hrají venku. Ale dětství to bylo krásné. Protože pocházela z poměrně bohaté rodiny, nikdy nezažila nouzi.

 


Do této chvíle jsi se pohyboval především v Yosenenu a zatím ses nedostal ven. Nicméně už jsi alespoň jednou vykonával nějakou běžnou činnost, modlil ses, bavil se s nějakým spoluhráčem, popisoval počasí a vyprávěl svůj příběh. Pokud jsi některou z aktivit vynechal, zkus si quest projít ještě jednou a dohrát si hry. Některé by ti skutečně mohly chybět v tvorbě dalších částí tvého životopisu.

 

PROJET SI MECHANICKÝ QUEST ZNOVU

 

Pokud máš všechno splněno, můžeme se posunout dál. Pokud si nejsi jistý, zda máš životopis dobře, pošli jej někomu na kontrolu, klidně nějakému spoluhráči, nebo někomu ve společnské místnosti. Nebo adminům. Výběr je čistě na tobě.

 

Připravený na další část? Jdeme na to!

 

Pokud si nejsi jistý, zda jsi příspěvek napsal správně, napiš někomu z admin teamu nebo alagaesijské rady, seznam nalezneš ZDE. Máš splněno? Tím pádem pokračuj. 

 

Pokračovat ve tvé cestě Yosenem.

 

Zpět

 

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Pravidla a registrace
Dne: 14.08.2018 22:12:23 FB 

Magie - obory a způsob učení

 

Autor: Wran

Edit: Islanzadí de Eamë, Arwina Greensleeves, Aireen, Rey

 

Níže jsou rozepsány jednotlivé obory magie, rozčleněné do čtyř krátkých popisků. Přesně tam je vypsáno, co si můžeš dovolit a co ne. Rozhodně by se to ale nemělo plést s hlavními druhy magie, obory magie totiž nejsou „samostatné" - jedná se spíše o jednotlivé části, které druh magie obsahuje, nebo může obsahovat. Pod výpisem oborů se nachází tabulka, kde je naznačeno, které obory se v kterém druhu magie naučíš první a které naopak později (například runový mág se naučí jako novic materiální magii).

 1. „Když postoupím na učně, zlepší mi to i obory magie, které jsem už získal?“
  Odpověď zní určitě „ano" - veškeré schopnosti, které jsi už získal v předchozích fázích učiva se vylepšují a to podle nového titulu který máš. Např. Jakožto novic může runový mág používat materiální magii jen na úrovni novice. Ve chvíli, kdy získá statut učedníka, získá nejenom magii poznání na úrovni učně, ale materiální magie mu také stoupne na úroveň učně.
   
 2. „Můžu se herně vycvičit na vyšší stupeň?“
  I tady je jasná odpověď „ano", vždyť přece hrajeme v textovém RPG. Jedinou podmínkou je najít si učitele a odehrát s ním studium - čím pilněji, tím lépe. Minimální doba by přitom měla být alespoň dva týdny (reálného) času. Vše ale záleží samozřejmě na aktivitě tebe a tvého mistra a na tom, jak často a rychle hrajete. Jedno studium může tedy zabrat i měsíce času. Pokud najdete mistra, o kterém víte, že bude během následujících tří měsíců skládat nějakou důležitou zkoušku v realném životě, doporučuji se porozhlédnout po nějakém jiném mistru, protože je více než jasné (a to si pamatujte), že hra by neměla probíhat na úkor reality.

 

Dále již samotné obory:

 

 •     floromagie (FL)
 •     iluzionistická magie (IL)
 •     psychická magie (PSY)
 •     vitální magie (VI)
 •     materiální magie (MAT)
 •     magie poznání (PO)
 •     metamorfní magie - zvěromagie (MET)
 •     elementární magie (EL)
 •     energetická útočná magie ()
 •     energetická ochranná magie (EO)

 

 

Za tréningem těchto osmi magických oborů se ale skrývá něco, co by se dalo nazvat jakýmsi vrcholem každé magie - hlavní náplň magie, to, k čemu směřujete po celou dobu učení. Je to obor magie, který je pro každý hlavní druh jedinečný a nikde jinde neexistuje. 

 

To jsou ony:

 

 •     časoprostorová magie (ČP)
 •     nekromancie (NEK)
 •     stezka (STE)
 •     vytvoření homunkula (VH)

 

 

 

Starověký jazyk

Černá magie

Přírodní magie

Runová magie

1. Novic

, EO

PSY, PO

MET, EL, FL

MAT, EO

2. Učeň

PSY, EL. VI

VI, IL

VI. PSY

, PO

3. Mistr

PO

MAT

PO

VI

4. Velmistr

ČP

NEK

STE

VH

 

Floromagie (FL)

 

Novic:

Každá víla je ze začátku schopna lehce pracovat s rostlinami. Jedná se o věci jako naklíčení semínek nebo rozevírání květů. Stojí jí to celkem velké množství energie a času, protože čím déle s rostlinou manipuluje, tím víc energie si rostlina žádá. Jedná se přece jenom o urychlení přirozeného vývoje flóry. Může zatím pouze pracovat s jednou rostlinou.

Víle se také vypěstuje jistá empatie s rostlinami, takže když se například nějaké dotkne, je schopna povědět jak je na tom a případně kde má problémy.

Učeň:

Víla náhle získá velké množství možností jak s rostlinami pracovat. Spotřeba energie, kterou potřebuje ke kouzlení se zmenší, ale přesto je dost velká. Díky tomu dokáže rostliny více upravovat a vytvořit tak už třeba metr a půl vysoký stromek. Může také upravit vzhled rostliny k obrazu svému: Přebarvit květy, ovlivnit směr růstu, měnit aroma mízy,...

Pokud si s tím víla dost pohraje, je schopna vytvořit například křiklavě tyrkysovou růži, která voní jak jehličí a stonek má ve tvaru pružiny.

V této úrovni víly získají také velmi zvláštní obrannou schopnost. Vtělení do stromu. Víla na chvíli splyne se stromem a bude své tělo sdílet s jeho kmenem. Tato schopnost vílu často nic nestojí, protože si bere energii ze stromu.

Pokud je ve splynutí zběhlá, tak může rostlinami procházet jako duch. Stojí to ale nějakou praxi a soustředění.

Mistr:

Může pracovat s více rostlinami najednou. Spotřeba energie se opět sníží. Víla může čarovat velmi rychle a použít tak rostliny například ke spoutání. Její manipulace s florou se natolik zvýší, že dokáže vytvářet i vlastní druhy nebo je měnit - z jablečného semínka vyčaruje fialku. S tím také souvisí schopnost, že dokáže měnit účinky, které daná rostlina má. Dokáže tedy z léčivky udělat jedovatou kytku a naopak. Víla už zvládne během, ani ne, hodiny vytvořit statný strom.

Velmistr:

Floromág dostává obrovskou moc, a to pracovat s rostlinami v plošné míře až padesáti metrů. Tuto moc používá často vílí královna, aby napravila poškozený les. Při práci v neplošné míře, tudíž s konkrétní rostlinou, spotřebuje minimální množství energie.

Rád bych také poukázal na jedno pravidlo, které ve floromagii platí bezpodmínečně. Nelze vytvořit rostlinu z ničeho. Nelze tedy vytvořit les v poušti, kde není nic živého. Lze však vytvořit malý les, tam kde roste alespoň tráva.   

 

 

 

Iluzionistická magie (IL)

 

Novic:

Je schopný dělat drobnější iluze, které jsou jenom o třídu výš než obyčejné pouťové triky pro pobavení publika. Dokáže nechat zmizet drobný předmět, malé věci, které nejsou energeticky náročné. Co se týče matení smyslů, naučí se zatím mást jenom zrak, proto se iluze dají snadno odhalit. Tyto iluze jsou zatím nepohyblivé, malých velikostí. Dokáží člověka přesvědčit, že věc v okolí není. Pokud by však někdo na tu věc sáhnul nebo by na ni upozornil, iluze pomine. 

Učeň:

Dokáže vytvářet o něco kvalitnější iluze a ty už se dokonce mohou začít pohybovat. Tímto způsobem se dokáže zneviditelnit, ale nesmí na sebe upozornit - zvuk, dotek apod. ho okamžitě prozradí.  Zvládá skrýt i věci velikosti člověka, ale větší věci mu stále dělají problémy. Iluze jsou o něco méně namáhavé, tím pádem je učeň dokáže udržet déle, než novic.

Mistr:

Dokáže už zneviditelnit i mnohem větší věci, než je člověk (ano, třeba draka). Navíc není limitován jedinou věcí - naučí se skrýt celou plochu nějakého místa (nemusí vyvolávat více kouzel na skrytí, stačí mu jedno na plochu). Krom toho mu přibude do jeho spektra matení i další lidský smysl a tím jest sluch. Dokáže vytvořit iluzi zvuků - je na něm, jaké to budou zvuky a jak je hodlá využít. Důležité je, že jeho iluzím to přidává na věrohodnosti. Jsou dokonce tak přesvědčivé, že je opravdu velikým problémem rozeznat iluzi od skutečnosti.

Velmistr:

Jeho iluze jsou už natolik dokonalé, že člověk nemá šanci rozeznat něco skutečného od toho, co už skutečné není. Právě proto toho dokáže zkušený iluzionista využívat a dokonce, pokud vyvolá nestvůru a ta někoho zraní, terč i myslí, že byl zraněn. Tak by mohl po delší době teoreticky i zemřít, ovšem efekt funguje pouze do bezvědomí postavy. Krom zraku a sluchu tu nabývá platnosti i další ze smyslů, které dokáže tento obor zmást a tím je, hmat, jak ostatně vyplývá z části o vyvolaných nestvůrách. Plocha, kterou dokáže mág zakrýt, je limitována už pouze jeho energií, která je jeho posledním omezením, kterého je opravdu těžké se zbavit (proto jsou stínové tak mocní). Důležitou poznámkou je, že chuť nedokáže nasimulovat žádný iluzionista. To je jediný smysl, který se nedá obelhat.

 

 

 

Psychická magie (PSY)

 

Novic:

Zvládá jen základní vnímání myslí, kdy se dokáže s určitou bytostí spojit a něco jí tak zkusit mentálně říci. Zatím však neumí dobývat cizí mysl a ani se pořádně nenaučil bránit svou mysl, takže proti i o málo zkušenějšímu kouzelníkovi je bez šance. Spojuje se zatím spíše jenom se zvířaty a méně inteligentními tvory. Lidská mysl je pro něj stále určitou záhadou, kterou se snaží rozluštit.

Učeň:

Naučí se komunikovat pomocí myslí a to na poměrně dost obstojné úrovni. Už nemusí skládat pouze věty, ale může dokonce začít i předávat určité obrazy, i když to pro něj je stále příliš nová schopnost. Pokud je lidská mysl otevřena, tak se do ní může podívat a tak zjišťovat určité informace, které bývají někdy i rozhodující, ale samozřejmě záleží na terči. Jeho obrana mysli se zdokonalí a už se dokáže efektivně bránit a nenechat nikoho aby mu do mysli vstoupil bez jeho vědomí, stále se však může snadno v mentálním souboji prohrát, stačí i drobné rozptýlení a jeho výcvik mu bude naprosto k ničemu.

Mistr:

Dokáže podsouvat celou řadu pocitů svému terči - může tedy s nepřítelem manipulovat pomocí emocí.  V mentálním souboji se stává nebezpečným protivníkem, který dokáže opravdu nemile překvapit své nepřátele a pokud vyhraje, má i možnost ho ovládnout svou myslí a donutit ho udělat něco co by nikdy daný člověk neudělal. (Zabít sebe, svého přítele, otrávit studnu, atd...) Může bez problému vstupovat do myslí lidí i zvířat a přečíst si klidně jejich celý životní příběh.

Velmistr:

Je nepřekonatelný, má velmi silnou mysl a opravdu jenom málo co dokáže prorazit jeho obrany, on sám je schopen proniknout do myslí i těch nejmocnejších soupeřů. Dokáže útočit na velkou vzdálenost, to znamená, že ani útěk před ním není rozhodně nijak snadnou záležitostí. Nejenom že pokud dobude mysl svého nepřítele, ale zvládne vytlačit soupeřovu mysl z těla a tím ho zabít. Neporušené tělo mu může sloužit jako zbraň; mág může vybudovat jakýsi most, díky kterému bude jeho mysl spojena s oběma těly. Tato procedura je poměrně časově i energeticky náročná a dá se provést jenom na tělo právě mentálně dobyté. Pokud si vybere za terč zvíře, jde to pouze na krátkou dobu, postupem času se samotný mág začíná chovat jako zvíře, jeho mysl se totiž přizpůsobuje tělu. Ovládá-li kouzelník dvě těla současně, platí, že zemře-li jedno z nich, zemře i druhé. Mít více jak dvě těla současně nelze. Nikdy. Ani u nejschopnějších z mágů.

 

 

 

Vitální magie (VI)

 

Novic:

Zná základní informace o životní energii a jejích proudech ve všem živém. Naučí se jak si ji brát nebo naopak dávat, ale jenom ve velice malém množství. Naučí se, jak v malých dávkách tuto energii předávat a tak jednoduchým způsobem léčit nebo opět naopak zhoršovat stav postiženého člověka. Druid se naučí využívat v kombinaci s vitální magií byliny, čímž se stává výborným léčitelem. Černokněžník zase úplně naopak, dokáže např. vyrábět velmi silné jedy.

Učeň:

Lépe vnímá proudy života, je schopen je lépe vidět i v živých bytostech. Vnímá je podobně jako proudy drobného světla, které se vám pohybují krevním řečištěm a tak je schopen si všimnout míst kde nastane nějaký problém - např. nemoc, otrava... Jeho spojení s tímto věděním se ještě více prohlubuje. Z kouzel je možné využívat přibližně středně silná léčitelská kouzla; u černokněžníků naopak kouzla, která mají někomu uškodit a vyvést ho z této harmonie životní energie.

Mistr:

Jenom málokterý léčitel ho dokáže nějak překonat, černokněžník dokáže vyvolávat u svých nepřátel určité nemoci a menší pohromy. Životní energie je pro ně velice jasná a oni jí dokáží sledovat jenom s minimálním soustředěním. Zároveň se naučí něco dosti důležitého, dozvědí se že je možné brát si energii i z živých organismů na jejich úkor, ale daného kouzelníka to samozřejmě dosti posílí. Na tomto stupni potřebuje ještě nějaký čas na přípravu, aby byl schopen se na tuto energii napojit a potom ji nějak využívat.

Velmistr:

Dozví se velice podstatnou věc - že živá hmota je vlastně nahuštěná energie a že se jí dá získat velké množství jen z kousku živé hmoty, toto vědění však nikdo nevyužívá a bylo použito jenom jednou v historii, protože je to velice nepředvídatelné a těch několik pokusů, které byly vykonány, skončily katastrofálně, proto je toto víceméně uzavřené téma.

Doba, za níž se dokáže napojit na okolní proudy životní energie, se zkrátí - a brzy to dokáže dělat jenom s minimální ztrátou času. Díky tomu má opravdu velké množství energie, kterou však nemůže jen tak jednoduše uskladnit, ale musí jí využít okamžitě ke svému prospěchu protože jinak riskuje že energie přijde v vniveč. Zároveň je potřeba si uvědomit co se v okolí nachází a že musí mít z čeho brát. Léčivé znalosti se prohloubí na neuvěřitelnou míru, mrtvé však vzkřísit nedokážou. Naopak černokněžník získá do rukou mocnou zbraň, která se dá snadno využít na různé prokletí. (Nemoci, postižení, atd...)

 

 

 

Materiální magie (MAT)

 

Novic:

Dozví se základní věci o materiálech. Zatím nedokáže nic příliš velkého, spíše se jedná jenom o drobná vysilující kouzla na kratičkou vzdálenost. Jediné co zatím dokáže je vlastně pracování s daným materiálem – například ho přetvářet do jiných tvarů a i podob. Změny jsou spíše drobné. (Z kulatého kamene je schopen vytvarovat třeba krychličku…)

Učeň:

Rozšíří rozhled nad tímto oborem, už nevnímá kámen jako kámen, ale vidí v něm už i minerál, který má poměrně dost věcí společných i s jinými minerály. Proto se u něj už objeví náznaky změn materiálu, jsou však opravdu velice málo časté a dané materiály musí mít mnoho společného (písek v pískovci), protože je to jinak pro učedníka příliš velké sousto a to vždy v magii znamená smrt. Jeho rozsahy se zvyšují a tak je schopen měnit tvar daného předmětu i poměrně dost radikálně, což si jako novic rozhodně dovolit nemohl, stále je však znát, že se má ještě co učit. (Z kamene je schopen už udělat obstojnou sošku.)

Mistr:

Dostane se o něco dále v pochopení tohoto oboru. Už nevnímá materiály jenom jako pevné, kapalné a plynné jako to vnímají učedníci, ale vidí v nich spíš shluk spousty malinkatých částic, které se na sebe navzájem určitým způsobem napojují, toho on využívá a objevují se zde první náznaky toho, že začne měnit daný materiál už na atomární struktuře. Ale i na tak zkušeného mága je to vyčerpávající úkon, tak se pouští spíše menších věcí. Zato je schopen si dokonale hrát s tvarem okolního materiálu, je schopen měnit třeba skalku i v lehce opracované zdi a pokud si dá pořádnou práci, tak si dokáže postavit možná i nějaký jednoduchý dům. Také se naučí daný materiál ovládat, posouvat a různě s ním manipulovat. 

Velmistr:

Stává se opravdovým učencem ve svém oboru. Sám dokáže měnit materiály bez příliš velkého strachu z následků, protože to, co ho dříve vyčerpávalo, je pro něj hračkou. Jeho změny materiálů v samotné struktuře jsou i pro zkušené mágy záhadou, protože najde spojitost i tam, kde ji jiní nevidí. Samotná manipulace s materiálem a jeho přeměnami se opět zvýší a to až na nebývalé rozměry. Nyní nejsou jeho limitem jeho vědomosti, ale energie - mocná kouzla jsou opět nesmírně energeticky náročná. (Místo aby nahrubo připravil zdi, tak je schopný udělat naprosto dokonalou a detailní sochu dospělého draka, jak je znát je v tom i určité umění…)

 

 

 

Metamorfní magie - zvěromagie (MET)

 

Novic:

Druid podstoupí jisté psychické poznání, kdy zjistí jaké je jeho pravé zvíře, které většinou koresponduje s jeho povahou. Díky tomu získá sympatie s daným druhem zvířete. Stane se jeho bratrem/sestrou a už mu od něj nehrozí žádné nebezpečí.

Ku příkladu, druid zjistí, že je jeho pravým zvířetem medvěd. Od té doby je v bezpečí před útoky medvěda, oba se ve svojí přítomnosti chovají naprosto přirozeně a zároveň je s nimi druid citově propojen - Dokáže je ovládat v silných emočních situacích (Vztek, strach, smutek,...). Ovládání zvířete je však součástí magie a žádá si nějakou energii. Pod kontrolou je může mít nanejvýš tak na minutu.

Mimo to se druid naučí jednu zásadní věc, která souvisí s jeho budoucími proměnami. Jedná se o něco jako astrální cestování. Druid při meditaci opustí své hmotné tělo a zformuje se ve své zvířecí podobě jakožto nehmotný duch. Pomocí této formy se může svobodně pohybovat po lesích aniž by se bál fyzické újmy. Je třeba však myslet na to, že druid za sebou nechává své hmotné tělo, které je stále zranitelné. Místo mimotělního cestování závisí na jeho úrovni v magii poznání.

Tento obor velmi souvisí se sebepoznáním, proto čím lépe se bude druid znát, tím silnější bude.

Učedník:

Doba, po kterou je zaříkávačem zvířete, se mu prodlouží maximálně do hodiny a už není ovládáno jen pod vlivem emocí. Mágovo spojení se svým “nehmotným já” se zesílí, čímž se naučí používat smysly svého pravého zvířete, což se může mnohdy stát velmi užitečné. Zvířecí smysly ovšem stojí také nějakou tu sílu. Stejně jako ovládání, smí zatím používat zvířecí smysly do hodiny, jinak ho to vyčerpá. V přírodě je víc chráněn, poněvadž mu už nikdy neublíží žádný tvor do velikosti kočky.

Druid je schopen se ve své mimotělní práci zhmotnit. Stane se mimo své tělo plnohodnotným zvířetem.

Varování: Je-li v této formě zraněn, je zraněno i druidovo tělo.

Mistr:

Jeho zaříkávačství se zdokonalí natolik, že už zvládne mít zvířata pod kontrolou i půl dne. Stále pracuje na svém charakteru a tím se může stát, že se jeho „patron“ změní. Spojení se svým pravým zvířetem se ještě posílí, díky čemuž se u něj projevuje jistá schopnost, a to, že dokáže měnit části svého těla za ty zvířecí, což samo o sobě ukazuje jeho mistrovství. Jeho odvracení zvířat se též zdokonalí a tak se na tomto stupni rozhodně nemusí bát napadení jakýmkoliv zvířetem.

Jeho astrální forma přestává spalovat energii. Dokáže tedy vydržet mimo své tělo po velmi dlouhou dobu.

Velmistr:

Práci s živočišnou říší ovládá na maximum. Druid konečně došel ke svému sebepoznání. Plně si uvědomuje čím je a jaké je jeho místo ve světě. Jeho pravé zvíře je v plné síle, proto je už schopen úplné proměny v něj. Proměna jako taková stojí nějakou tu energii, ale jinak je ve své druhé podobě schopen vydržet libovolně dlouho. Stává se však, že pokud se druid rozhodne žít v divočině ve zvířecí podobě, pomalu zapomene jaké je to být člověkem a stane se zvířetem v plném slova smyslu.

Mág nyní dokáže získat pod kontrolu všechna zvířata na dlouhou dobu a ta, jenž souvisí s jeho pravým zvířetem jsou mu oddána i bez použití magie. Je jim jasné kdo je tu pravým králem zvířat.

 

 

 

Magie poznání (PO)

 

Novic:

Naučí se jednoduchá kouzla, která mu mohou určitým způsobem pomoci zprostředkovat informace. Je schopen je využívat opět jenom na krátkou vzdálenost (většinou do 50 metrů) a musí hlavně třeba znát předmět, který chce hledat. Další podskupinou jsou kouzla, která mu mají poskytnout určitý náhled na určité místo, které nevidí. Taková kouzla se využívají drobet jinak. Tentokrát nemusí znát předmět, který chce vidět, ale musí si přesně vybrat určité místo, na které se chce dívat. Pokud by na takovém místě nemohl nic vidět vlastníma očima (tma, mlha), neuvidí to ani pomocí kouzla. Je schopen těchto kouzel využívat jen na kratší vzdálenost. K seslání kouzla potřebuje naprostou koncentraci a po dobu této „vize“ nemůže využívat své smysly.

Učeň:

Kouzla ho vyčerpávají o něco méně a tak je schopen dosáhnout i do vzdálenějších míst než je jenom padesát sáhů. Nyní je schopen se podívat na nějaké místo, které je téměř až 200 sáhů vzdálené, což ho však naprosto unaví. Stejně jako novic, tak i on musí znát předmět, který chce například hledat, ale už ho nemusel jenom sám vidět. Vystačí si i s popiskem daného předmětu, který mu popíše detailně jaká postava, která ho již viděla. Ze smyslových informací si rozšíří svůj repertoár o sluchové informace, proto může často vyslechnout i rozhovory, které nebyl\ určeny zrovna jemu. Musí se stále silně soustředit a během kouzla nedokáže využívat vlastní smysly.

Mistr:

Využívá už i čich. Je schopný získávat čichové informace, které mu však nijak neublíží. (Například načichání se jedovatých výparů, atd.…) Též jeho dosah se rozšíří a to až na míli, což rozhodně není krátká vzdálenost. Kouzla ho již vyčerpávají naprosto minimálně a právě proto je schopen si získávat tyto informace opravdu často. K vyhledání věci nebo osoby mu stačí už jenom pouhopouhý obrázek a k tomu opět platí omezenost na určitou vzdálenost. Na kouzlení se musí velmi soustředit, k udržení kouzla už ne tak moc - stále se při něm nemůže dopustit různých prudkých pohybů a jiných věcí rušících jeho pozornost.

Velmistr:

Už není příliš omezený energií, protože jí má více než dost. Jeho rozsah je velký i dvacet mil, což je neuvěřitelná vzdálenost. Pokud vyhledává nějakou věc či osobu, tak mu stačí opravdu hrubý popis a to klidně i od osoby, která danou hledanou věc nikdy neviděla, popis však musí alespoň zhruba sedět, pakliže nebude sedět, tak kouzlo vyvolá představu toho předmětu, který danou podobu má. Pokud už držel tento předmět v ruce a má k němu tedy i určitou mentální vazbu, tak není omezen vzdáleností, na kterou by musel dané kouzlo seslat. Na udržení kouzla se nemusí nijak soustředit, proto vnímá vše, co vidí svýma očima, tak i to co vidí kouzlem. Je schopný se normálně pohybovat a po případě bez rozdílu i bojovat.

 

 

 

Elementární magie (EL)

 

Novic: Zjistí jak ovládat jeden živel a to podle svého výběru. S tímto živlem je schopen na základní úrovni pracovat. (Například s živlem ohně je možné že zapálí nějaký menší terč.) Zatím nemá příliš možností jak s těmito živly pracovat. Je nutná alespoň minimální přítomnost daného živlu v okolí. To znamená, že například pod vodou nejste schopni vyvolat oheň, ve vzduchu nemůže využít živlu zemi. Nejlépe se mu samozřejmě čaruje v okolí kde je jeho živlu nejvíce. Přesto ho to poměrně hodně vyčerpává, je omezen i vzdáleností. Jeho kouzla jsou zatím jenom opravdu drobná, je schopen například s živlem ohně nechat vznítit nějakou suchou věc.

Učeň:

Jednotlivé úkony ho už tolik nevyčerpávají, přesto nedokáže zatím vytvořit nic příliš velikého. Např. s živlem ohně je schopen zapálit už i navlhlé předměty a dokáže jen svou vůlí způsobit požár (např. zapálit střechu domu). Rozsahy se však mění podle toho, kolik daného živlu opět v okolí je. Pomalu proniká do tajů i druhého živlu, ten si opět vybere sám podle svého výběru. Naučí se větší tvárnosti těchto živlů. (Z ohně neudělá pouze oheň, ale například už jenom světlo, které nebude pálit.)

Též je schopen kombinovat dva rozdílné živly a z nich něco vytvořit.

Mistr:

Zvládá i třetí živel. A opět je schopen ho do svých kouzel zakomponovat, čili už může kombinovat podle svého uvážení ze třech živlů. Může však zatím kombinovat jenom dva živly. Svými kouzly je schopen stvořit velké věci. (Například z živlu země je schopen vytvořit i zeď velikosti menšího domku.) Opět je omezen svou energií, které však už nespotřebovává tolik. Stále však také záleží kolik daného živlu v okolí je. Stále nedokáže čarovat v jeho absolutní nepřítomnosti.

Velmistr:

Živlový mág se dostane nejdál co se dostat dá.  Ovládá už všechny živly a libovolně je kombinuje. Je schopen povolat jakýkoli živel a to kdekoli, už ho neomezuje jeho nepřítomnost. Energie mu ubývá, ale jenom minimálně; právě proto je schopen vyčarovat opravdu ohromné věci, které by nedokázali kolikrát ani velmistři jiného oboru magie. Je schopen například ovlivnit proud celé řeky, obrátit hořící požár a podobné velké činy, které se dají dnes najít téměř jen v bájích. Navíc se mu otevřou další dvířka, která využívají ti nejlepší a to povolat si posla živlu. 

 

 

 

Energetická útočná magie (EÚ)

 

Novic:

Zvládá ednoduchá energetická kouzla jako je například zvednutí obyčejného kamenu nebo i jiného předmětu. Doslova spálí energii k nějakému danému účelu. Zatím je samozřejmě jenom v začátcích, tak je schopen pouze na omezenou vzdálenost (nanejvýš takových 20 metrů) manipulovat poměrně dost pomalu s lehkými věcmi. I to je pro něj zatím poměrně dost vyčerpávající úkon a musí se na něj plně soustředit.

Učeň:

Je schopen manipulovat i s předměty do váhy 5kg, ale pouze velice pomalu. Zato drobné předměty jako jsou třeba říční oblázky dokáže posílat už velkou rychlostí k nějakému cíli, a tak se stává tato magie už nyní prostou zbraní. Platí zde samozřejmě úměra, že čím těžší je věc, tím pomaleji s ní pohybuje a tím více ho to vysiluje. Jeho zásoba energie je opět o něco vyšší a tak není nucen si po využití této magie odpočinout nebo jinak nabrat energii. Má však stále určité hranice. Na kouzlo už se nemusí naplno soustředit a je již schopen se při něm i trochu bránit, ne však příliš efektivně.

Mistr:

Ke kouzlení potřebuje méně času, i energie, která by byla na potřebný úkon potřebná se sníží a tak je schopen zvedat i větší věci (do 20kg), ale opět pomalu. Zato věci, které považoval dříve za těžké, jsou pro něj nyní již „lehké“ a to se samozřejmě projeví na rychlosti. Samotný pohyb daného předmětu je o dost plynulejší a také mnohem obratnější, může například "na dálku" ovládat meč. To dokáží opravdoví mistři této magie. Ovládne i více předmětů současně, součet jejich hmotností stále nesmí přesáhnout 20 kg.

Velmistr:

Kouzelník je schopen seslat dokonce dvě rychlá kouzla místo jenom jednoho a to se plně projeví právě ve využívání této magie k útoku. Soustředění nutné k využití je minimální, a tak by bylo velice těžké někoho takového z čarování vyrušit. Už není limitován váhou předmětu, ale pouze svojí energií. (Dokázal by člověk vlastníma rukama zvednout celý dům? Ne. A kdo si myslí, že jo, ať vyleze před dům a zkusí si to. Nejde to, že?) Na samotné udržení kouzla se už soustředit nemusí, ale energie mu stále s rostoucím trváním kouzla bude samozřejmě klesat.

Příklad: Elf Darien byl donucen k boji, tak okamžitě sáhne k energetické magii. Proti němu stojí tři nepřátelé a tak se rozhodne zvednout okolní tři velké kameny (dohromady váží 1 tunu, jsou to velký šutry) a ty mrští velkou rychlostí proti nepřátelům. Jelikož už je velmistr tohoto oboru, tak se nepotřebuje na kouzlo v dalších akcích soustředit a proto může nechat kameny na nepřátele dotírat a sám při tom stíhat ještě bojovat.

 

 

 

Energetická ochranná magie (EO)

 

Novic:

Zjistí podobně jako u energetické útočné jak jí má využívat, o obraná kouzla, které jsou dělané opravdu na různé ochranné štíty. Na tomto stupni se novic dozní jak má svou energii plně využít k zastavení spíše poškození fyzického (údery mečem, zásah šípem...) Tuto ochranu je zatím schopen seslat pouze na sebe. Na tomto stupni se musí plně na svůj štít soustředit aby ho udržel a jakmile ho něco rozptýlí, tak kouzlo skončí; čím déle ho udržuje, tím více energie ho to stojí. Na stupni novic vydrží štít jenom slabé údery, které jsou bodné nebo i sečné. Vydrží tak maximálně dva nebo tři a už to je opravdu hodně pro novice. Funguje to tak, že novic donutí vzduch kolem sebe, aby zhoustnul, a tak utvořil jakýsi jednoduchý krunýř, který ho má v případě ohrožení chránit.

Učeň:

Musí se soustředit už jen na vyvolání štítu. Štít vydrží nejenom pár seků nebo šípů, ale je schopen vydržet těchto úderů třeba i šest nebo sedm. Navíc se naučí seslat toto kouzlo i na někoho jiného a tak ho „chránit“ před zraněními. Je důležité si uvědomit, že například kamen hozený magií není považován za útok magií a tím pádem ho může i tento štít vykrýt. Samotné vyvolávání se o něco zkrátí, ale v souboji samotném se to zatím příliš nepromítne.

Mistr:

Naučí se bránit i proti různým druhům kouzel, ale musí jenom znát důsledek, který dané kouzlo má mít. Dále využívá štít i plošně, to znamená že dokáže využít štít i na větší nebo naopak menší plochu. Tak se například dá chránit proti smrti pádem, člověk pod sebou vytvoří lehce ztvrdlý vzduch, ale ten samotný náraz ho stojí opravdu velké množství energie. Limitován je už jenom energií potřebnou na zastavení samotného úderu seku plus něco málo navíc za nutnost udržet štít. Z toho důvodu opět přemýšlejte logicky a ptejte se sami sebe. „Kolik energie bych potřeboval na zastavení meče...?“

Velmistr:

Samotná kouzla už pro něj nejsou až tolik vyčerpávající, ale je stále znát, že se jedná o jednu z energeticky nejnáročnějších magii, které vůbec jsou. Kouzla je schopen využívat stejně jako v předešlých odstavcích, ale rozsahy se zvyšují. (Například už je schopen svým ochranným štítem pokrýt i rozsah velikosti většího sídla bohatého šlechtice, což už je slušná plocha.) Umí seslat štít i na jinou osobu - a pokud bude daný teč souhlasit, tak si bude kouzlo vybírat daň z chráněné osoby, ne z kouzelníka - terč však má určitě míň použitelných sil než kouzelník, na to je třeba pamatovat.

 

 

 

Časoprostorová magie (ČP)

 

Je obor magie, který se zabývá časem a jeho využitím, ať už je to pro jakýkoli účel. Tento obor je velice energeticky náročný i pro ty nejmocnější. Většinou jedno takové kouzlo už daného kouzelníka plně vyčerpá. Pokud by byl donucen, tak by možná zvládl i dvě, ale jedná se o pomyslnou hranici, kdy už vaše postava riskuje vlastní smrt. Tato magie využívá nejen čas, ale i právě prostor, jak vyplývá ze samotného názvu. Zabývá se časem, rychlostí a pohybem v samotném prostoru. Mág je schopen vytvořit si jakési časové anomálie, je už na něm jestli to bude něco co pomůže jemu a jeho spojencům, nebo naopak znevýhodní nepřítele. Tyto anomálie mívají různé účinky. Jaké by to mohly být:

 

 1. Zrychlování: Kouzelník se pohybuje mnohonásobně rychleji. Díky tomuto kouzlu je schopen si v samotném boji vlastně přidat dvojnásobek akcí i reakcí a i třeba po tomto kouzlu je schopen rychle ji sesílat. Kouzelník sám si nevšimne ničeho zvláštního, pouze mu přijde že se celé okolí zpomalí, ale ve skutečnosti zrychlí sám sebe. Tento stav ho po chvíli naprosto vyčerpá. ( Takové čtyři příspěvky a vaše postava je s energií na dně.) Samozřejmě se může kouzelník pokusit seslat kouzlo na někoho jiného a tak ho vlastně „posílit“, ale energie mu uniká stejným tempem, možná ještě o něco více za to, že ji musí vysílat ke svému kolegovi. Čím více se kouzelník zrychlí, tím více ho to stojí energie a tím dříve se vyčerpá.
   
 2. Zpomalování: Kouzelník zpomalí nějakou určitou osobu a to může klidně i sám sebe. S tím se zpomalí veškeré reakce daného tvora a on je prostě o hodně pomalejší a nemotornější, dokonce i tělesné funkce dané bytosti se zpomalí, ale nemá to na jeho zdraví žádný efekt. V boji se to například projeví tak, že postava, na kterou to daný kouzelník sešle, bude moci buď využít jenom svou akci nebo pouze reakci, nikdy obojí. Pokud někdo danou postavu zrychluje a zpomaluje, tak se účinky vyruší. Kouzlo je naprosto stejně energicky náročné jako zrychlování a platí pro něj stejná pravidla.
   
 3. Hyperprostor: Postava se dozví jak se přemístit v prostoru. Je to neskutečně energeticky náročné a opět záleží na dané vzdálenosti na jakou se chce kouzelník přemístit. Běžně to bývá tak maximálně do dvou mil a to je pro kouzelníka naprosto vyčerpávající, po takovém kouzle už si musí odpočinout a nesmí sám nic seslat. Daný čaroděj si musí jenom vybrat směr, kterým se chce přemístit a dostat se tak na určité nové místo. Je to extrémně nebezpečný způsob cestování; když se kouzelník například přemístí do pevného předmětu, může ho to i zabít. Dá se tomu předejít přesnou znalostí místa, kam se chce kouzelník přemístit. Stačí když se mu povede si dané místo představit, ale dané místo se od té doby nesmělo nijak výrazně změnit. Jak vidíte, tak přemístění na takový metr není zase tak velkým problémem. Stále to však vyčerpá mnohem víc než by bylo třeba na odvrácení šípu pomocí energetické obrané magie. Proto tuto schopnost ovládají převážně Stínové, kteří mají energie obrovské zásoby.

 

 

 

Nekromancie (NEK)

 

Vrchol černé magie. Černokněžník se stává opravdovou noční můrou pro všechno žijící a dostává tak do ruky velký díl moci. Jeho využití duchů se mnohonásobně zvýší a on je schopen je násilím vložit do určitého mrtvého těla a tak si stvořit věrného služebníka. Duch bez vůle bude plně poslouchat svého pána a jeho pán mu musí jenom každý den odevzdávat určité množství energie, jinak se mu duch vymkne z „pout“ a bude si dělat co chce - ničit a zabíjet. Důvod proč to dělá je poměrně jasný. Jak jsem se již zmínil, tak duchové jsou spojení s životem s smrtí, ale jak?

Když zemře člověk, tak se jeho duše uvolní a dostane se do jiných sfér. Duší myslím hlavně mysl člověka. Takto v jiné sféře bytí prožije svůj posmrtný život, jaký bude to záleží na tom, co si daná postava myslí o svém posmrtném životě - podle jeho víry. Duchové přicházejí naše duše vyzvednout a doprovodit do jejich sféry bytí. Stejně tak my je ve svých snech dovedeme přivést do našeho světa, kde se rozplynou a tvoří samotnou energii našeho světa. Je to vlastně věčná výměna energie mezi námi a jinými dimenzemi.

Černokněžník tedy uzavře určitého ducha v nějaké těle a stvoří si tak poslušného nemrtvého, kterému musí platit nějakou energii. Platí zde samozřejmě určitá spotřeba energie a to taková, že pokud chce nekromant nechat nemrtvého dělat určitou věc, tak mu to spotřebuje tolik energie, jako by danou činnost vykonal sám. Záleží jak silný daný duch je a o jakého nemrtvého se jedná: 

 1. Nižší nemrtví: Jedná se o slabé druhy nemrtvých. K vyvolání stačí jenom staré schránky původně živých tvorů. Pokud se dané tělo ještě nerozpadne, tak je k využití. Oživit je možné i zvířata a je tedy na něm, jestli to bude člověk, medvěd nebo třeba lev.

  Klady a zápory: Duch s tělem manipuluje velice neobratně a proto se nemrtví nehodí příliš na boj, ale spíše třeba na obyčejnou práci. Přesto mohou v boji nemile překvapit a to svojí výdrží, protože zabít nemrtvého není vůbec snadné (jde to jen setnutím hlavy). Samozřejmě se dá jeho tělo znehodnotit a tak omezit ducha, který ho řídí. Ale nemrtví se může snadno zregenerovat – jenom na to potřebuje nekromant dostatek času nebo svých sil. Léčení si totiž žádá tolik energie, jako by bylo potřeba na vyléčení daného zranění. (Kolik energie vypotřebujete když se třeba pořádně pořežete?)
   
 2. Vyšší nemrtví: Bývají náročnější na stvoření. Náročné je sehnat si tělo, které by mělo potřebné vlastnosti, protože bez nich není možné takto už poměrně mocného ducha do těla zaklít. Patří sem ghůlové, mumie a podobné formy hmotných nemrtvých. K samotnému oživení například mumie je potřeba balzamované tělo staré i několik desetiletí. Navíc pokud má být mumie mocná a schopná plnit funkci vyššího nemrtvého, tak se to musí být tělo nejlépe nějakého hodně mocného člověka, čím výše byl, tím lépe pro nekromanta. K těmto nemrtvým se přiřazuje menší podskupina a tou jsou nehmotní nemrtví, jedná se o různí přízraky, případně i duchy. K oživení nehmotného přízraku je potřeba tělo inteligentní bytosti rozpadlé na prach.

  Klady a zápory: Hmotní vyšší nemrtví jsou stroje na zabíjení, jsou schopnými bojovníky a dokážou plnit komplikovanější příkazy, než jejich nižší příbuzní. Záleží na nekromantovi, jak si s daným nemrtvím vyhraje (přišít spáry, křídla, atd...), ale k tomu opět potřebuje materiál. Tito nemrtví jsou o něco více energicky náročnější než nižší nemrtví, ale za to pokud zabíjí, tak jsou schopni si vzít energii ze svých obětí, právě proto by se na ně mohlo narazit i ve volném světě. Nehmotní nemrtví útočí pouze svým dotekem, kterým berou své oběti životní sílu (je to bráno jako útok černokněžníka vitální magií), takto mohou opět dočerpat své zásoby, ale oni sami o sobě potřebují mnoho energie pro svou vlastní existenci. Z toho důvodu mu musí i přesto dodávat nekromant tuto energie a to opravdu dost. Těžko by mohl mít pod svoji kontrolou více než jednoho nemrtvého. Ale je jasně patrná výhoda tohoto nemrtvého - je nezranitelný obyčejnými zbraněmi. Dá se s ním jenom bojovat pomocí mysli nebo pomocí nějakého druhu magie, právě proto jsou poměrně oblíbenou formou nemrtvého. Denní světlo však nehmotné nemrtvé rozpustí.
   
 3. Nejvyšší nemrtví: Vznikají zakletím hned několika duchů do živého těla a to přímo do duše, ano tito nemrtví se nazývají stínové. Jsou to duchové, kteří tvoří svojí vlastní osobnost se svými vlastnostmi a charakteristickými zvyky. Více o stínech se dočteš v samostatných reáliích na stíny, kde je popsané co všechno dokáží a kde jsou jejich meze. Pokud je nekromant mocný, je schopen při stvoření samotného stína ovládnout, ovšem to je oříškem i pro černokněžníky na tomto stupni.

  Klady a zápory: Vyvolaný duch může být jak spojenec, tak nepřítel. Nemusí mu dávat žádnou energii, protože stačí když odhadne stínovo pravé jméno a tím ovládne i stína samotného, což je neskutečně náročný a zdlouhavý proces. Pokud se mu povede stínovo jméno odhalit, tak je ho schopen ovládnout, ale sám při tom musí obětovat část svého bytí (při samotném rituálu vlastně obětuje svojí duši) a tím ho k sobě připoutat nezlomnými okovy, které snad rozdělí už jenom „smrt“. Stín je výborným bojovníkem i kouzelníkem, většinou sám je na výborných stupních jak v boji, tak i v již výše zmíněné magii. Je nutno podotknout, že vyvolat a hned potom i ovládnout stína se stalo v historii jenom velice zřídka, takové případy by se daly počítat na prstech jedné ruky. Takže se nejdříve opravdu zamysli, jestli toho bude vůbec tvá postava schopná.

 

 

 

Stezka (STE)

 

Je to absolutní harmonie Druidů s přírodou a pochopení veškerých zákonitostí, které v ní fungují. Příroda se pro ně stává inspirací a jejich absolutním domovem, ti co jí poškozují, jsou pro ně nebezpečím, které je schopné tuto harmonii narušit. Druidi sami sebe pasují na strážce této rovnováhy a udělají pro ní cokoli. Hvozdy a divoká příroda se pro ně stává žijící entitou s vlastním vědomím a oni se stanou její součástí. Právě proto dokázali Druidi vzdorovat v dračích horách lidské armádě celé roky, než byli vyhnáni.
Krom těchto vedlejších efektů se objeví ten hlavní a též cílený záměr, tím je povolání přírodních duchů. Ano příroda sama má své služebníky a těmi jsou i třeba obyčejné víly, ale krom neškodných víl jimi jsou i právě již zmínění přírodní duchové. Co jsou zač? Přírodní duchové jsou bytosti, které se starají o to, aby všude bylo dostatek energie a vše bylo v rovnováze. Už jenom svou pouhou přítomností pomáhají přírodě zregenerovat se. Druid se je naučí povolat a takto povolaný posel mu bude pomáhat. Naučí se to ihned co projde posledním rituálem, rituálem čtyř živlů kdy si vybere svého elementála, kterého ke své bytosti navždy připoutá. Toho potom může povolat svoji novou holí, kterou dostane ihned po dokončení této procedury. Pokud bude povolávat elementála, tak ho to stojí určitou energii, kterou si potom živlový pomocník vezme, protože ho „hmotná“ podoba dosti vysiluje. Z toho důvodu může být vždy jenom krátce v našem světě, protože potom riskuje svojí vlastní smrt - a druid si nového pomocníka povolat nemůže. Každý z lesních čarodějů na takovém stupni má svého pomocníka, který je však sám o sobě originální a je jakousi individualitou, ta se ihned stává jeho součástí. Pro živlového pomocníka se dělá samostatný profil jako třeba pro mazlíčka, bude zařazen mezi jiné tvory a tam ho potom lze nalézt.

 

Jak se to vše projeví ?

Pomocník má podobu nějakého mýtického stvoření, ale nejedná se o žádné draky (!!). Každý má pouze jeden živel a z něho se také bude jeho podoba skládat. Tento jeden zvolený živel se pro vás stane vaší naprostou součástí. Váš elementál vám pomáhá v kouzlení - je to, jako by bylo vaše okolí celé z elementu, jímž je tvořen.
Sám živlový elementál je schopen zraňovat svým rodným živlem, ale to ve formě doteku nebo nějakým jiným vámi zvoleným druhem útoku, ale nic příliš zničujícího. Zranit přírodního ducha je možné pouze opačným živlem, nebo například magií; pokud je hmotný, lze na něj útočit i obyčejnými zbraněmi, které však jsou jenom minimálně účinné.

 

Příklad: Postava postoupí na stupeň velmistr a tak samozřejmě podstoupí rituál čtyř živlů, kterým zakončí svojí stezku. Při něm mu byl herně přidělen samozřejmě jeho elementál. Hráč si vybral jaký to bude a na konci rituálu se mu poprvé ukáže. Po skončení této procedury mu musí hráč vytvořit profil, v něm přiřadí jeho pomocníkovi vzhled velkého ohnivého ještěra - salamandra. Takže sepíše jeho popis, jeho charakter, protože elementál sám o sobě má svoje psychické vlastnosti. Vrhne se rovnou na schopnosti, protože historie se u něj nepíše a povinná není. Přiřadí mu jako formu útoku vychrlení žhavé ohně, tak do takových deseti sáhů a potom jenom běžné popálení při doteku. Popíše sem, že elementál může jenom třeba i svítit a zmírnit svůj žár na minimum, nebo naopak na maximum. Není ani silný, je spíše velice hbitý a mrštný, jedním slovem obratný.

 

 

 

 

Vytvoření homunkula (VH)

 

Homunkulus je bytost stvořená právě runovým mágem, tím si vlastně trpaslíci po dlouhá léta ukazovali, že i kámen může žít a že oni tedy pocházejí v skutku z kamene. Toto byl jeden z hlavních argumentů, které měli pro svou víru. Runový mág je schopen si stvořit svého pomocníka. Je až s obdivem co vše dokáže runový mág na tomto stupni stvořit a záleží opravdu dosti na individualitě runového řemeslníka. Každý z těchto umělců vkládá do svého díla velkou část své duše, a jakmile něco jednou stvoří, tak to se stává jeho hlavním veledílem, které už nepřekoná. Každý má pouze jednoho pomocníka, víc jich není schopen za život vytvořit.

 

Jaké má vlastnosti?

Záleží, jak detailně si s ním runový mág vyhraje. Výška je pro něj není velkým problémem, ale samozřejmě je to náročnější na materiál a platí - čím ušlechtilejší materiál, tím větší velikosti homunkula lze dosáhnout. Když už jsme u materiálu, tak i u něj má runový mág dosti volnou ruku. Je jedno jestli bude jeho pomocník připomínat beztvarého hliněného golema nebo to bude železná socha s dokonale propracovanými rysy. Z toho jasně vyplývá, že i vlastnosti pomocníků se budou lišit (pomocník ze suchého jílu je malý a k ničemu oproti homunkulovi ze železa)

 

Mentální vazba mezi pomocníkem a tvůrcem

Mezi tvůrcem a nově stvořenou bytostí je určitá mentální vazba. Při samotné proceduře, kdy runový mág tvoří nový „život“ vloží do svého uměleckého díla část své duše. Tato duše se ukládá do nějakého určitého předmětu, který se potom vkládá do samotného zhotoveného těla na místo, které si předem runový mág vybírá. Takto oživená bytost přebírá názory, povahu a vlastně celkově tvůrcovi povahové rysy. Sama však nemá žádné zkušenosti a mohlo by se snadno stát, že by jí něco ovlivnilo. Většinou je bytost samozřejmě tvůrci vděčná za to, že byla stvořena, ale poté se jedná o samostatnou bytost, která bude sama uvažovat a přemýšlet nad tím, zdali to co dělá je správné.

 

Příklad: Runový mág trpaslík Karmon se po dlouhém uvažování rozhodl stvořit svého homunkula. Vybral si jako materiál stříbro a tak ho začal vytepávat a vykovávat do jím určeného tvaru. Rozhodl se, že bude mít vzhled křehké a půvabné dívky, podobné spíše člověku, protože ho lidé vždy trochu fascinovali. S jejím tělem si vyhraje důkladněji a udělá v něm spousta převodů, koleček a hejblat. S jednotlivými částmi si hraje téměř celý rok a vnitřní části dělá radši i ze zlata. Do každého kousku vytepá pečlivě runu, aby zajistil správnou funkci každičkého kousku. Aby mohl oživit své dílo, tak vloží část své duše do skleněného srdce, které uloží do hrudi té stříbrné dívky. Místo jedné ručky jí přidělá drobnou útlou čepel podobnou spíše bajonetu než nějakému tesáku nebo dýce.

Tělo je uděláno pečlivě, tak bude pohyb rychlý a přirozený. Tělo se samozřejmě ani neunaví, takže bude velice pohyblivá a obratná. Tělo bude tvrdé a bude poměrně těžké jí zranit, ale kalená ocel na ní nechá samozřejmě nepěkné škrábance a to samozřejmě může poškodit i ji.

Její tělo bude potřeba jednou za čas pečlivěji promazat, ale to není zase tak velký problém, protože to bude moci udělat snad i ona sama. Ale jakmile dojde k nějakému poškození, tak ji bude muset pečlivěji „uzdravit“ samotný tvůrce nebo někdo z jeho oboru.

Se svou zbraní bude poměrně dosti obratná a rychlá a bude toho samozřejmě využívat stejně jako své druhé ruky. Hruď si asi bude pečlivěji chránit kvůli skleněnému srdci, protože jakmile by ho někdo rozbil, případně odejmul, tak by samozřejmě „zemřela“, tedy pokud by jí nebylo navráceno. Povahové rysy bude mít podobné jako samotný tvůrce, bude třeba někdy paličatá a z části možná i naivní. Postupem času se však její povaha bude měnit podle nových zkušeností, které sama získá.

 


 

Poděkování: Chtěl bych poděkovat hned několika lidem a to hned například Altonovi za svůj nápad s Runovou magii už jenom z toho důvodu, že bez něj by nám zde jeden ze čtyř hlavních principů magie chyběl. Samozřejmě děkuji ještě všem kritikům, kteří to četli a mohli mi tak ukázat kde má tento systém své případné nedostatky a kde by bylo potřeby něco upravit. Dále je třeba si uvědomit, že jsem z něčeho musel též čerpat a v tomto případě to bylo dračím doupětem a to verze 1.6, která mi s tím dosti pomohla a měl jsem se díky čemu odpíchnout. Takže tím to nějak zakončím a přeji pěkné studium magie.

 •     

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Reálie
Dne: 14.08.2018 15:48:43 FBLidé

Autor: Bayn Železná pěst

 

Lidé jsou nejrozšířenější a nejběžnější rasou v Alagaesii, která obývá její nejsevernější, i suché úbočí skalisek v Surdě. V podstatě není k lidem nutno co dodat, ale v naší hře jsou přeci jenom jistá specifika, které by hráč měl vědět.

 

 

Časté chyby aneb na co si dát pozor!

 

 • První nejčastější chybou je věk. Hned na začátku poznamenám, že horní hranice věku hráče nijak neomezuje, ale stávají se tu pak velké chyby v historii. Naše hra se odehrává tak nějak v 12-14. století +/- a prostý lid, které by měla být i zde na této stránce majorita, se dožívají asi 40-50 let. 50 lidé byli právem považováni za starce.

  Dolní hranice věku, čili věk vaší postavy, to už je více bolestivé téma. Hlavně co se ženských hrdinek týče. Lidé byli za dospělé považováni klidně i v 15 letech a věk stejně větší roli nehrál. Ženy a dívky se ženily dle výběru rodičů, většinou to nebyla jejich volba a nejčastěji právě mezi 15-17 lety. Tito lidé byli stále lidmi, vypadali jako my, chovali se i jako my a rozhodně se za tu dobu nestihli naučit více věcí! Upozorňuji tu hlavně dívčí postavy, které ve 21 letech utíkají od rodiny, umí nevím co všechno a myslí si, jak jsou v takovém světě soběstačné.

  Ideální věk pro vaší postavu, pokud chcete u mít nějaké schopnosti je 20-28 let. Berte v potaz, že šlechta se dožívala o +- 10 let více a stačila se toho za krátkou dobu naučit více.

 

 • Druhou nejčastější chybou úroveň vzdělání. Obecně tu chodí postavy, které ač jsou z venkova tak umí číst, psát, počítat a nejlépe ještě mluvit elfsky. Tak tomu já říkám ne. Právo na plnou vzdělanost jakou disponujeme teď my, měla jen šlechta a ta takto vzdělaná byla. Měšťané mohli nechat své děti učit do obecných škol, ovšem jen syny. Dívky se buď naučily číst doma spolu s matkou anebo až později, jelikož byly vyučovány v tom jak se nejlépe postarat o dům a budoucího ženicha, což figurovalo v celém jejich životě až od narození. Co se týče vesničanů, jichž je majorita (Mimoto i Paoliniho pseudopostavy jako je Roran a Eragon) neuměli číst ani psát vůbec a počítat nejlépe dvakrát na prstech jejich ruky. Ten kdo uměl něco navíc, byl většinou celou vesnicí uznáván jako velice moudrý člověk, často až fanaticky. Proto apeluji na hráče, že pokud už to potřebují, věřte, že většina lidem stačilo přečíst to co se když tak píše na vývěsním štítu a podepsat se. Více ne. Je legrace hrát hru kde toto není samozřejmostí a vaše postava se to časem s někým naučí.

 

 • Další častými chybami je vzhled. Řeknu Vám to takhle. Lidé ze severu byli vysocí a bledí, což platilo i o vlasech a očích (blond a modré) a pomaloučku tmavli směrem k jihu, kde nakonec byli snědí, opálení, černovlasí a hnědoocí. (Takže u nás sever Ceunon a jih Surda) Další poměrně častou chybou patřící do vzhledu jsou piercingy a všelijaké tetování. Piercingy, jak tomu říkáte, jsou v našem světě ozdůbky, výhradně pouštních kmenů, žijících v pouštích Hadarak. Tetování pak znamenalo něco, co mělo ostatní varovat. Byl to znak, něco co mělo ukázat že jste jiní, ale neudělali byste si to úmyslně. Většinou byli tetováni odsouzení vězni, hlavně vrazi a to na čelo či ruku. Ozdobné tetování jaké známe nyní dnes neexistovalo a nebudu jej tolerovat. Co do oblečení, s nímž je pořád problém je nejjednodušší tunika. Každý měl tuniku, klidně i ženy. Muži potom ještě košile a vesty. Na nohách kalhoty z kůže nebo lnu. Boty hlavně muži nosili nízké, jelikož byli levné. Někteří nosili pouze onuce okolo nohou. Ženy zase nosily sukně. Většinou z několika látek, které měly rovnou košilku zakrývající celé tělo. S botami to bylo stejně, ženy ale častěji chodily bosé. Pamatujte, že čím bylo oblečení pestřejší, větší či bohatší, bylo neuvěřitelně úměrně dražší. Prostí lidé si toto nemohli dovolit. Proto bylo pestré oblečení ozdobou bohatých měšťanů a šlechty. Častokráte se právě míra pestrosti ukazovala jako pohodlné měřítko pro zloděje, kdo je jak bohatý. A nejen pro ně.

 

 • Historie je největší kámen úrazu. Naprosto největší, jelikož spousta lidí tam plácá naprosté nesmysly. Útěky od rodiny? Jistá smrt. Vydání se do světa proti králi? Jistá smrt. Osiřeli v brzkém věku a starali se o sebe? Jistá smrt. Řeknu to takto. Středověk byla doba, kdy lidé nevybočovali z řady, kdy byli v lajně. A to i ve fantasy. Nevyplácelo se vybočovat či se vzpírat a neposlouchat, podívejte se, jak dopadli sedláci u Chlumce. Umřeli do jednoho. Tohle platí zejména pro ženské hrdinky, jelikož utíkajících bojovnic za svobodu jsme tu měli nespočet. Ani jednu jsme nepřijali, ptáte se proč? Sotva by vyšla z vesnice s takovýmto úmyslem, žena, ještě ke všemu sama. Již by ji někdo za humny znásilnil a přinejlepším zotročil a unesl ne-li rovnou zabil. Snažte se tedy proto aby vaše postavy nemívaly veliké zvraty, jako že jim umřeli oba rodiče, že utekly a podobně. Uvidíte, že je to zaprvé snazší nechat oba rodiče a je to i zajímavější. Poskytuje vám to jisté výhody jako propracovanější příběh, který vaše postava může zažít. Další samotnou kapitolou jsou zejména postav proti Galbatorixovi, takzvané samovznětlivý hněv. Respektive se zamyslete. Žijete v království, ve kterém není ani hladomor ani žádná pohroma. Máte krále, kterého poslouchá mnoho lidí, zejména prostý lid k němu vzhlíží a najednou je tu člověk, který jej ze srdce nenávidí, protože… Král nechal vybít celou její vesnici. Král ji zavraždil rodiče. Král ji zavřel rodiče. Dočetla se, že král je zlý a chce se přidat k Vardenům. Tak toto určitě ne. Věřte mi, že král by se neobtěžoval zavírání každého a zabíjením každého takového pobudy. To že někdo někoho zavřel, bylo vnímáno, že ten člověk se provinil a porušil. Když někoho popravil, bylo to bráno, že si to ten člověk zasloužil. Lidé to tak vnímali. V knihách jako je brakový příběh Eragona je to naprosto nereálné, takové věci se nedějí. Lidé jsou opravdu králi oddaní, a ač se to nezdá, jdou s ním. Tak je to s většinou králů v historii. Kdyby totiž nešli, myslíte si, že by Galbatorix dokázal vládnout sám celé Alagaesii po 300 let? Musel by s touto logikou povraždit celý svůj lid a pak by vládl úplně osamocen. Lidé jej opravdu berou takto.

  Dále prosím, vyvarujte se kouzelných dědečku a pánů, kteří Vás zázračně naučí jeho schopnosti. Ty si každý v té době střežil pro sebe a učení nebylo zadarmo. Musíme rozlišit různé druhy učení.

  Cechovní – kde učedník pracoval v podniku, tři roky se třeba učil a tři roky oplácel tím, že pracoval pro cech bez plného platu.

  Soukromý – který byl pro většinu lidí pohádkově drahý a mohla si ho dovolit jen šlechta a extrémně bohatí měšťané.

   

 

 • Co se týče schopností, boj byl znám v pravdě jen a jen lidem jako byla šlechta, strážní a žoldáci. Prostí lidé se uměli ohánět jen tak sekerou, holí nebo cepem, méně častěji nožem či dýkou a toto mělo do vznešeného boje příliš daleko. Skutečný boj ovládali dobře trénovaní vojáci, kteří dělali jádro armády. Strážni pak většinou bojovali méně obratně, ale i tak si tito lidé strčili prosté obyvatele v pohodě do kapsy. Elitou pak byli elitní strážní, vojáci a gardisté, společně s mistry, kteří tvořili školy šermířů v některých městech. Uru´baen, Ceunon, Feinster, Teirm, Belatona, Cíhtrí a Aberon. Vaše postavy nepotřebují bojovat, vše se naučí ve hře a něco jako ohánět se, to zvládne každý.

  Co se týká magie, ta je pro měšťany a prostý lid záhadou a neznají ji! Magie je tajná, neobjevená a z lidské populace ji dokáže používat jen zlomek. Lidé proto tyto lidi nazývali čarodějnicemi a čaroději, některé se pokoušeli zabíjet a měli z nich nevýslovnou hrůzu. Magii proto naprosté většině lidí odpírán a zaslouží si ji jen postavy extrémně nadané a s extrémně dobrými profily.

 

 

Život v Alagaesii

 

Lidé obecně byli ve středověku děleni do několika vrstev. Konkrétně se uvádí nejčastěji tři, pokud budeme brát v potaz sociální podmínky (čili bohatství a zázemí postavy). Obecně jsou tři. Nižší, Střední a Vyšší vrstva.

 

Nižší vrstva byla ve středověku nejpočetnější a to majoritně, jelikož jí tvořila naprostá většina všech obyvatel. Byli to převážně rolníci s prostými vesničany, měšťané a obecně řemeslníci pro denní potřebu. Často byli negramotní (většina lidí ve středověku neuměla číst ani psát a nevzdělanost byla daleko vyšší než dnes. Většina z nicgh věděla co je za humny a dále to byla cizí země. Nebojte se zaregistrovat se s nevzdělanou postavou. O to více zábavy si užijete :) ) a žili velmi krátce z důvodu nemocí a tvrdé dřiny. Život této vrstvě nebyl tudíž vůbec lehký.

 

Mezi nižší vrstvu patřili zejména lidé, kteří dodávali suroviny jiným řemeslníkům, například dřevorubci, hlinaři, vápeníci, kamenolamači, kovkopové, horníci a celkově dělníci. Patřili k nim i farmáři a s tatkáři, pokud neměli dostatečné výnosy a samozřejmě děvečky, čeledíní i většina sluhů a služebných.

Prostý život takových to lidí byl těžký. Jen málokdy jedli maso, někdy jen jedno do měsíce ne li méně, jelikož si jej nemohli dovolit. Příjmy měli naprosto směšné i pár měďáků za den, který jim někdy nevystačil na celou rodinu. Domy stavěli tudíž z nejlevnějších materiálu, většinou to byly dřevěnice, které si vesničané stavěli společně, ve městech tvořili tito lidé okraj a domy měli nejblíže hradeb, byly většinou hrazděné, ale i u nich se občas našly dřevěné domky. Hlavně co se města Dras-Leona týče.

Naprosto vyloučenými lidmi, které sice řadíme do nižší vrstvy, ale kteří nemají naprosto nic je chudina. Většinou žebráci a opilci, na vesnicích to byli lidé o jednom domku s jednou místností, kde spali společně se zvířaty a malým políčkem. Živořili a žili nuzně, často umírali a přenášeli nemoci.

 

Střední vrstva byla o něco málo početnější, někdy se zcela neurčuje, ale dle mne zde ve středověku střední vrstva zastoupení má. Jsou to převážně měšťané, řemeslníci a obchodníci, můžeme mezi ně řadit i velkostatkáře, šenkýře a hospodské. Klasicky mezi řemeslníky pevládali výrobci produktů pro denní potřebu, ale ti již sídlili ve městech. Byli to kováři, ševci, krejčí, tesaři, bednáři, truhláři, mečíři, plátneři, zlatníci, apatykáři, cínaři, kovolitci, méně často lékaři (lékaři byli často pronásledováni, u nás jsou nejvýznamnějšími lékaři Remarkulos z Teirmu, Mistr Ulrin z Uru´baenu a Mistr Feringold z Aberonu), dále nepřeberné množství lidí navazující na tato odvětví, mezi nimi řezbáři, zámečníci, sedláři, kovolitci a podobně. Dále zde byli prostí vojáci, ale zde záleží na velikosti žoldu, dále stráže a vše co se s nimi odvíjí.

Zvláštní třídu, již lépe placenou než prostí dělníci z venkova byli většinou lidé, které platilo město. Můžeme je nazvat stavaři. Tito dělníci nebyli sice tak bohatí jako většina lidí střední vrstvy, ale i tak to bylo více než na venkově. Mezi ně řadíme obkladače, pokladače, dlaždiče, kameníky, sochaře apod.

Tito lidé měli alespoň základní vzdělání, nejčastěji chlapci, jelikož ve fantasy světech se středověkou tématikou reálně vzdělání dostali jenom muži, ženy měly jinou úlohu, ale to až později. Většina z nich se uměla podepsat nebo si alespoň přečíst co bylo na vývěsním štítu daného obchodníka napsáno. Byli rovněž vzdělanější, nezřídkakdy věděli a osobně poznali i jiná města a někteří z nich i cestovali, hlavně řemeslničtí mistři. (Ti v některách případech mohou přeskočit až do vyšší vrstvy.)

 

Střední vrstva žila většinou ve městech až na občasné řemeslníky a velkostatkáře, kteří měli domy stejně ve středu vesnice a v nejlepším stavu. Všichni si většinou mohli dovolit hrazděný i vícepatrový domek s taškovou střechou, mohly být použity i došky či dřevěné tašky. Bydleli blíže středu města, ulice byly v lepším stavu a pohybovat se zde bylo bezpečnější. Nezřídkakdy byli namačkání v okolí náměstí. Většina těchto domů měla podloubí, jelikož řemeslníci měli dole často svoje krámky, stejně jako

obchodníci. Co se týkalo úrovně života, měli již i více nábytku, často se předváděli jeho zdobeností a stejnou úlohu hrál i oděv. Byl pestřejší, měl více vrstev a občas se vyskytla i nějaká ta tmavší i pestřejší barva.

 

Vyšší vrstva čili bohaté měšťanstvo, konšelé a radní, řemeslní mistři, vrcholky armádních příček, ministři a pobočníci a v neposlední řadě šlechta*, patřila k nejbohatším lidem v našem světě. Měli velké domy skoro ve středu měst a okolo velkých náměstí. Mohli si dovolit osobní sluhy, koně, povozy, luxusní zboží i maso každý den. Čili, tihle lidé byli za vodou. Častokrát se odmítali stýkat s lidmi z nižších vrstev a považovali je za plebs. Byli vzdělaní a to docela dost, někteří uměli i jazyky jiných ras, znali zeměpis či ekonomii. Patřila zde i naprostá většina lidí od dvoru, různí vzdělanci a učenci, ti žili povětšinou z rent panovníka, který jim ji udělil. Dále zde byli vrcholoví řemeslníci, cechoví mistři či pouze mistři, kteří měli krám s několika řemeslníky, kteří pracovali pod ním a které platil. Společné výnosy pak mohly být mnohdy velmi velmi vysoké. Stále však jako jedni z malá z Vyšší vrstvy museli umět a museli pracovat. Armádní špičky, počínaje generály a veliteli armádních složek konče, měli vysoký žold a mohli si dovolit kde co. Byli ale povini armádě a hlavně v Království to byla velmi těžká a nebezpečná činost. Peněz si užívat moc nemohli, zato se těšili velkého a vysokého postavení.

 

Šlechta oproti tomu tvořila naprostou špici, samotnou střední a vyší šlechtu (šlechta se dala dělit dle statků, bohatství a společenského postavení) ale do tohoto dělit nebude. Zde tedy bude šlechta nižší. Jsou to většinou zemani a páni, menších tvrzí a hrádků, někdy jen velkých statků, kteří mají vzdělání i bohatství, ale nejsou až tak za vodou jako střední a vyšší šlechta. Většinou šlo o vojevůdce, rytíře či prosté velkostkáře, kteří nahromadili dost bohatství a povýšili je do šlechtického stavu. Tito lidi jsou povinováni vůči panovníkům daněmi a krom daně si museli vydržovat i ozbrojenou posádku.

Vyšší vrstva žila dobře. Mohla si dovolit lékařskou péči i kvalitní jídlo. Kvalitní výrobky, které jim vydržely, bohatě zdobené oděvy, které vypadaly

až extravagantně, čepice s peřím chocholem, zdobené dýky. Domy poblíže náměstí měly zdobená průčelí, často busty či plakety, někdy vitráže v oknech a byly několikapatrové. Vydržovali si kvalitní osobní personál sluhů a služebných, nezřídka kdy měli i kuchtičky a kuchaře, osobního vozku, podkoního a kde co dalšího.

 

Šlechta, aneb dělení dle mistra Vermota z Alagaesie je dělena na již zmiňované tři vrstvy. Zatímco nižší šlechta ještě musela odvádět daně, střední a vyšší již byla od daní oprosštěna. Zato ale musela králi vydržovat stále vojsko, což mohlo být nákladné.

Rozdíly mezi střední a vyšší šlechtou pak spočívaly pouze v detailech, moci a bohatství. Nezřídkakdy se zde objevovala nechutná hrabivost a hamižnost, intriky a korupce občas šlechtou rovněž zazmítala, ale pokud byl král silný, neprojevovalo se to a tyto věci byly krutě potírány, jelikož oslabovaly bojeschopnost země.

Šlechta měla obrovské statky, ze které jí plynuly příjmy jako z dojné krávy. Rody většinou držela v rukou celá panství a vše co na nich stálo počínaje vesnicemi, lesy a poli se statky až po lesy, sady, řeky a vinice, lomy a doly. Čím více toho na daném území bylo, tím lépe šlechta prosperovala a tím více daní a výdělků jí z toho plynulo do kapsy. Šlechta taky do svých panství investovala a bylo jen na nich do čeho. Někteří modernizovali doly a lomy, stavěli vápenky, cihlárny a hutě, jiní stavěli školy, chrámy a strážní věže, někteří podporovali sedláky a jiní zase vydržovali myslivce a hlídali si své lesy. Bylo to jen o lidech. Každopádně k tomu všemu patří i šlechtické rody.

 

Královské

 • Pán Galbatorix z Uru´baenu
 • Rod z Caironu
 • Páni z Feinsteru (stav neznámý)
 • Hrabata z Dras-Leony
 • Pánové z Gilaedu
 • Rod Welerů z Teirmu
 • Rod Hugortů z Belatony
 • Páni z Nardy
 • Rod z Orenianu
 • Páni z Leosu

Surdské

 • Královský rod Aerthí z Aberonu
 • Rhodwalský rod
 • Páni z Petrovye
 • Rod pánů z Aberonu
 • Hrabata z Reavstonu

 

Vardenské vyloučené rody

 

S Vardenskými rody je problém, jelikož je mnoho ostatních rodů považuje za vyhnance a samozvance, je jen na ostatní šlechtě jak se k nim bude chovat. Pravdou je že mezi vyhnanci jsou i pradávné a staré rody, dříve vážené, nyní zapomenuté.

 • Rod pánů z Vrcholce
 • Knížata z Teirmu
 • Rod Ertiů z Uru´baenu

 

Šlechta držela ve svých spárech državy, hrady a zámky, sídla. Většina z nich měla obranou funkci, byly zde ale taková která sloužila jako prostá sídla pro potěchu svých majitelů. Byly bohatě zdobeném, nezřídkakdy plné vzácných a drahých kusů děl, nábytku a uměleckých děl. Šlechta si navíc mohla dovolit knihy, kterých měla poměrně velké množství. Šlechta si kolem sebe dokonce vydržovala i početnou sortu učencůa rádců. Šlechta byla mnohdy nositelem osvěty a moudrosti, byly zde i vyjímky.

 

 

Úloha ženy ve společnosti

 

Nebudeme zde nikoho nutit aby toto dodržoval, jen je to taková poznámka na okraj, hlavně co se rodičů týče, ti ač nehrají by měli tyto pravidla dodržoat. Vaše postava ať si dělá co chce, ale musí to být odůvodněné. Neberte to ale ani jako omezování, ani jako diskriminaci na základě pohlaví (:D).

Žena byla již od starověku nástrojem muže. Může to znít zle, ale čím bíže jsme součastnosti tím to bylo s ženami lépe. Ve středověku a v Alagaesii je úkolema základní úlohou ženy se starat o svého muže a opatrovat domácnost, posléze se starat o děti, zatímco její muž pracuje a vydělává na rodinu. Ženy nepracovaly a ani se neučily. Vzdělání bylo dovoleno a umožněno jen ženám a dívkám z vyší vrstvy a šlechtických rodů, které měly zaplaceny soukromého učitele. Zvláště ženy z šlechtických rodů byly velmi, velmi vzdělané, ale i tak byla jejich úloha doslova řečeno rodit děti a dělat dobrou pověst svému manželovi. Častokrát měli na starost společenské události, zatímco muž spravoval ekonomii a panství.

Velmi těžce nesla žena vyloučení, jelikož neměla upotřebení. Pouze ženy na vesnici v nižší vrstvě pracovaly a to jako děvečky a služebné. Velmi časté byly i šenkýřky a hostinské. Ty ale pracovaly společně se svými manželi a dělali to navíc ještě k výše zmíněným úlohám. Život měly tudíž velmi těžký.

 

 

Lidská náboženství

 

Samozřejmě že lidé když přijeli do Alagaesie měli vlastní náboženství a zvyky s ním spojené, stejně tak v dnešních dobách jsou v Alagaesie různá náboženství, které ovlivňují celý život lidí v království. Různých náboženských kultů se dá po této rozmanité zemi nalézt velice hodně, ale já zde ukáži jen dva hlavní kulty, oba dva mají rozdílné zvyky a v mnohém se liší až téměř protiřečí.

 

Prvotní náboženství – Kult matky země - Tato víra zde byla již při příjezdu Palancara do Alagaesie. Jedná se o prastaré krvavé náboženství které uctívá Unhiru – matku zemi. Matka země je symbolem úrody, panenství, ale také magie a přírodních katastrof. Podle prastarých záznamů se jednalo o divokou bohyni, která dokázala měnit svou náladu jako bouřky za jara. Pro utěšení jejího věčného hladu se na určitá obětní místa ( většinou úzké rokle ) házeli oběti a to jak zvířecí tak občas i lidské. Bohyně však nebylo jediné božstvo které náboženství uctívalo, o stupínek níže byli dva hadí bozi Insar a Helrun, kteří zosobňovali slunce a měsíc. Krom bohů byli uctíváni i duchové, kteří byli jakýmisi hlídači posvátných míst. Tehdy byli známi posvátné háje do kterých nesměl nikdo vstoupit, ledaže by chtěl riskovat svůj život. Tyto obětiště byli většinou nějaká zajímavá přírodní místa. Kouzelnice a čarodějky byli nejvyššími kněžkami tohoto náboženství, byli považované za věštkyně schopné nahlížet do lidských duší i blízké budoucnosti, tehdy měla tato víra stejnou moc jako tehdejší vládci. Smrt byla braná jako přirozený proces po kterém se všichni vracejí ke své matce se kterou jednou všichni splynou. Lidé řídící se touto vírou byli velice hrdí a svým způsobem i tvrdí, odtud pochází výraz „krevní msta“, na kterou se ještě dá narazit v horských oblastech jako je třeba Carvahall. Většině tehdejším rasám připadala tato víra příliš krvavá a barbarská. Převážně kvůli různým rituálům, které se většinou pořádali za rovnodennosti a jiných přírodních úkazech. Během těchto rituálů docházelo k obětinám a to i lidským, proto není divu když nelidské rasy lidmi opovrhovali. Mnoho z této víry bylo ztraceno, protože její vliv postupně upadal až dnes téměř vymizel V dnešní době je tato víra v království zakázaná a proto se obřady musí provádět tajně. Symbolem tohoto náboženství je stříbrný čtverec s kruhem, ten zobrazuje dva požírající se hady.

Kult matky přežívá neskrývaně už jen jako náboženství kočovníků, kde je matka vyobrazena jako velká kudlanka a je přejmenována na Gokukaru, zvyky jsou de-facto stejné, jen ne tak pokřivené jako v království kde se vše musí skrývat.

 

Církev zlatého boha Solase – jedná se dnešní nejsilnější náboženství, rozšířené převážně v království, ale poměrně silně se drží i v Surdě. Je zde teprve malou chvíli, dalo by se říci že se objevila až při příchodu Galbatorixe k moci. Víra uctívá jediného boha a to Solase, je to bůh světla, dobra a zlata. Podle této víry dohlíží bůh na zkaženou zemi a neustále ji ozařuje posvátným světlem slunce a měsíce, které zobrazuje. Dalo by se tedy říci, že se jedná o boha s dvěma tvářemi, jednou přes den a druhou přes večer. Tato církev se drží veliké podpoře ze strany království, které investovalo nemalé částky do vytvoření honosných a téměř pompézních chrámů vystavených na počest jejich zlatému bohovi. Církev má jak vliv, tak má své prostředky díky vybírání určitých desátků ve zlatě. Je proslavena honosnými svátky na slunovrat a na významné události jako je zatmění měsíce nebo slunce. Tato víra otevřeně hlásá vášnivé řeči ke špatnosti magie a všech nelidských ras, které by se měli ze světa rychle sprovodit. Krom slunečního boha nemají prakticky žádného boha, když se nepočítá zkažená matka země, kde se lidé musí dřít. Všichni věří že po smrti si je vezme Solas do svého paláce vystaveného z nejčistšího zlata, tam mají na věky hodovat a užívat si pohostinnost dobrého boha.

 

Bratrstvo - je to společenství prastaré víry, která přišla společně s prvními alagaesijskými lidmi. Postupem času se měnila, vzrůstala nebo naopak utichala, ale vždy přežila. Členy Bratrstva se původně stávali pouze muži, ale později vznikla jeho odnož, která přijímala i ženy. Bratři, kteří žili a vzdělávali se na odděleném Ostrově, působili mezi lidmi především jako léčitelé a ochránci. Bratři věří v boha, jehož jméno je vytesáno na skále Ostrova – ovšem, v šifře tak dokonalé, že ji dodnes rozluštilo jen málo lidí. Jelikož je tedy toto jméno téměř neznámé, používá se označení Hlas, nebo častěji jeho obdoba z jazyka kočovníků – Óma. Óma je údajně, jak už je patrné z ukázky z posvátné knihy Adanmar, stvořitelem těch, kteří tvoří. Podle sekty Yáranů (o které si něco povíme později), je především zosobněním smrti – posledním soudcem všeho živého.

Bratři samotní jej mají za vtělené Dobro, jehož moc poroste s tím, jak poroste víra v něj. A od tohoto se už odvíjí ono náboženství. Čím víc dobra a laskavosti mezi lidmi, tím mocnější bude Hlas.

A Až bude vymýceno všechno zlo a všichni nepraví, pak Óma zbaví svět chudoby a smaže rozdíly mezi lidmi.

Bratři svou víru nikdy nešířili násilím, což je možná jeden z důvodů, proč se nikdy nerozšířila masově. Bratrstvo také zastávalo názor, že nic a nikdo není zlý od počátku – a věřilo, že každý může být od svého zla osvobozen.

S touto vírou poněkud zamíchal příchod prvního Stína, který dosud mírumilovné Bratry donutil vycvičit se v boji. Bratrstvo tak v podstatě vyhlásilo válku černokněžníkům, z nichž Stínové vznikali. Bratři se snažili především o to, aby Stínové vůbec nevznikali – pokud pak už existovali, snažili se je zničit. Jelikož lidské síly většinou proti Stínům nic nezmohly, byli k bratrům povoláni elfové, kteří se starali o výcvik v magii, a i když většinou víru Bratrů nesdíleli, aktivně se podíleli na boji proti černokněžníkům a Stínům.

 

Severní kult je náboženství, které krom boha Solase uzavírá pomyslný kruh náboženství v Alagaesii. Zrodilo se v Dračích horách a okolí

Ceunonu a postupně se rozšířilo do všech zemí i do Surdy. Je to polyteistiké náboženství, kde se bohům nestaví chrámy, ale malé svatyňky či se vztyčují sochy a kameny u cest. Je jich celkem osm, každý vládnoucí některému z živlů či ochraňující některé věci a činy.

 

 • Matka - Stvořitelka, ochránkyně ženy, dítěte a dcery. Totem je většinou ze dřeva do podoby stojící ženy. S Matkou je spojen příchod jara, kdy se slaví jeden z největších svátků v Alagaesii. Jarnice. Je symbol příchodu nového, svěžího a čistého, zosobňuje element země a zašticuje plodnost.
 • Otec - Stvořitel, ochránce muže, otce a syna. Předobrazem je vysoký muž s holí na prsou, stojící otočen vždy k západu zády. Podobně mu může být vztyčen vysoký kámen, který je opracován ornamentem kruhu jen na východní straně. Je symbolem mužnosti, síly a odvahy. Elemntem mu je oheň.
 • Jestřáb - Patron lovců a lidí žijících v lesích. Udává světu řád a je ochráncem zvěře i lovců. Svatyní mu je rozsedlina ve skále, kde se zarazí mohutný balvan stojící směrem na sever. Elementem mu je vítr. Jeho svatyně jsou často na začátcích lesů a cest. Lovci a cestovatelé mu s oblibou přenechávají drobné dary.
 • Smrt - Zajišťuje odchod z tohoto světa, když duo Matky a Otce znamená vznik, ona předobrazuje zánik. Její podobizna je kamenná soška s umrlčí tváří v záhybech pláště. Nemá ruce ani viditelné končetiny a socha bývá vsazena mezi kamenné kruhy. Svatyní smrti je pomálu. Smrtnice se slaví na začátek zimy při prvním sněhu. Oslavuje se dávná sláva předků. Věří se že pokud člověk daruje oltáři dar, předci mu zajistí lepší život. Smrt se oslavuje zejména při pohřbech, kdy je mrtvý předveden na hranici ze dřeva, položen a za vůně smoly a dřeva obdarován jantarovým plíškem, poté se celá vatra zapálí a nechá se svému osudu. Věří se, že pokud se vatra zbortí na stranu, mrtvému nastává nová životní cesta na zemi.
 • Strážce - Je vysoký muž a je patronem cestovatelů a moeplavců. Často se jeho sošky nachází v přístavních městech po elých dračích horách. Strážce ovšem nemá žádné větší svatyně a nejvyším zobrazením je socha uprostřed Teirmského náměstí. Strážce je totiž patronem severských obchodníků.
 • Světloch - Je bohem dne i noci. Nemá přesné vyobrazení, ale posvátným prvkem je jantar, který zdobí i jeho svatyně. Svátky se slaví vždy o slunovratu a rovnodenosti na zvláštní mohyle uprostřed Dračích hor. Svátek sice upadá v zapomění, v civilizovanějším světě jej ale nahrazuje jeho obdoba a to jest Den světelných rojů, kdy lidé vycházejí do ulic s loučemi a lampiony a oslavují nové období.
 • Babice - Strážkyně prokletých, zpodobňována jao škaredá shrbená babice o berličce, jenž střeží vchod do světa mrtvých a pod svým pláštěm drží temno. Babice se uctívá hlavně proto, aby si lidé naklonili trochu toho štěstí a odálili zlé události jako příchod nemocí, smrti, zimy a podobných neštěstí. Oltáře babice se ancházejí na odlehlých místech, často to jsou kamené stoly ověšené různými amulety, často je možné nalézt i zlaťáky.
 • Bojovník - Nebo také válečník je postavou ke které se modlí spousta lidí, hlavně vojáků ve službě. Opatruje lidi v boji a přináší padlým věčnou slávu ve svém příbytku. Bojovník nemá žádné svátky, zato je v dnešní době skoro nejůsctivanějším z bohů v Alagaesii.

 

 

Jazyky lidí v Alagaesii

 

V Alagaesii se mluví několika různými lidskými dialekty, které budeme dělit dle rozšíření. Začněme tedy královstvím, které tky není jazykově jednotné a skládá se ze čtyř jazyků. Severní a jižní větve. Centrálního dialektu a jazykem puštních kmenů. Zatímco severní a jižní větví se mluví zejména v okrajových oblastech, centrální dialekt je uzákoněn jako úřední jazyk a domluvíte se s ním v každém městě. Umí ho naprostá většina lidí. Severní a jižní větev jsou si s skladbou vět i slovy velmi podobné a dají se přirovnat k příbuzným jazykům. Bystrý člověk dokáže porozumět jak severní tak jižní větvi bez hlubšího vzdělání. Zato dialekt pouštních kmenů, který je podobný dnešní arabštině je jazyk, který postupně vymírá. Mnoho lidí jím nemluvím a domluvit se nebo se jej anučit je prakticky nemožné.

 

V Surdě se zato mluví jednotnou klasickou Surdštinou. Z důvodu nadřazenosti Království se mnoho Surďanů naučilo Centrální dialekt, ovšem domluvit se je občas možné jen ve městech. Surdština (Je velmi podobná Španělštině, ovšem ve hře piště že mluvíte Surdštinou, ale piště česky :D) je ovšem majoritně využívána ve všech provincií Surdy, krom severních, kde se občas vyskytnou jazyky kočovných kmenů.

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 05.07.2018 15:39:01 FBZboží - Střed tržiště

 

*Dosti rušná tržnice plná podivných zvuků a exotických pachů nabízí mnohé druhy zboží a prodavači u jednotlivých stánků se překřikují a předhánějí kdo dá lepší nabídku. Mnozí z nich zvučnými hlasy vyvolávají jeké všemožné i nemožné účinky jejich výrobky nabízejí a jak směšná je to za ně cena.*

 

Surdské pomeranče 1kg 9st
Surdské citróny 1kg 9st
Surdský meloun 1ks 7st
Čerstvé ryby 1ks 1 - 10st
Hovězí 0,5kg 5st
Vepřové 0,5kg 6st
Slepice 1ks 3st
Zvěřina 1ks 9st - 5zl
Koření 50g 2zl
Čerstvé květiny 1ks 1 - 3st
Keramické nádobí 1ks 5 - 9st
Plechové nádobí 1ks 5st - 2zl

 

Drobné zboží jako vejce, méko či máslo, je možné pořídit v ceně pod jeden stříbrný, tedy není nutná asistence vypravěče.

 

Ceny jsou pouze orientační.

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 05.07.2018 15:28:22 FBZboží - vetešnictví

 

*Cinkot starého zvonku prozradí tvůj příchod. Prodavač zvedne oči, posune se brýle po nose aby lépe viděl a když na tebe konečně za ostří, tvář se mu rozjasní. Nový zákazník.*
Copak to bude? *Zeptá se hned. Ví, že nejjednodušší je zeptat se nejprve jeho, protože zboží je tu tolik a střídá se takovým tempem, že není možné je obsáhnout do nějakého uceleného seznamu. Jen prodavač sám tuší, co se v krámě nachází. A dokonce se říká, že i když tam něco není, tenhle mužík to nakonec stejně odněkud vytáhne. O ceny se tu smlouvá. Není výjimkou, že tu samou věc dva lidé koupí za úplně jiné peníze… Jakou hodnotu má daný předmět… To určuje prodavač až když se zboží objeví na pultíku u pokladny…*

 

Úzká ulička je obklopena regály naplněnými roztodivným zbožím v různém stádiu rozkladu. Pokud zatoužíš některou z těchto věcí vlastnit raději ji dvakrát prohlédni. Prodavač se tě jistě pokusí oškubat jako slepici takže se připrav pořádně smlouvat.

 

Seker 1zl
Motyka 3st
Kladivo 5st - 2,2zl
Cep 5st
Kosa 7st
Kleště 2st - 1zl
Lana až 2st/m
Moždíř 8st
Inkoust 1st
Nádobí až 1zl
Truhla 2zl
Koření 1 - 8st
Látky 1st - 1zl/m2
Štětce až 3st
Barvy až 5zl

 

Krom těchto o něco cennějších předmětů se zde dá sehnat lecos užitečného z druhé ruky a to do jednoho stříbrného.

 

Ceny jsou orientační.

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 05.07.2018 15:14:16 FBZboží - Krejčovství

 

Co to bude? *Zeptá se pohotově švadlena a už se k vám hrne s metrem aby změřila, jak že máte vlastně vysokou postavu, jaký je obvod pasu či šířka ramen.* Pro vás tu jistě máme něco, co by se vám mohlo líbit. *Zhodnotí švadlena poté co si vás zařadila do velikostní kategorie.* A nebo budete chtít ušít něco na míru?

 

Košile Barevná či vyšívaná košile z jemného plátna.  1zl
Kabát Teplý odolný kabát buď z pevné látky s podšívkou či z kůže.  1 - 5zl
Šaty Šaty s výšivkou a nabíranými rukávy.  2zl
Šaty Bohatě zdobené šaty z jemné látky. 15zl
Polobotky Kožené boty vhodné pro pohyb po městě.  1zl
Střevíce Zdobené boty s tenkou podrážkou a vysokým šněrováním.  5zl
Jezdecké boty Vysoké pevné boty s odolnou podrážkou.  2zl
Sedlo Pevné kožené sedlo určené k volné jízdě. 15zl
Turnajové sedlo Sedlo s vysokými opěrkami vzadu i vpředu, aby se zabránilo pádu. 20zl
Dámské sedlo Určeno pro jízdu v šatech, či sukni. 17zl
Kožený vak Praktická záležitost na cesty, kde se vleze několik nezbytností. 4st
Torna Pořádný batoh na vše potřebné. 6st
Sedlové vaky Pro jezdce na přepravu všeho potřebného a trochy navíc. 7st
Váčky Účelné pro přenos peněz či cenností. 1st
Oprava Zalátat, či jen zašít díry a dírky.  7st
Úprava Pro rychlé změny postavy.  9st
Oděv na míru Aby dokonale seděl a doplňoval. 10 - 50 zl

 

Ceny jsou orientační, záleží na vypravěči.

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 05.07.2018 14:11:11 FBZboží - Klenotnictví

 

*Prodavač zvedne oči* Á, nový zákazník. Budete si přát náhrdelník, prsten, nebo nějaký pěkný náramek pro vaši slečnu? *Položí šperk, který má právě rozdělaný a už se plně věnuje jenom vám.* Mám tu nějaké hotové šperky. *Vytáhne malou truhličku a jeden z nich ukáže.* Nebo si můžete objednat na zakázku, pokud se vám tu žádný nelíbí. *Vysvětluje prodavač.*

 

Zlato

Prsten 4 - 8zl
Brož 6 - 12zl
Hřeben 3 - 5zl
Spona 2 - 4zl
Tiára 10 - 14zl
Korunka 15 - 20zl
Diadém 8 - 12zl
Náušnice 2 - 4zl
Náramek 12 - 16zl
Přívěsek 3 - 7zl
Náhrdelník 6 - 10zl
Spona do vlasů 5 - 9zl
Jehlice do vlasů 2 - 4zl

 

Stříbro

Prsten 2 - 6zl
Brož 4 - 10zl
Hřeben 2 - 4zl
Spona 2 - 4zl
Tiára 9 - 13zl
Korunka 15 - 20zl
Diadém 7 - 11zl
Náušnice 2 - 4zl
Náramek 10 - 14zl
Přívěsek 2 - 6zl
Náhrdelník 4 - 9zl
Spona do vlasů 4 - 8zl
Jehlice do vlasů 1 - 3zl

 

Měď je nejlevnější z čistých šperkařských kovů.

Prsten 1 - 4zl
Brož 2 - 6zl
Hřeben 1 - 3zl
Spona 1 - 2zl
Tiára 7 - 9zl
Diadém 5 - 12zl
Náušnice 1 - 2zl
Náramek 4 - 8zl
Přívěsek 2 - 5zl
Náhrdelník 3 - 7zl
Spona do vlasů 2 - 6zl
Jehlice do vlasů 1 - 3zl

 

Mosaz je vzhledem podobná zlatu, ovšem o poznání levnější.

Prsten 3 - 8zl
Brož 4 - 10zl
Hřeben 2 - 4zl
Spona 1 - 3zl
Tiára 8 - 12zl
Korunka 13 - 17zl
Diadém 7 - 11zl
Náušnice 2 - 4zl
Náramek 6 - 12zl
Přívěsek 1 - 5zl
Náhrdelník 4 - 8zl
Spona do vlasů 3 - 7zl
Jehlice do vlasů 1 - 2zl

 

Ocel, cenově dostupná, pro denní použití.

Prsten 0,5 - 2zl
Hřeben 0,5 - 3zl
Spona 3 - 8st
Přívěsek 1 - 2zl
Spona do vlasů 1 - 3zl
Jehlice do vlasů 0,5 - 1zl

 

Doplňky a služby

Perlové zdobení 5st/kus
Polodrahokamy 2st - 1zl/kus
Drahokamy 2 - 8zl/kus
Reliéf 3 - 8st
Iniciály 3st
Výroba na míru kov + zdobení + 15zl
Úprava velikosti 2zl

 

Ceny jsou orientační, záleží na vypravěči a daném šperku.

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 05.07.2018 12:41:31 FBZboží - Hostinec

 

Dobrý den vážený pane. Jak mohu sloužit? *Otáže se blahobytně vypadající mužík v ušmudlané zástěře a pečlivě si tě změří pohledem. Aby zjistil zda si můžeš pobyt zde dovolit.* Budete si přát jídlo a pokoj nebo jen pokrm? *Otáže se podlézavě.* 

Lze zde najít vcelku slušnou jídelnu a slamníky nejsou tak prolezlé různou havětí jako jinde. Dalo by se říci že se jedná o slušný hostinec, přesto je známo že hostinský si rád přivydělá bokem a ředí víno vodou.  

 

Ačkoliv ceny za jednotlivé služby jsou velmi příznivé delší pobyt zde se již prodraží. Ovšem jídlo, víno, pivo či nocleh a stáj pro koně máte skoro zadarmo.

Veškeré služby se platí měďáky a není potřeba tyto výdaje řešit s vypravěčem, pokud se nejdná o delší pobyt, který by mohl stát větší obnos peněz.

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 05.07.2018 12:36:35 FBZboží -chovatelství

 

*Usměvavý mladík s jasnýma očima ve stínu slamáku dorazí svižným krokem k tobě a poněkud hlasitě, aby přehlušil zvuky zvířat promluví.* Dobrej den, co byste potřeboval.* Všude okolo je vcelku silný zápach, ovšem prodavač se netváří jakoby jej to otravovalo.*

 

*Pozemky chovatelství sahají ještě hodně daleko za první obchod a stáje. Jsou to veliké pastviny s velkým výběrem kdejakých hospodářských zvířat. V rámci této oblasti má svůj domek i sokolník. Musíte si zajít opravdu slušný kus přes pastviny, abyste se za ním dostali, nicméně pokud opravdu chcete dravce, jdete na to správné místo. Sokolník je trochu zamlký starší pán, ale své svěřence má velice rád.*

 

Kromě běžně dostupných zvířat se tu občas mohou objevit i mimořádné a vzácné exponáty...  

 

Kůň Jezdecké zvíře. 4 až 8zl
Tažný kůň Především na práci, možno jezdit. 4zl
Prase Chov na maso. 3zl
Svině Samice od prasete. 3zl
Kráva Mléko, práce, maso. 3zl
Vůl Pracovní zvíře. 1zl
Býk Na práci a na telata. 2zl
Pes Hlídač, či pomocník na pastvě nebo lovu. 1zl
Slepice Na vejce a maso. 2st
Kachna Na maso a vejce. 4st
Ovce Na vlnu nebo maso. 4zl
Koza Mléko nebo maso. 2zl
Kozel Na kůzlátka. 1zl
Beran Samec ovce. 1zl

 

Ceny jsou pouze orientační.


- Autor webu: Správce říše - Autor skinu: Morcelwen Poicë