TOPlist

Nová epocha - POZOR - Přednostní článek

Napsal: Arwina Greensleeves | Kategorie: Aktuality
Dne: 20.03.2020 20:00:31 FB



Vážení a milí hráči,

 

vzhledem k aktuální nešťastné koronavirové situaci se stalo něco naprosto neočekávaného – i my, staří admini, máme najednou čas, protože sedíme doma v karanténě. Právě z tohoto důvodu jsme se rozhodli zkusit Alagaesii, naše milované dítě, oživit, posunout děj a znovu rozehrát. Máme k tomu jedinečnou příležitost, protože letos v květnu oslaví naše Alagaesia deset let. Nádherné výročí, co myslíte?

 

A co že jsme se to rozhodli dát Alagaesii k narozeninám jako dárek?

 

Především se jedná dokončení to, co bylo dříve v plánu – tedy posunout Alagaesii do stavu bez Galbatorixe. Ano, Galbatorix je po smrti. Dramatické okolnosti, které k tomu vedly, si můžete přečíst v herní knize „Galbatorixův palác“ v Uru’baenu. Ve zkratce, Galbatorixův trůn získala Arwina Meyron, elfská královna, která rozdělila Lesy a dle mnohých názorů zradila vlastní národ.

A pozor, posouváme se o tři roky dopředu. Děláme to proto, že Galbatorix měl původně umřít už někdy v reálném roce 2017 a taky proto, abychom si vytvořili určité časové okno, během nějž se toho v Alagaesii hodně změní.

 

 

Dějové změny – aneb co se událo během těch tří let

Arwina jakožto císařovna změní řád v Království. Zajistí, aby král byl volen šlechtickou radou, titul nebude dědičný, pokud to šlechtici neschválí. Stará šlechta, věrná Galbatorixovi, zaniká a přijde o tituly i majetek – pokud ovšem nebude přísahat věrnost nové královně a novému řádu věcí. Nová šlechta bude utvořena z Vardenů. Na trůně je Arwina jen do první šlechtické volby, kdy je odstavena od moci kvůli své krutosti a problémům v Du Welden, kde elfové vedou partyzánskou válku za to, aby si vydobyli samostatnost na lidském Království a znovu se spojili s Du Varden. Arwina po zvolení nového lidského krále, který je tak trochu loutka, mizí z hlavního dění neznámo kam.

 

Po jejím zmizení elfové z Du Welden deklarují nezávislost na lidech a královnou prohlásí Nilwëu, Arwininu krev, kterou následně provdají za Arniliana z rodu Eamë, aby se znesvářené strany konečně spojily. Na tomto aktu mají lví podíl Sarave, Arwinina matka, a Blagden, královský rádce. Nilwëa a Arnilian i díky pomoci svých věrných rádců vládnou dobře a spravedlivě a jsou doslova zbožňováni svým elfským lidem.

 

Du Weldenvarden je tak znovu spojeno a odděleno od Království, s nímž však brzy naváže diplomatické a obchodní styky. Hranice jsou otevřené, elfové smí z Lesů a lidé smí do Lesů, šlechta úmyslně oslabuje Solasovu církev, aby oslabila rasismus a nenávist k magii, protože jiné rasy i magii potřebuje k prosperitě Království. Bují obchod, a to jak s elfy, tak s trpaslíky, kteří se hojně vydávají z hor mezi lidi, s nimiž v mnoha případech žijí ve městech.

 

Všichni Dračí jezdci jsou vyhnáni z Království do Lesů během selského povstání, které hlásá, že Jezdci nikdy lidem nic dobrého nepřinesli, a měli by vypadnout, dokud můžou. Jezdci by samozřejmě mohli povstání potlačit velmi rychle a efektivně, ale nikdo z nich si nepřál zbytečně prolévat krev, takže se stáhli k elfům, kde Jezdkyně Aireen ve spolupráci s Enni Krásnoočkem ustanovují nový Řád Jezdců. Nepřidají se k nim všichni, ale část ano.

 

Začíná jakási renesance, návrat k umění a filozofickým hodnotám, vznikají nová vznosná architektonická i literární díla, svět se nachází v rozkvětu. Jsou otevřeny univerzity, rozmáhá se vzdělanost, zájem o magii i alchymii a nové technologie.

 

Po třech letech na trůně lidský král onemocněl záhadnou chorobou, která ho trvale upoutala na lůžko a nevypadá to, že by se z ní uzdravil. Jeho skon je na spadnutí, a mezi šlechtou vypuká „hra o trůny“. Všichni se snaží získat své místo na slunci a především možnost urvat korunu pro sebe, všichni pletichaří a politikaří. To je situace, do které se naše Alagaesie „probouzí“.

 

Co to znamená pro staré hráče?

Dokončete všechny stávající hry, všechny ostatní budou probíhat až s tímto časovým odstupem, se všemi novými informacemi, které z toho plynou. Ve všech knihách bude provedena tlustá čára, která oddělí staré od nového. Žádné z vašich postav se nemažou. Pokud si však budete chtít založit novou postavu za jednu z ras, které jsou momentálně nehratelné, půjde to jen přes domluvu s adminy. Víme, proč jsme počet ras zúžili a milerádi vám to vysvětlíme, abyste chápali, proč za ně neumožňujeme hrát všem. Zjednodušili jsme spoustu pravidel, aby byla hra přístupnější pro nové hráče, a částečně jsme "okleštili" celý ten rozsáhlý svět, v němž jste byli zvyklí hrát. Je to takový "jarní řez", aby strom mohl zase pěkně růst. Nebojte se ale, nic jsme nesmazali, všechny reálie lze stále najít pomocí tlačítka "Hledat", jsou jen schované, aby nekomplikovaly registraci novým hráčům.

Samozřejmě, objevuje se celá řada nových dějových možností, od těch plynoucích z původu vašich postav a toho, co pro ně asi znamenal konec války, až po jedinečnou šanci obsadit trůn krále lidí.

 

Co to znamená pro nové hráče?

Otevírá se před vámi nový svět, částečně postavený na základech, které napsal Paolini, částečně upravený podle všech těch fantasy, které jsme my admini četli, hráli jako larpy a zamilovali si je. Je to svět, do kterého můžete sami zasáhnout a podílet se na jeho změnách. Můžete se stát lidským králem, elfským mágem i nejbohatším trpasličím obchodníkem široko daleko. Můžete hrát questy a potkávat se s vzácnými rasami, jako jsou kočkodlaci nebo divocí draci.

 

 

Pojďte si hrát, pojďte do toho s námi! Pojďme tenhle svět tvořit všichni spolu. 

 

 

Těšíme se na vás.

 

 

Vaši admini

 

Napsal: Rhunön | Kategorie: Informace
Dne: 01.03.2021 20:08:48 FB



 

 

Vývěska na Okvětec 3269 

 

Začala Nová epocha! Všechno se mění!

 

Počasí

Tuhá zima sužuje všechny oblasti Alagäesie. Elfové se chrání před chladem kouzly, urgalové nasazují druhou bederní roušku a trpaslíci se ukrývají ve svých podzemních městech.

  • V Du Weldenvarden přikryla sněhová čepice.
  • Hory září bělostnou nádherou zimy a trpaslíci se uchylují do podzemí.
  • V Hadaraku začíná být chladněji, urgalové si libují.

 

Události

(odkaz na kalendář)

  • 1. Okvětce Druidi slaví Vichran
  • 4. Okvětce Severní kult slaví Jarnice
  • 5.-7. Okvětce Bratrstvo slaví Plamenice
  • 10. Okvětce Elfové slaví Daglshelgr
  • 11. Okvětce Druidi slaví Jarní jiskra
  • 11. Okvětce Kult Matky Země slaví Dešťonoš
  • 11. Okvětce Severní kult slaví Zimoplach
  • 11. Okvětce Solasova církev slaví Světlonoš
  • 11. Okvětce Trpaslíci slaví Oriolovo kladivo
  • 11. Okvětce Urgalové slaví Slza Rahny
  • 11. Okvětce víly slaví Děšťonoš
  • 11.-17. Okvětce Kočkodlaci slaví Dya Stelle
  • 21. Okvětce Kult Matky Země slaví Rozkvět

Drby

 

Král Miron Dobrotivý je těžce nemocen. Říká se, že rada se začíná poohlížet po vhodném nástupci.

 

Hledaní zločinci

 

Alagaesia je se začátkem nové epochy klidná jako jarní vánek. Zatím...

 

Jakákoli hlášení pište do chatu "Inzeráty a reklamy".

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Archiv článků
Dne: 26.04.2020 17:11:59 FB



Pracuje se na rekonstrukci jednoduché registrace pro nováčky.

Prozatím zvolte klasickou cestu přes menu ZDE.

Děkujeme za pochopení. 

Napsal: Rhunön | Kategorie: Reálie
Dne: 23.04.2020 16:38:08 FB



KNURLAN

Trpaslíci - národ pod horami

 

Jejich nespoutanost a divokost, která prosakovala z každičkého kamene, se nepodařilo svázat nikomu. Až na malý národ, který žije skryt, zapomenut v samotném srdci hor. Pouze trpaslíci byli jediní, kteří dokázali v nehostinných horách přežít.Legendy z celé Alagaesie se odjakživa upínaly k nebetyčným horám na jihovýchodě této rozlehlé země. Byly považovány za sídla bohů, za neprostupnou bariéru a živoucí úkaz přírody.

 

Charakteristika rasy

Trpaslíci jsou humanoidní rasa malého vzrůstu, zato velmi mohutně a rozložitě stavěné postavy. Pokud jejich velikost převedeme na čísla, setkáme se s trpaslíky, kteří měří obvykle něco kolem 1,30 – 1,40 metru na výšku a zhruba 0,80 – 1 metr na šířku.

Na rozdíl od lidí mají široké a mohutné kosti, na které se upíná množství šlach a svalů. To se odráží i na jejich vzhledu a samozřejmě na fyzické kondici. Na první pohled vidíme rozdíl například v jejich obličeji. Široké a mohutné čelisti, nízká čela, široké a mohutné lícní kosti a vystupující nadočnicové oblouky, široký kořen nosu.

Známi jsou trpaslíci hlavně díky svým bohatým plnovousům a kšticím. I mladí trpaslíci nosí plnovous. Trpaslíci mají úzký rozsah barev pokryvu svého těla. Jsou to zpravidla tmavé odstíny hnědé a černé v menší míře se pak jedná o ohnivě rudé, či ryšavé vousy a vlasy. Blonďatých trpaslíků je velmi málo a jedná se spíše vzácné případy. Stejně jako vousy je i barva očí z pravidla hnědá, méně často pak zelená.

Trpaslík bez vousů je považován za vyvržence a většinou tento čin značí trpaslíka, který ztratil svou hrdost. Zpravidla jde o z komunity vyloučené trpaslíky, vrahy, zloděje, či zrádce.

Trpaslíci jsou již od přírody silnější, než většina humanoidů, až na urgaly, kteří však k síle přičítají i svůj vzrůst. Je to právě mohutná tělní stavba, které trpaslíci vděčí za pověst neúnavných bojovníků a pracantů. Na rozdíl od člověka mají trpaslíci i velmi malou tendenci k tloustnutí.

Ačkoli přes svou mohutnost se zdá, že by trpaslíci neměli být příliš nadaní k pohybu, zdání může klamat. Trpaslíci jsou od přírody výbornými běžci a dokáží být zákeřně hbití, pokud na to člověk není připraven. Do ladnosti pohybu elfů má však jejich pohyb daleko. Mají však vlohy na velmi jemnou motoriku, což je vzhledem k jejich tělesným proporcím, velmi zvláštní fakt. 

Pyšní se k tomu ale daleko vyšší přirozenou výdrží, než je tomu například u člověka.

Trpaslíci se dožívají maximálně 500 let, přičemž do padesáti let trvá mládí, od 50 do 400 trvá dospělost a od 400 let výše považujeme trpaslíky za starce. 

 

Jazyk

Trpasličí jazyk je kapitolou sám pro sebe. Nevychází totiž z žádného známého jazyka v Alagaesii. Tvrdí se a to dokonce i mezi jezdci, že ovládnout trpasličí jazyk může být někdy těžší než samotný Starověký jazyk.

Trpasličí jazyk by se dal přirovnat ke starým germánským jazykům, které známe z našeho světa. Je velmi tvrdý, výrazově chudý a plný velikým množstvím ustálených slovních spojení. Slova jsou v mnoha případě nevyslovitelnou změtí souhlásek. Pravdou je, že mezi lidmi se najde jen zlomek těch, kteří jsou v trpaslicině schopni mluvit a co se týče překladatelů, jde zpravidla o trpaslíky, kteří se naučili mluvit lidskými dialekty.

Co se týče písma, je trpasličí písmo velice důležité. Runy se chovají podobně jako lidské písmo. Nejde tudíž o žádné glyfy, kde by jednotlivý znak vyjadřoval celé slovo.

Trpaslíci považují jakýkoli psaný projev za svatost. Pro trpaslíky tudíž vyjadřuje písmo něco velmi důležitého. Žádný z trpaslíků by nebyl schopen zničit runové znaky nad vchody domů, či na skalách v horách, či dokonce spálit knihu či pergamen. Cokoli co je napsáno má svou hodnotu a smysl a musí to být uchováno.

Není tedy divu, že celé čtvrti trpasličích měst mají zdi, sloupy či snad dokonce stropy podzemních síní zdobeny svazky trpasličích run.

 

Trpaslíci – magie

Trpaslíci nejsou příliš nadáni naučit se magii Starověkého jazyka. Z části proto, že se nesnesou příliš dobře s elfy a nesnášenlivost mezi těmito přervává již od doby, co první elfové připluli do Alagaesie, ale taktéž proto, že jejich magické nitro je značně potlačeno. Najít trpasličího mága ve všeobecném slova smyslu je velmi težké. Těch několik vyvolených, kteří dokáží takovou magii provozovat většinou slouží svým grimsborithn jako poradci. Soustředí se tak ponejvíce na pronikání do mysli.

Trpaslíci si však vytvořili vlastní způsob magie, který se od té klasické značně liší. A to jak možným užitím, tak samotnými účinky a vlastnostmi.

Trpasličí magie nevyužívá energii sesilatele (osoby, která magii uplatňuje), ale energii, předmětu, nebo lépe energii okolí. Po vyprchání této energie kouzlo ztrácí svůj efekt a předmět, který kouzlo živil, se rozpadá. (Stav obdobný stavu, při kterém kouzelník vypotřebuje svoji tělesnou energii = smrt)

Podstata magie závisí na znacích – runách, které jsou naprosto totožné s těmi, které se normálně vyskytují všude v trpasličích městech. Jediný rozdíl je způsob, jakým se písmo použije. Při sesílaní totiž závisí na třech faktorech.

Na písmu, respektive slovu či slovech, které se použijí.

Dále na tvaru, do kterého se runy vepisují (spirály, hvězdy, geometrické obrazce)

A na materiálu, který je použit k tvorbě písma – živení kouzla.

Sesilatel tudíž není limitován svou tělesnou energií, ale počtem, předmětů, ze kterých je schopen kouzlo utvořit. Jako příklad můžeme uvést orientační runy. Jedná se o kamenná uskupení blízko důležitých cest či stezek, která jsou živeny většinou z podstaty okolního prostředí. Je tudíž extrémně náročné je vytvořit, zvláště proto, že jsou velmi trvanlivé a mohou fungovat i několik století. Tyto orientační runy na důležitých místech rozptylují mlhu i oblaka a navádějí tak poutníky na správnou cestu.

Krom takovýchto run však existují i daleko krátkodobější „kouzla“, ovšem i silnější. V trpasličích legendách jsou známý případy ohnivých pastí, či znaků, které prozradily protivníka a oznámily tak obráncům jejich polohu.

Jako krátkodobé kouzla se používají energeticky slabé materiály. Kameny, naplaveniny, úlomky dřeva, větve. Kouzla vytvořená z těchto materiálů mohou sloužit například lovcům při lákání zvěře, rychlé orientaci, či rozdělávání ohně (jiskry etc.).

Oproti tomu materiály, jako jsou živé rostliny, drahé kameny, či krev, poskytují dostatečnou energii, aby kouzlo živily buďto velmi dlouho, anebo vyvolaly velmi silné kouzlo. (Vzpomeňte si na ochranné háje, které měli třeba Keltové, runová magie souvisí s uskupením stromů, které jsou ozdobeny runovým písmem.)

Legendy praví, že těmito runovými znaky jsou chráněny například vchody do jeskyní, proti nalezení, či celá města jako obrana, před útočníky. Pravdou však je, že tato stará a velmi podstatná schopnost trpasličího lidu upadá v zapomnění a dnes ji je schopno používat jen velmi málo trpaslíků.

Trpaslíci jsou taktéž velmi uzavřená společnost, důležité je zmínit fakt, že trpaslíci se zásadně nekříží, mezi trpaslíky rovněž panuje mírný odpor k ostatním rasám, možná pro to, jak se k ním všechny ostatní rasy za celou dobu jejich existence chovaly.

 

Trpaslíci – znalosti

Trpasličí rasa je známa svou dovedností ve všech řemeslných směrech. Z jejich dílen vychází pouze ty nejkvalitnější výrobky. Během let se trpaslíci naučili využívat k usnadnění práce sílu živlů a vznikly tak první hamry i složité dopravní soustavy umožňující vyzvedávat vytěžený materiál na povrch snáze.

Málokterý knurla inklinuje ke studiu živých věcí, ovšem kámen a kov prozkoumali učenci tohoto národa za ta léta dokonale. Málokdy se tak k výrobě nástrojů, zbraní, či jen obyčejných hřebíků používá čistý kov. Většinou se jedná o slitiny jejichž vlastnosti jsou mnohem vhodnější pro dané vyzužití. Mechanika, chemie, fyzika i matematika jsou věci dobře známé.

Trpaslíci ačkoliv se mohou zdát hrubí a divocí jsou velcí milovníci umění. Jejich knihovny přetékají svazky s básněmi i epickými písněmi o skutcích legendárních bojovníků. Náboženství hraje v životě každého trpaslíka velikou roli. Každý den se modlí k bohům, před prací prosí o požehnání. Je tedy přirozená, že mnoho největších literárních děl se věnuje právě tomuto tématu. Ať již se jedná o vznik světa či píseň na počest Helzvoga.

 

Trpaslíci – společnost

Trpasličí společnost je velice komplikovaná. Nefungují v ní totiž jenom jednotlivé vrstvy, jaké známe třeba u lidí a to nižší, střední a vyšší třída (šlechta), ale ještě zvláštní klanový systém.

Jednotlivé klany se od sebe liší znaky. Můžeme říct, že jde o obdobu šlechtických rodů, tyto, ale mají daleko delší trvání. Můžeme tudíž říct, že každý z trpaslíků patří do některého z rodů/klanů/rodin, který se vyznačuje některým společným znakem. Tyto klany posléze vládnou celým městům, nebo jednotlivým odvětvím trhu, ve kterém vynikají. Pozor! To neznamená, že například klan Ingeitum je složen pouze z kovářů, znamená, že spousta rodin se tímto odvětvím živí a v tomto odvětví dominují, mimo to je zde ale i spousta jiných trpaslíků, dělníků, farmářů, či válečníků.

V současných Beorských horách je hned několik klanů, které se orientují jak politicky, tak i zaměřením na určité odvětví trhu. Jsou to:

 

Dûrgrimst Ingeitum - nejlepší kovotepci pod horami

Dûrgrimst Vrenshrrgn - zuřivý a silní válečníci

 Dûrgrimst Gedthrall - řemeslníci jejichž mistrovství s kamenem je všem známo

Dûrgrimst Feldûnost - farmáři a pastevci na povrchu Hor

Dûrgrimst Nagra - bojovníci a stavitelé

Dûrgrimst Fanghur - lovci a pastevci

Dûrgrimst Ebardac - učenci a alchymisté

Dûrgrimst Ragni Hefthyn - hraničníci a obchodníci na řece Ragni

Dûrgrimst Quan - kněží a učenci

Dûrgrimst Ledwonnû - zlatníci a mechanici

Dûrgrimst Az Sweldn rak Anhûin - válečníci a zemědělci

Dûrgrimst Knurlcarathn - stavitelé a architekti

Dûrgrimst Urzhad - válečníci a lovci

 

Žena a muž jsou v trpasličí společnosti na stejné úrovni, témata jako je rodina, osobní život a intimnosti jsou však v trpasličí společnosti tabuizované. Co je důležité vědět, je fakt, že trpasličí ženy se bůh ví, proč ke svému pohlaví nehlásí, normálně jim rostou vousy a zastávají stejné role, jako jejich protějšky.

 

Klany

Každý z klanu má svého voleného vůdce zvaného Grimsborith, který zodpovídá za všechny činy způsobené členy. V minulosti bylo normální, že za válečné činy, které způsobili nesvářené rody, byly jako trest tito vůdci popraveni. Mezi trpaslíky jsou známi jako Velcí otci, nebo zkrátka představení, hlavy klanu, nebo podobně.

Každý z klanů má posléze dále vlastní hierarchii, nejdůležitější je Grimstcarvloss, jež odpovídá za ekonomické prostředky klanu, v některých záležitostech je dokonce nadřazena Grimsborithovi, ačkoliv nikdy nejezdí na jednání mezi klany. Je to náročná pozice s málem slávy. Do této funkce jsou jedinci také voleni. Každý klan má navíc svůj specifický znak, posunkovou řeč a taktéž tradice.

Každý klan měl krom svého Pána domu, i své generály. Každý klan si tudíž vydržoval své stráže, a svou malou armádu, která byla profesionální.

Některé klany mají grimsborithn určeny z knížky, pak si prosím vytvořte postavu s odpovídajícím jménem. Tam kde nebude jméno Grimsbortiha klanu uvedeno máte volnou ruku. Grimsborith i Grimstcarvloss může být muž i žena.

 

Západní klany

 
Dûrgrimst Ingeitum je klan kovářů a slévačů. Jejich hutě a kovárny jsou vyhlášeny mezi všemi trpaslíky a těší se tak veliké úctě. Je to nejmocnější klan západního sektoru, ze kterého pochází mnoho osobností, jako bývalý král Hrothgar anebo jeho syn a bývalý král Západní země, Grimsborith Orik. Tento klan je ten největší vůbec, možná proto, je tak vážený.
Grimstcarvloss Hvedra
Grimsborith ???
 
Dûrgrimst Vrenshrrgn je zvláštní klan válečníků, nejspíše jediný, který se nespecializoval na žádné jiná odvětví. Z tohoto klanu pocházejí jedni z nejlepších válečníků mezi samotnými trpaslíky. Odtud pochází bývalý trpasličí král Krhazdorh.
Grimstcarvloss ???
Grimsborith ???
 
Dûrgrimst Gedthrall byl klan vynikajících stavařů, horníků a kameníků. Jejich zručnost s kamenem jde dodnes vidět ve většině trpasličích měst. Známí jsou svým vztahem k trpasličí magii, která jim v jejich mistrné práci pomáhá.
Grimstcarvloss ???
Grimsborith ???
 
Dûrgrimst Feldûnost klan, který nese jméno po horské koze. Jsou to převážně zemědělci a trhovci. Praví mistři ve svém oboru, kteří zušlechtili podzemní síně a dokázali zavést zelenou květenu i do těchto míst. Právě díky jejich letité práci dnes trpasličí města stále žijí.
Grimstcarvloss ???
Grimsborith ???
 
Dûrgrimst Nagra, klan horalů, horských lovců a poslů. V jeho emblému se zračí jméno obrovského kance, postrachu lesů. Jsou to perfektní lovci, dokáži se orientovat v terénu a nezřídka kdy pomáhají trpaslíkům při cestách v horách.
Grimstcarvloss ???
Grimsborith ???
 
Dûrgrimst Fanghur, klan koželuhů, tkalců, ševců a drobných řemeslníků. Byli oddáni veliké bestii Fanghurovi, okřídlenému hadu žijícímu hluboko v horách. Klan pěstoval rozličné zvyky, mezi něž patří i výsada lovit na úbočích hor červené jeleny, z jejíž kůže vytváří ty nejkvalitnější výrobky.
Grimstcarvloss ???
Grimsborith ???
 

Východní klany

 
Dûrgrimst Ebardac, vedoucí klan výzkumníků, umělců a všelijakých rozumných lidí. Do jejich řad patří vynálezci ohnivého prachu, či skvělí stratégové a rádci. Často zastávali pozice královských rádců, či ministrů. Tento klan je znám svou nevraživostí vůči jezdcům. Nynějším klanovým vůdcem a bývalýmž králem Východních království je Gerum.
Grimstcarvloss ???
Grimsborith Gerum (v archivu - inspirujte se profilem)
 
Dûrgrimst Ragni Hefthyn, klan hraničářů. Válečníků a žoldáků z povodí řeky Az Ragni, většina z nich žila na úrodných planinách v okolí města Hedarth, kde střeží hranice celých hor.
Grimstcarvloss ???
Grimsborith ???
 
Dûrgrimst Quan je klan kněží. Patří mezi vrcholné kasty trpasličí společnosti, která zprostředkovává přízeň bohů. Někteří z těchto trpaslíků je rovněž schopno užívat vzácnou trpasličí magii, či ji učit. Z tohoto klanu pochází nynější král Beorských hor Brann.
Grimstcarvloss ???
Grimsborith ???
 
Dûrgrimst Ledwonnû, klan zlatníků, kovolitců, rytců a všelijakých řemeslníků, kteří nevyužívají sílu, leč ten nejjemnější a nejšetrnější um. Bývají velice vážení zlatníci a šperkaři a poznávacím znamením jsou světlé vousy, jsou to jediní blonďáci mezi trpaslíky.
Grimstcarvloss ???
Grimsborith ???
 
Dûrgrimst Az Sweldn rak Anhûin je klan vyhoštěnců. Alespoň tomu tak vždycky bývalo, dokud je Východní král nepřijal zpět. Původně to byli řemeslníci a tesaři, mnoho z nich však našlo uplatnění i v armádě, pro jejich sílu a výdrž, pro kterou jsou známí široko daleko. Tento klan je v porovnání s ostatními maličký.
Grimstcarvloss ???
Grimsborith ???
 
Dûrgrimst Knurlcarathn, klan horníků a důlních mistrů. Jsou to odborníci přes těžkou mašinerii trpasličích dolů a vlastní snad všechny suroviny v trpasličí společnosti. Odsud pochází i mnoho horníků. Tento klan je znám svým zamítavým postojem vůči dračím jezdcům a celkově komukoli zvenčí.
Grimstcarvloss ???
Grimsborith ???
 
Dûrgrimst Urzhad, klan lovců a válečníků pyšnících se čistě černými kšticemi a vousy. Tento klan je pojmenován po zuřivém horském medvědu a ne nadarmo. Klan je znám pro svou nedůtklivost a horké hlavy, bojovníci z tohoto klanu jsou proto obávaní pro svou zuřivost v boji.
Grimstcarvloss ???
Grimsborith Orwül Grhz (DD)
 

Politika trpaslíků

Trpasličí společnost je již od pradávna vedena králem a jeho rádci. Co je, ale zajímavé, je fakt, že král u trpaslíků bývá zvolen. Tato podivnost vycházela z potřeby sjednotit klany, které spolu nezřídka, kdy ostře soupeřily a častokrát došlo i na zbraně. Pro trpasličí společnost to byla tíha, proto bylo ustanoveno pravidlo, že každý klan, měl možnost zvolit svého kandidáta, kterého posléze volili všichni trpaslíci. Konalo se tak v hlavním městě.

Pokud byl král zvolen, všechny klany mu musely uznat věrnost a v obrovském průvodu pod posvátnou horou Farthen Dûr vystoupat a zúčastnit se bohoslužby na vrcholu Tronjhelmu, města-horou. Král si poté vybíral své rádce, kterých byl ovšem libovolný počet. Většinou šlo o královy sympatizanty z řad Pánů domu.

 

Trpasličí království bylo proto vedeno takto:

1. Král

2. Rada a kněží

3. Páni domu a generálové

4. Bohatí kupci a řemeslníci

5. Obyčejní trpaslíci

 

 

Současná situace

Po dlouhém období nesvárů a rozmíšek mezi trpaslíky, kdy se schylovalo k občanské válce se knurlan opět sjednotily pod zástavou Grimsborith Branna z Dûrgrimst Quan. Nová vláda se postavila odmítavě vůči spolupráci s Galbatroixem. Nastalo období čistek, kdy každý kolaborant byl prohlášen za zrádce trpasličího národa a vyhoštěn. V následujícím období míru se podařilo opět rozšířit obchodní styky. Trpasličí stavaři jsou stále žádáni aby se ujmuli rekonstrukce válkou zničených měst i panských sídel.

Díky mistrným politickým machinacím, se trpaslíkům podařilo obchodně ovládnout přilehlá území na úpatí Beorských Hor. Díky otevřenému postoji krále Branna se vyjednalo spojenectví s elfy. Řeka Az Ragni tak ožívá obchodním ruchem.

 

 

Trpasličí náboženství

Trpasličí náboženství je komplexní a velmi složité. Skládá se z 6 hlavních božstev, které tvoří trpasličí Pantheón. Trpaslíci svá božstva drží v neskonalé úctě a hrají v jejich společnosti nepostradatelnou roli. Dá se říct, že žádný trpaslík není ateista, takový by byl poté odvržen a proklet.

Náboženství se točí okolo kamene. Hmoty, ze které byl stvořen celý svět. Této hmotě velí bůh Helzvog, otec trpaslíků a hlavní z bohů celého trpasličího Pantheónu. Tento bůh přetvořil kámen do dnešní podoby a dal mu život. Trpaslíci tudíž věří, že všechny kameny jsou živé a mohou z nich čerpat jak energii, tak i starodávnou moudrost. A taktéž, po vzoru jejich otce, stvořitele, jej i přetvářet.

 

Známe pět hlavních trpasličích božstev:

Helzvog, Otec, Stvořitel a Pán bohů, drží nad kamenem pevnou ruku a je všemocný. Byl to on, kdo stvořil svět, zemi a trpaslíky. Pro trpaslíky je to největší autorita a souvisí s ním i jejich víra v posmrtný život. Trpaslík musí být pochován do kamene, aby s ním splynul, jinak se ke svému otci nenavrátí. Atributem je kladivo.

 

Ragnur, bůh větru, vrtkavý bůh svazující hory svým dechem, přinesl na pevninu draky a lidi. Trpaslíci věří, že nejpodobnější jsou mu právě lidé, pro jejich prchlivou a rychle se měnící náladu a krátký život… Ustanou, stejně jako vítr. Atributem je kruh.

 

Dakhli je jediná bohyně trpasličího pantheónu. Je to paní vody, stvořitelka elfů, kteří jsou stejně chladní jako voda. Věří se, že žije v horských jezerech a řekách, kde se ji na jaře házejí malé oběti. Atributem je mísa.

 

Ingeitor, bůh ohně, nestálosti a chaosu. Pro trpaslíky druhý nejvýznačnější bůh, zároveň však taktéž odvěký nepřítel Helzvoga, který na rozdíl od něj symbolizuje řád. Ingeitor je bohem výhní a propůjčil trpaslíkům znalost metalurgie a ohně. Atributem je meč.

 

Kruhn, bůh času. Trpaslíci věří, že tento bůh staví obrovský pilíř, na kterém stojí celý svět, který podpírá svět. Ve chvíli, kdy se jeho pilíř zhroutí, skončí i svět, jelikož nebude čas. Myšlenka stojí na tom, že pilíř podpírající svět pořád roste a tak jak stoupá, plyne i čas.

 

Guntera, bůh válečník a ochránce válečníků. Je nejsilnější z bohů a trpaslíci mu projevují velikou úctu, více však milují svého "otce" Helzvolga. Guntera proslul především tím, že porazil obry, čímž dobyl území pro ostatní trpasličí bohy.

 

Trpasličí náboženství je nejvíce typické pro klan kněží, který se nazývá Quan, každé město má svůj chrám, který spravuje právě tento klan. Kněží jsou taktéž velmi vážení pro své znalosti a je k nim chována všeobecná úcta. Kdo si nakloní kněží, nakloní si bohy.

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Reálie
Dne: 22.04.2020 13:41:51 FB



Mapa Alagaesie a popisy míst - WIP (60 %)

 

 
Hadarak Beorské hory Dračí hory Du Weldenvarden Surda Osilon ellesméra Sílthrim Nänindel Ília fëon Ceris farthen dur galfni tarnag buragh dalgon orthíad aberon cithrí dauth lithgow reavstone carvahall teirm therinsford helgrind uru'baen dras-leona
Kliknutím na mapu si v novém okně zobrazíte její plnou velikost. U adminů existuje mapa v ještě lepší kvalitě, pokud byste měli zájem, pište na team@alagaesia.cz, kde můžete klást i případné dotazy. Slepou mapu Alagaesie tak, jak ji známe z knih, nejdete v dobré kvalitě ZDE. Mapu toho, jaké podnebí kde panuje najdete zase ZDE. Podrobně rozepsaná jednotlivá města a obrazy toho, jak vypadají, najdete níže.
 
Legenda:
 
Béžové oblasti -  Poušť
Bílé oblasti -  Ledové pustiny
Modré oblasti -  Vodní plochy
Oranžové celé čáry -  Obchodní pozemní stezky
Oranžové přerušované čáry -  Obchodní lodní stezky
Šedivé části -  Hory
Tmavé béžové oblasti -  Pahorkatiny
Zelené části se stromky -  Zalesněné oblasti
Zelené části s trsy trávy -  Stepy
 
 
 

Lidské centrální království - oblast pouště Hadarak

 
Středová oblast mapy, která je zároveň centrálním místem obchodu. Kromě významných měst se tu rozhléhá na zdánlivě nekonečnou poušť. Ta tvoří většinu povrchu lidem známé části kontinentu, na kterém se Alagaesia nachází. Lidští nájezdníci si velkou část pouště zabrali pro sebe a sami si ji obhospodařují. Z pouště Hadarak je tak v současné době centrála lidského císařství, které se rozkládá od Dračích hor, až po Surdu. Po celé poušti jsou tak důmyslně vytvořeny obchodní cesty a velmi dobře plánované zásobování. Divoká a nezkrotná masa vyprahlého a rozpáleného písku je domovem nomádských kmenů. Jen málokdo ji dokáže přejít a snad ani hory nedokáží skýtat království takovou ochranu jako mrtvá poušť.


Západní nížiny - povodí řeky Ramr

Povodí klikaté řeky Ramr skýtá úkryt samotnému srdci Alagaesie. V jejích bohatých zákrutech se jako lotosový květ zvedá město Uru´baen. Právě díky této řece jsou pláně v okolí města plné usedlostí rolníků, kteří zásobují celé království obilím, ale taktéž lnem a dobrým vínem, které zraje pod místním sluncem.
 
Bullridge
Burgsank
Daret
Gil'ead
Jezero Isenstar
Marna
Yazuac
Uru´baen


Západní nížiny- Surdské pohraničí

Čím níže se sestupuje směrem k Surdě a Beorským horám na jih, tím více země prahne. Ze stepí se zvedají hrady a města, které střeží tepající srdce. Právě odtud pocházejí nejlepší císařovi koně, ale i nechvalně známé otrokářství, které je sice v Království zakázané, ale stále zde kvete.

Aroughs
Belatona
Dras-Leona
Feinster
Furnost
Helgrind
Hořící pláně
Jezero Leona
Jezero Tüdosten
Melian
 

Východní planiny

Obrovská divoká oblast východně od pouště Hadarak je domovem divokým kmenům, nomádům, trpaslíkům i Vardenům. Suchou stepí tu a tam prorůstá křoví či nízké stromy, jejíchž porosty houstnou čím blíže se nalézají řekám Âz Ragni a Eddě.

Hedarth
Muina
Východní step
 
 
Surda - jižní samostatná součást lidského císařství
 
 Kdysi dávno před Novou epochou bývala Surda samostatné království, které vzdorovalo síle tehdejšího krutovládce. Dnes už se jedná o plnohodnotnou součást Alagaesijského lidského království. Nicméně i tak můžeme různě po planinách Surdy zahlédnout ruiny a opuštěné nebo obydlené hrady, kterých se tu nacházelo skutečně mnoho. Surdě se dodnes mezi původními obyvateli říká "Jeodovo království", neboť to byl právě král Jeod, který Surdu dlouho bránil a pro dobro svého lidu ji sloučil s královstvím Alagaesijským.

Aberon
Cithrí
Dauth
Petrovya
Reavstone
 
 
 

Severní lidské království - Dračí hory

 
 Nejsevernější část lidského království přímo sousedící s královstvím elfským. Dračí hory jsou šedou zónou lidí, kde žijí v symbióze klidní vesničané z údolí Palancar a různí uprchlíci, kteří si přejí být na nějaký čas zapomenuti. Místní lidé si o západní části Dračích hor špitají, že je prokletá, protože se tam údajně zjevují prapodivné úkazy. Vzdělané hlavy ale tuší, že by to mohlo mít něco společného s tím, že se na západě nachází ostrov Vroengard...

Carvahall
Ceunon
Jezero Fläm
Kuasta
Narda
Teirm
Therinsford
 
 
 

Severní lesy - elfské království Du Weldenvarden

 
Du Weldenvarden je pás lesa táhnoucí se po celé severní hranici Alagaesijského kontinentu. Za nimi už je jen sněhová pláň. V království Du Weldenvarden žijí elfové, kteří díky pohraničním osadám hlídají, kdo do lesů vkročí. Než se příchozí dostane do hlavního města, pravděpodobně už o tom bude vědět i vládce. Po Alagaesijském převratu v roce 3265 se elfové postavili k přijímaní cizinců benevolentně a není tedy problém se do elfských měst dostat. 
 
 
Střední lesy - Ellesméra a okolí
 

Kolem Ellesméry panuje mírné klima. Je to neúrodnější oblast Lesů a nejpříjemnější místo k životu. Protéká tudy několik řek s klidným tokem a poměrně velké jezero severně od hlavního města

Cvičiště
Ellesméra
Kirtan
Nädindel
Strom Menoa
Zámek Tialdarí

 


Východ - Část království zvaná Du Varden

Panuje tu vlhké a teplé podnebí, daří se tu vlhkomilným rostlinám a plodinám. Je tu poměrně teplo, zhruba stejně, jako kolem Ellesméry. Najdeme tu mnoho mokřadů a bažin. Neznalec terénu v nich často uvízne bez naděje na záchranu.

Ceris
Ília Fëon
Sílthrim

 


Západ - část království zvaná Du Welden

Západní oblast Lesů je hornatější a různorodější než ta východní. Z pohoří se do údolí řítí prudké horské potůčky a říčky, vlivem moře tu častěji prší, podnebí je poměrně chladné a sychravé. Jde spíše o řemeslnou než zemědělskou oblast.

Edur Hljödhr
Finna
Ilian gata
Osilon

 
 
 

Jihovýchodní Beorské hory - království trpaslíků

 

 Obrovské pohoří rozkládající se na jihovýchodě Alagäesie, je domovem trpaslíků a neobyčejných tvorů jež nelze nalézt nikde jinde na světě. Monumentální vrcholy vypadají jakoby se snažily roztrhnout oblohu svými věčně zamrzlými vrcholy.

Buragh
Farthen Dur
Skály
Tarnag

 
 

Ostrov Vroengard na západě

 

Záhadný ostrov, o jehož existenci se tradují různé pověsti a legendy. Ti, kteří tvrdí, že existuje, hovoří také o zvláštní formě magie, která má na svědomí nové druhy magií deformovaných zvířat. Vzdělaní domorodci z Dračích hor tvrdí, že zvláštní, nevysvětlitelné úkazy v Dračích horách jsou způsobeny větrem vanoucím magii od Vroengardu směrem na Alagaesii.

 

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Archiv článků
Dne: 22.04.2020 12:27:43 FB



Poslední aktualizace: 22.04.2020

 

Jste na Alagaesia.aspone.cz nováčky? Nevadí, zde máte návod jak se v ní orientovat :)

 

Osnova:

1, Hlavní stránka

2, Registrace

3, Vyplňte formulář

4, Profil

5, Přihlášení

6, První kroky

7, Hra

8, Chaty

9, Poslední triky

 


1, Hlavní stránka

Když si najedete na adresu http://alagaesia.aspone.cz ukáže se vám Hlavní stránka:

TIP: Obrázek si zvětšíte kliknutím!

 


2, Registrace

Jako další krok musíte kliknout na tlačítko "Registrace". To můžete naleznout níže na stránce:

 


3, Vyplňte formulář

 → 

-Odešlete a klikněte na "Další" Před Vámi se objeví tabulka vyžadující doplnění části pravidel. Jak už je tam psáno, je to kontrola toho, jestli jste četli pravidla.

 → 

 


4, Profil

Jakmile kliknete na tlačítko "Další", budete přesměrování na formulář k vytvoření životopisu:

Nejprve musíte vybrat svoji Rasu a své pohlaví:

Dále musíte vymyslet svůj profil. K tomu vám slouží položka "Tvorba profilu": Poté klepněte na tlačítko dokončit.

 → 

Po zkontrolování profilu vám přijde e-mail, že vaše postava byla schválena.

 


5, Přihlášení

Zadejte ty údaje, které jste zadávali při registraci:

Po přihlášení se vám opět ukáže hlavní stránka a pár rubrik navíc: Alagaesia, Chaty a Odkazy.

 


6, První kroky

Osobní menu: Nastavení/Poslat holuba/Moje pošta

Nastavení

Nastavení vám slouží k zobrazení základních informací o vašem účtu a k jejich úpravě. 

Poslat holuba

Chcete si s někým psát tak, aby to nebylo všem na očích? Pošlete mu Poštovního holuba!

Poštovní holub je vlastně posílání zprávy, žádného opeřence opravdu krmit nemusíte :)

Moje pošta

Pokud si chcete přečíst staré zprávy které jste již odeslali, nebo které vám přišly, tak přesně tato položka k tomu slouží.

 

Teď si položme otázku:

"Jak poznám, že mi přišla nová zpráva, aniž bych pokaždé musel klikat na položku "Moje zprávy"?"

Nemusíte se bát, že by jste nějákou zprávu nezaznamenali. Pokud vám přijde nová zpráva, v levém rohu se vám ukáže velkými písmeny NEWS/POŠTA/ZPRÁVA (dle Skinu [viz. níže])

 

"A co je to vlastně "Skin"?"

Je to vzhled Alagaesie, jaký si vyberete. Celkově máme 7 skinů, + možnost "Neměnit skin":

     Klasik                                 Neměnit Skin                                                 

Modrý

Draci

Skin by Eleanor Da Artery

Skin by Islanzadí de Eamë

Stará rasa

Hráči

Morcë

Ciru

Pokud si chcete skin nastavit, stačí najet do položky Nastavení, kde je napsáno Vzhled: Skin a za tím máte nabídku skinů:


7. Hra

Jak hrát?

Jako na většině RPG blogů (ano, i když je toto web, stále provozujeme RPG hraní jako hry na blog.cz), i zde hrajeme pomocí blueboard knih. Pokud někdo má s RPG již zkušenosti, ví jak na hru a můžete tento krok přeskočit. Pokud ne, čtěte dál...

Nejprve je potřeba si otevřít nějáké místo v sekci "Alagaesia". Jako příklad použijeme Du Weldenvarden, kde se hraje prakticky nejčastěji.

Zobrazí se vám seznam obecných místností → místnosti kde můžete hrát všichni. V domech smějí hrát jen jejich majitelé, popř. Návštěvy. Otevřete si místnost "Ellesméra", což je podle knihy hlavní město Elfů.

Po kliknutí na Ellesméru se Vám otevře blueboard kniha, ve které budou starší příspěvky.

Pokud chcete na příspěvek reagovat, klikněte na tlačítko "odpovědět". Je to pro větší přehlednost a pohodlnější hru.

 


8.Chaty

Možná jste si všimli, že se v menu nachází rubrika "Chaty". Nejde o žádné chatovací místnosti, pouze o místnosti, které se netýkají hry. Nejpoužívanější je tzv. "Společenská místnost". Na jiných RPG ji můžete vidět pod názvem "nonRPG". A vlastně plní úplně stejný účel.

 


9. Poslední triky

První z posledních vychytávek, které vám web nabízí a o kterých se zmíním, je Osobní lišta, o které jsem se zmínila již v bodu "Nastavení".

Pokud kliknete na možnost "Nastavení osobní lišty", zobrazí se vám malý formulář, který jednoduše vyplníte.

Lištu si smíte umístit tam, kde vám to bude vyhovovat. V závěru to bude vypadat takto:

 

Druhá a prozatím poslední vychytávka, se kterou vás seznámím je Správa osobního hesla. Princip je jednoduchý. Stačí si pamatovat jedno přihlašovací jméno, jedno heslo a můžete se bez dalších starostí pohybovat mezi postavami.

V nastavení si otevřete možnost "Klikněte pro správu hlavních hesel". Vyskočí vám takováto tabulka.

Po vyplnění klikněte na "Vytvořit". Před vámi se oběví následující volby:

Ihned po kliknutí po vás tato vychytávka bude chtít zadat hesla vašich postav. Jde pouze o ověření majitele, protože vaši postavu by mezi ty své mohl vybrat kdokoli. Je to taková pojistka, proto důrazně připomínáme, aby jste Nikomu své heslo Neříkali!

Teď už nezbývá než se odhlásit a znovu přihlásit, ovšem s tím rozdílem, že tentokráte zadáte jméno a heslo, které jste si zvolili při registraci.

Dále musíte vybrat postavu, na kterou se chcete přihlásit. Před vámi vyskočí seznam vašich postav, které vlatsníte. Nezapomeňte, že 3 postavy je maximum.

A pokud se budete chtít "přehlásit" na jinou postavu, stačí kliknout na ikonku, která se za vašim jménem zobrazí. Po kliknutí na ni se vám zobrazí seznam postav jako při přihlášení.

Doufám, že vám nápověda alespoň trošku pomohla v prvních krocích. Na další příjdete časem sami. A jste to i Vy, kdo ovlivní další hru Alagaesie. Nezapomínejte, že Christopher Paoliny tu není. Vy jste její tvůrci a je jen na vás, jak bude hra pokračovat.

 

Nyní povstaňte a ukažte všem, že jste tady!

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Reálie
Dne: 19.04.2020 13:14:39 FB



 

Úplná rekonstrukce!

(pokud si chcete založit elfskou postavu, pište na e-mail team@alagaesia.cz, budete instruováni, podle čeho postavu budovat)

 


 

Reálie elfů

autor: Brom Meÿström

 

 

O rase obecně

Alagaësijští elfové jsou s touto zemí opravdu pevně spjatí. S příchodem elfů se datuje alagaësijský letopočet, snad na znamení toho, že elfové tuto zemi pozvedli do výšin, jak kulturních, tak i například architektonických či válečných. Elfové jsou víceméně nesmrtelní, dokážou používat magii a jsou velmi všestranně nadaní, jak na boj, tak i na umění. Téměř všechna velká literární i umělecká díla pocházejí buď z dílny Jezdců, nebo právě od elfů.

 

Jména

Elfí jména vycházejí ze starověkého jazyka, který se stal elfskou řečí. Touto nesmírně složitou řečí elfové mluví již od velmi útlého věku, a proto ho ovládají velmi obratně a jistě.
Jména elfů jsou pro obyčejného člověka pro svou náročnou podobu téměř nepřekonatelným oříškem. Setkáme se tu se jmény jako Elenáril, Däthedr, Erunámë apod.
Elfové neužívají krom královských v podstatě žádné tituly. Tento národ také jako jediný mimo draky bádá nad určením svého skutečného jména – slova či vět, které dokážou pojmout celou osobu a dokonale ho vystihnout. Toto jméno není veřejně známo a svěřit ho jinému elfovi je výrazem obrovské důvěry.


Věk

Jak již bylo řečeno, elfové jsou nesmrtelní, ačkoli v určitých případech mohou zemřít. Jejich nesmrtelnost se vztahuje pouze na smrt stářím, neboť stárnutí se na nich téměř neprojevuje, nemoci, meč či jed mohou  ukončit stejně tak život lidský jako život elfa. Přesto elfové vykazují větší odolnost vůči nemocím, zvláště však díky tomu, že tak bravurně ovládají magii.

 

Společnost

Elfská společnost je ve všem rovnoprávná, jak muži, tak ženy mají práva stejná. Jediné výsadní postavení mají – kromě královské rodiny, ovšem – děti. Navzdory elfí nesmrtelnosti se děti rodí velmi zřídka a ještě vzácnější je porod dvou dětí jednou matkou. Elfové proto děti ctí a velmi si jich váží, děti oplývají větším potenciálem k moci a magii, který však kvůli nedostatku znalostí a zkušeností nemohou platně využít. I tak děti zůstávají velmi váženými členy společnosti, což platí také o rodičích dětí. Rodina má u elfů velký význam, vyjadřuje niterné spojení dvou duší a elfské rozvody jsou obrovskou výjimkou a hlavně velkou potupou. Elfská láska je stálá a dlouhodobá, dá se říci, že většina elfů je ve vyhledávání vztahů poměrně opatrná a nepouští se do krátkodobých experimentů. Nevěra je u elfů něco jako vražda. Nenechte se však zmást; elfové prožívají vztahy stejně vášnivě a divoce jako lidé, jen o nich v podstatě nemluví, stejně jako veřejně nemluví o tématu tělesné lásky - to je k veřejné konverzaci zcela tabu. 

Není zcela jasné, proč se elfům rodí tak málo dětí - říká se ale, že s tím má co dělat obrovské množství magie, která je v Lesích všudypřítomná. Je možné, že po nedávném pádu Bariéry by se situace mohla změnit, nedá se však očekávat, že se změna populační křivky projeví dřív než za několik stovek let.

Rovnoprávnost elfského lidu také znamená absenci šlechtických či jiných významných domů. Ne, že by takovéto domy neexistovaly, ale nemají žádná zvláštní privilegia či výsady. Setkáme se tak s domy Akleathos či Valtharos, ale to je čistě z praktických důvodů, něco jako čísla popisná v naší realitě. Jedinou výsadou těchto domů je to, že se podílejí na volbě elfského krále/královny. Zde však také panuje rovnováha hlasů.

V elfí společnosti samozřejmě nenalezneme otroky či jiné sluhy, elfové sami se snaží sloužit přírodě a mocným stromům, které je skrývají a poskytují jim své koruny pro obydlí či hry.

 

Politika

Elfům vládne volený vládce, který je vybrán na základě hlasování jednotlivých domů. Elfové si svého vládce vybírají na základě jeho vlastností, a tak se nestává, že by se na trůn dostal nějaký blázen nebo šílenec jen na základě toho, že je z vládnoucí dynastie. Většinou však král/královna navrhne svého potomka jako svého nástupce Radě a ta tento návrh obvykle přijme, protože potomci královského rodu jsou vychováváni k vládnutí již od dětství a mají tak skvělé předpoklady. V případě, že úřadující panovník zemře bezdětný či bez návrhu na nástupce, konají se volby.

Elfové zastávají vyčkávací politiku, během které se snaží mobilizovat síly, které mají. Elfové se ještě více cvičí v boji a magii, to vše v očekávání blízké války.

Kolem krále/královny je shromážděna elitní skupina dvanácti zaklínačů a několika vojenských rádců, kterým může vladař naslouchat a jejich rady brát do úvahy a spolehnout se na jejich bezvýhradnou věrnost.


Etiketa

Národ älfakyn, jak se tato rasa ve starověkém jazyce nazývá, si velmi potrpí na formálnost a slušné chování, výstřednosti u elfů nebývají valně přijímány. Projevuje se to už na samotném elfském pozdravu, složeného ze tří částí, u kterých záleží i na pořadí, ve kterém se řeknou. Tento propracovaný systém nabídne zkušenému či obratnému pozorovateli možnost velmi brzy zjistit, s kým má tu čest.


Charakterové rysy

Samozřejmě, že se nedá takto povšechně popsat elfský charakter, ale některé povahové rysy jsou elfům velmi vlastní, a téměř všichni je v omezené či rozvinuté míře mají. Do tohoto výčtu se rozhodně řadí stoicismus, vlastnost, jež by se dala nazvat i jistým stylem života. Stoik se vyznačuje citovým chladem, nenechá se jen tak vzrušit a vůbec na sobě nenechá znát jakékoli emoce. Lidé považují elfy za arogantní a někdy až příliš strohé, nelíbí se jim také jejich povýšenost a přehnaná formálnost. Ale, jak zde již padlo, u každého elfa je to vždy alespoň trochu jiné.

 

Oblékání

Elfové si rozhodně potrpí na vkusném oblečení, které si vezmou do společnosti. Často se oblékají do hedvábných oděvů, ale stoupá obliba i dalších materiálů, spíše vídaných u lidí - např. brokát či samet; častý je také lámarae – setkaná kopřivová vlákna s vlnou, z něhož si vyrábějí oděvy. Typy oblečení snad není nutné vyjmenovávat – jen pro příklad uvedu košile, kalhoty, kamaše, sukně... Elfské oděvy se vyznačují jednoduchými, funkčními střihy, a jsou oproti lidským výtvorům podstatně lehčí, neobsahují mnoho vrstev. Je to tak i proto, že elfové jsou schopní zahřát se pomocí magie, ne jen teplejším oděvem. Elfové se vyhýbají kůži a kožešinám - nezabíjí živé tvory ani pro maso, natož kvůli oblečení.

 

Vztah k přírodě

Rasa elfů si velmi zásadně uvědomuje své pouto s přírodou. Jsou vděční za lesy, za záplavu zeleně, se kterou dokážou udělat divy. Přírody si velmi váží a respektují zájmy všech, kdo v lesích žijí, z čehož vyplývá, že elfa nepotěšíte kančí pečínkou ani nadívanými holoubaty. Tento bezvýhradný přístup k jídelníčku neporuší ani v nejhorších situacích.

Elfové tráví v lese prakticky celý svůj život, a za onu dobu se naučili kouzlem šlechtit rostliny a stavět si příbytky ve stromech bez jediného hřebíku či desky. Proto jsou elfské zahrady zaplaveny mořem barevných květů a lesy, v nichž žijí elfové, jsou naplněny atmosférou, která zpříjemní jakoukoli cestu jimi. Působením elfů panuje v lesích harmonie, stromy kvetou a nic jim nebrání, elfové dokonce rostlinám zpívají a jsou schopni u nich strávit nespočitatelné množství času.


Vztah k ostatním rasám

Díky své inteligenci a moudrosti elfové pochopili, že rozpory mezi národy nemají smysl.

Nikdo však neříká, že nemají výhrady ke způsobu života jiných ras, a že sebe tak nějak nepovažují za něco "lepšího". Ačkoliv elfové nejsou z těch, kteří by s jinými rasami válčili či se je snažili zničit, mnoho z nich cítí k lidem, trpaslíkům i urgalům jakýsi odpor hraničící s rasismem. 

Například vztah k lidem berou elfové tak, že se zoufale snažili pozvednout úroveň lidského života, ale narazili na pevnou bariéru přízemnosti, lenosti a nezájmu o vyšší cíle. Ani tak ale elfové na lidi zcela nezanevřeli, třebaže jim úplně nevěří. A dají jim to okamžitě najevo. Všem bez rozdílu.

O nepřátelství trpaslíků a elfů se také vyloženě nedá mluvit. Je pravda, že připomínek k tomuto národu zarputilých, robustních malých bytostí mají elfové nejvíce, zvláště kvůli vztahu trpaslíků a kamení. Mezi těmito národy jde o soupeření, rivalitu, ale to vše dokážou podřídit cestě za společným cílem. Možná.

Rasou, kterou elfové velmi ctí a jíž si velmi váží, jsou draci. Vzdávají jim hold, kdekoli se objeví a mají k tomu své důvody – považují draky za mocné tvory, kteří jsou schopni zachránit Alagaësii a uzdravit zemi z nemocí, kterými kvůli válce trpí. Na dracích obdivují především jejich svéráznost, sebedůvěru a vznešenost.

K vílám i druidům zastávají elfové veskrze neutrální postoj. Zajímají se o náležitosti a zajímavosti z životů těchto tvorů, ale zde jejich zájem končí. Je pravdou, že v minulosti elfové vílami, ale také druidy pohrdali, s vílami také svedli několik válek.

Velkou úctu samozřejmě elfové mají i k Jezdcům, jež jsou neodmyslitelnou součástí draků.

Především nová královna elfů Nilwëa se snaží o jakési otevírání se Lesů světu, o porozumění elfů a jiných ras. Ne vždy se tomu však daří.

 

Kultura a umění

Přicházíme k věcem, které elfové mistrně ovládají. Kultura obecně má u elfů své výhradní postavení a je to patřičně znát. Zájem o hudbu, literaturu a výtvarné dovednosti není u žádné rasy vyšší než u elfů. Ačkoli je zpěv a hudba hojně provozována v krčmách lidí, elfové v hudbě dosáhli mistrovství. Doprovázejí se na harfy, flétny a dřevěné bubínky a jejich zpěv je pro obyčejného člověka až smrtelným nebezpečím. Pomocí hudby a zpěvu si elfové pomáhají při vytváření kouzel, jimiž poté pozměňují přírodu – šlechtění, růst do jakýchkoli tvarů – anebo jen tak květinám zpívají.
Co se literárního snažení elfů týče, můžeme zde mluvit o opravdu vysoké kvalitě. Výsadní post má u elfů báseň, převážně lyrická. Kritériem přijetí je složitý veršový systém, který tvoří harmonii a dodává básni pravou uměleckou hodnotu. Epické básně přenechali elfové lidem, kdežto básně s historickým námětem opět zaujímají čestné místo v knihovnách elfích domácností. Opěvují v nich slavné činy elfích králů či Jezdců. Předčítání z takovýchto dlouhých básnických celků patří ke společenským událostem a námětem k diskuzím. S romány či povídkami se u elfů nesetkáme, jediným více rozvinutým prozaickým žánrem je epos.

Existují také elfí výtvarníci. Netvoří sice sochy, ale obrazů je také dost. Na zdích místností v elfských domech visí většinou abstraktní díla, ale výjimkou není ani přesné zobrazení krajiny, někdy i idealizované.

Mezi významnou slavnost patří Agaetí Blödhren, kulturní událost všech elfů z Du Weldenvarden. Její průběh není třeba rozepisovat, po tři dny se slaví založení Jezdectví a dlouhověkost elfů, samozřejmě pod chválou lesa a přírody. Oslav u elfů je však mnohem více, například oslava jara, tzv. Dagshelgr.

 

Boj

Ačkoli elfové neradi bojují a spíše se snaží najít vždy jiné řešení než to, které znamená řinčení mečů a vyslovování zaklínadel, na možný válečný konflikt se připravují v podstatě neustále. Elfští kováři jsou na takové úrovni, že dokáží elfské vojsko zásobit vskutku tím nejlepším, co Alagaësie může nabídnout kromě zářocelových mečů Jezdců. Rovněž elfské luky se svou pružností a pevností v jednom nabízejí velkou pravděpodobost trefit cíl a neminout.
Elfové jsou opravdovými mistry šermu, a, jak řekl Brom, ani nejhorší elfský šermíř nemá problém překonat šermíře z řad lidí. Může za to elfská stavba těla, ladné a mrštné pohyby a bezpochyby také systém cviků Rimgar, tanec jestřába a hada, jímž udržují své tělo v perfektní kondici.

 

Magie

Mezi bezpočet talentů, jimiž byli elfové obdarováni, patří také schopnost kouzlit. Není to samozřejmostí, a velkým kouzelníkem se nestává jen tak někdo. Elfové zvládají základní kouzla, která nestojí velké množství energie a jen hrstka z nich ovládla magii natolik, aby se o nich mohlo říkat, že to jsou elitní čarodějové. Zde však není úplně nasnadě mluvit o talentu, elfové si získávají obrovskou výhodu pro kouzlení tím, že plynně mluví starověkým jazykem i v normálním životě. V tomto jazyce také myslí, a také proto je pro ně kouzlení snadnější než pro kteroukoli jinou rasu. Talent pro kouzla je poměrně vzácný a proměnlivý s věkem. Je opravdu vysoce nepravděpodobné, že po náhodném použití kouzla v např. desátém roku dítěte bude dítě plynule kouzlit. Po takto brzké zkušenosti s magií nastává úplný zvrat – dítě magii nedokáže ani přivolat, ani jinak obstarat. Jeho nadání se projeví až okolo čtyřicátého roku života. Takových kouzelníků je však takový počet, že je snadno spočítáte na prstech ruky.

           

Slabosti

Třebaže by se mohlo zdát, že elfové jsou ve všem skvělí a bezchybní, není tomu tak. Jejich váhavost a nerozhodnost stála již mnoho zástupců této rasy život. Elfové také dokážou zranit své blízké, aniž by to chtěli. Jsou příliš hrdí, a přiznání jejich pochybení se jen tak nedočkáte. Mimořádně pyšní jedinci vyskytující se mezi elfy doplácejí na svou pýchu častěji, než bývá zvykem. Je sice pravdou, že elfové dostali do vínku více, než ostatní rasy, ale také se od nich více očekává.

 

Náboženství

Národ elfů se s vírou nijak nezatěžuje. Je pravda, že často mluví o hvězdách, ale rozhodně v ně nevěří. Požehnání Ať nad tebou hvězdy bdí je vyjádřením přání dlouhověkosti, nikoli bláznivé víry ve svítící objekty na noční obloze. Elfové je pojali jako součást přírody, a mají k nim náležitou úctu. I když veřejně neodsuzují náboženství, považují to za výraz odevzdanosti a především nedostatku poznání. Lidská i trpasličí božstva jsou pro ně snůškou nesmyslů, které dokážou vyvrátit logickými argumenty, nicméně trpaslíci ani lidé o to samozřejmě nestojí. Pokud bychom měli říci, zda elfové v něco věří, byl by to rozum a vědění. Osob, které nemají zájem o poznání, je opravdu velmi, velmi málo.

 

Elfové a jejich věk

 

 

 

0-4

 

Neschopné, malé nemluvně, které navzdory svému andělskému obličeji a líbeznému úsměvu nezvládá zhola nic. Ve čtyřech letech bývají elfské děti schopné natolik, že zvládají první krůčky, nicméně jim to moc nejde.

 

 

 

 

5 -10

 

U elfských dětí se všechno rozvíjí pomaleji než u dětí lidských, nedivme se tedy, že elfské ratolesti začínají mluvit až okolo 7 – 8 let. Do této doby většinou jen žvatlají a kloudného slova se od nich nedočkáte. S postupem času elfská dítka stabilněji chodí a zpevňují se jim kosti. V tomto věku se jejich rodiče příliš nevyspí, neboť nám narůstají první zoubky, pomaličku se děti vypínají do výšky a špičatí jim uši. Ačkoli mají dítka už zuby, se stravováním by bez pomocí rodičů měli nepřekonatelné problémy. Pomalinku přecházejí na pevnou stravu, ale není výjimkou dítě, které kořínky, bobulky a jiné kvítky či dary lesa ochutná až o mnoho měsíců později.

 

 

 

 

 

11-19

 

V tomto období už elfská dítka mluví souvisle, v krátkých, ale přesto výstižných větách umějí neohrabaně vyjádřit, co si jejich srdíčko přeje. Zvolna přechází na výhradně pevnou stravu namísto drcených bobulek, květů apod.  Brzy budou jíst zcela samostatně, kolem 13-15 roku to pro ně bude hračka. Mění se pochopitelně jejich tělo – roste, dorůstají stoličky, zbystřuje se zrak, sluch a ostatní smysly také.  Elfové v tomto věku chodí již velmi dobře a skvěle ovládají rovnováhu, nepadají a ani nekulhají. Sbližují se s přírodou, pozorují zvyklosti jiných elfů a poslouchají jejich hovory, ale moc moudří z toho nejsou. Jejich myšlení je chaotické, na nízké úrovni a moudra z jejich hlav rozhodně nepochází.

 

 

 

 

 

 

 

20-30

 

V tomto věku se zdokonaluje mluva, myšlení, stavba těla a společenské vnímání. Mladincí elfové už vyslovují obtížná slova a lámou si jazyk už jen na těch opravdu nejtěžších slovech. I myšlení prochází změnou – nyní už myslí celistvěji, stále však nejsou schopni jakéhokoli kouzla, pokud to tedy nejsou výjimečné děti. Nezvládají ani náročné myšlenkové akce, prostě přemýšlejí, nic víc a ani míň. Tělo dorůstá, prodlužují se kosti, svaly, a špičatí se uši do své finální podoby. Společenské vnímání - elfíci už vnímají svět jinak – zas o trochu střízlivěji a dospěleji. V tomto období jsou velmi málomluvní, všechno dávají na emocionální a pocitovou část. Chodí do přírody, hladí zvířata nebo se jenom procházejí a vnímají děje tohoto světa. Když jsou ve společnosti, výhradně naslouchají a učí se elfským zdvořilostem. Vypadávají mléčné zoubky a obnovuje se trvalý chrup. Stále jsou však malí, mladí a krásní – až roztomilí svou nevinností.

 

 

 

 

 

 

 

 

30-60

 

S tímto věkem přichází u elfů přelomové období v jejich dosavadním životě. Do této doby si byla elfští chlapci a děvčata velice podobná, nic výrazného je neodlišovalo, odlišení přichází až nyní. Dívky prožívají posun v myšlení o velký kus a jejich tělo se zvolna začíná připravovat na úlohu matky. Elfky jsou jemné, štíhlounké a spanilé, často mají volně rozpuštěné vlasy, ručičky jsou útlounké a neznají tvrdou fyzickou práci. Jejich těla začínají nabývat ženských tvarů, zaoblovat se a přitahovat pozornost chlapců. Děvčata se začínají decentně zdobit a pečují o sebe. Shlukují se do skupin a povídají si o všem možném a nemožném. Nutno říct, že lidé a elfové mají přeci jen něco společného... Zato elfští chlapci prodělávají téměř stejné změny jako chlapci z rodu Palancarova. Přichází doba, kdy elfové budou mít veliký problém ovládnout svůj nevyzpytatelný a zrádný hlas a jejich myšlení opět více zraje, dospívá. Z chlapců vyrůstají ztepilí, krásní a šikovní muži => mírné osvalené tělo a ruce dodávají dojem síly a ochranitelského pudu, který ženy, po kterých se začínají chlapci významně poohlížet, oceňují a potřebují.

 

 60 - 90 

 

Elfské dospívání vrcholí kolem 70. roku života, kdy se i formálně stávají dospělými. Jejich tělo je plně dovyvinuto a začínají nám zde první pokusy o tvoření výhradně hetero – párů. Muži a ženy se věnují přírodě a společnosti, stejně jako jejich rodiče, kteří je všemu tomuto umění a schopnostem naučili a předali vše, co mohli.

 

 90-120 

 

Fáze říkejme „rané dospělosti“ nepřináší na světlo světa nic moc nového. Děti pomalu, ale jistě opouštějí domov svých rodičů a začínají si budovat a tvořit své vlastní hnízdo, hnízdo, kde i oni jednou budou vychovávat své děti se svými partnery či partnerkami. Neuzavírají se, ačkoli mají dost práce se zařizováním domu, vždy si naleznou čas na přírodu a ostatní elfy.

 

 120- 2500

 

Jakýsi poddruh dospělosti, nazýván jako pozdní dospělost. Muži i ženy prodělávají proces, který už mnohokrát v životě zažili – posun myšlení. Elfové v tomto věku umí perfektně zhodnotit situaci, mají nadhled, pevně určené hodnoty a zásady také hromadu životních zkušeností. Ženy ztrácí schopnost mít děti a obecně se elfí život zpomalí. Sem tam jim lupne v zádech, pobolí klouby, anebo pozlobí zuby. Nebudou ani tak rychlí v běhu, ale více se zaměří na sebe, elfové právem zvou tuto část života jako „nísän kiettä“ – podzim koloběhu – žití.

 

 3300- ∞

 

V tomto věru širokém rozmezí se změny dějí zcela individuálně, elfové žijí poklidným životem a málokdy se ukážou  v bujaré, veselé společnosti. Mají svůj řád a klid, jsou moudří a vstřícní, skromní a málomluvní. Takřka ztrácí smysl pro humor, u jejich řeči se nerozchechtáte, ale pousmějete se. Milují život a milují své partnery, také přátele. Žijí krásný život bez zášti a zloby, neboť za ta léta pochopili, že to jsou malichernosti. Jsou rádi za všechno, co se jim kdy povedlo. Na jejich těle se objevují vrásky, šediví vlasy a slábnou smysly, ale obratní kouzelníci si tyto „handicapy“ snadno odstraní.

 

AUTOŘI TABULKY: Brom Meÿström, za významné pomoci Calimë Maria Sireony ™

 

POZNÁMKA č. 1 - Kouzlení

Hlavní devizou elfů je kouzlení. Každý jedinec však začíná kouzlit jindy a jinak. Zprůměrovat - to není vůbec lehké. Výjimečně nadané děti kouzlí od 10-20 let, v období 20-40 let však kouzlit neumí. Kouzlo vyvolané je na 100% náhoda podnícená vlohami od rodičů. Ovšem většinou elfové kouzlí od 40 - 90 let.

POZNÁMKA č. 2 – Elfové a gramotnost

Elfové by asi jen těžko byli národem moudrých, kdyby neuměli psát. Tady ovšem záleží výhradně na rodičích, kdy své děti začnou učit psát a číst. Vzhledem k tak velké náročnosti elfského psaní a čtení se nemůžeme divit, že elfové jsou gramotní až okolo 25. roku života, není to však pravidlo, pouze v tomto věku už minimálně 95 % elfů ovládá tuto schopnost.

Napsal: Rhunön | Kategorie: Reálie
Dne: 19.04.2020 10:49:34 FB



Hierarchie lidí neb dělení šlechty a vojska


Jako téměř většina národů a ras má své vlastní rodělení mezi svými, tak lidé mají to své - nejsou a nikdy nebyli výjimkou. A pokud byste si chtěli tvořit nějakého šlechtice, tak je jistě dobré znát naše Alagaesijské dělení postavení u lidské rasy.

 

Panovník Král / Císař
Vyšší šlechta Kníže / Markrabě
  Hrabě
  Baron
Nižší šlechta Vévoda
  Lord
  Rytíř
  Zeman
Vyšší vrstva Konšelé / Radní / Mistři řemesla / Generálové / Pobočníci / Rádci / Úředníci / Bohatí měšťané
Střední vrstva Bohatší měšťané / Řemeslníci / Obchodníci / Velkostatkáři / Hospodští / Plukovník—Kapitán / Lékaři
  Stavaři / Stráže
NIžší vrstva Poručík—Vojín / Rolníci / Vesničané / Měšťané / Řemeslníci / Farmáři / Statkáři / Šenkýři / Děvečky / Čeledíni / Služebnictvo /Panoš / Páže / Markytánky / Poslíčci ...

 

Nyní si rozebereme jednotlivé tituly, aby jste měli představu o tom, jak je máte oslovovat, jakými tituly se častovaly děti a manželky, či zda jsou ty či ony tituly dědičné - případně jak jste jich mohli dosáhnout a co patřilo - či mohlo patřit pod vaši správu. A také byste měli vědět, že kdo je níže, tak bez vyzvání nekráčí po boku toho, kdo má vyšší titul - pokud k tomu není vyzván - ale dva až čtyři kroky za ním (co se týče gardy tak v odstupu okolo metru kolem chráněnce - nikoliv před, ale diagonálně od něj, či za ním). Co se týče obecné etikety, tak pukrlata (úklony), vykání, oslovování - z nižšího stavu máte níže uvedeny oslovení, pakliže jste výše, postačí Pan nebo Paní. Králové si dokonce mohou dovolit vám tykat a oslovovat vás jmény - prostě jak uznají za vhodné.

 

 

Panovníci

 

Král / Císař - Obvykle dědičný titul

Člověk jehož úkolem je spravovat a chránit celou zemi podle svého nejlepšího mínění. Jen král sám se může rozhodnout zda uposlechne radu - pokud tedy nějakou má - či bude jednat dle svého uvážení a jak nejlépe uzná za vhodné. Rada pak má možnost uspořádat nové volby nebo rozhodnout, zda titul bude dědičný či nikoliv.
Králem či císařem se jedinec stane v důsledku voleb a nebo bude uchvatitelem moci. Obyčejně za jeho vlády bývala absolutní monarchie, ale jak již bylo řečeno, tak pokud spolu s ním vládne rada, tak je nastolena konstituční monarchie . Lid k němu vzhlíží, obdivuje a občas až fanaticky uctívá. Někdy bývá dokonce přirovnáván k bohu.
Pokud se ožení, tak jeho ženu nazýváme královnou / císařovnou a děti poté princ a princezna. Dědicem trůnu pak zpravidla bývá prvorozený princ - korunní princ - pokud se neřekne jinak nebo nejsou v nástupnické linii pouze ženy. Ten má ze svých sourozenců největší práva. Po něm následují ostatní synové, jak šli za sebou z matčina lůna. Teprve poté přicházejí na řadu dcerky a pakliže pár nemá děti, či král neuzavřel sňatek, tak se mohou o trůn ucházet případní levobočci -  jenže málokdy se o nich ví. A v případě manželských dětí je mnohdy královna nechá zabít, aby si zajistila, že na trůn usednou její děti.
Panovnický pár oslovujete „Vaše Výsosti” či „Vaše Veličenstvo” - v případě dětí lze užít stejných výrazů, ale častěji se vyskytuje oslovení „Princi” a v případě dívky „Princezno”. Pokud se dostanete do jejich uzavřeného okruhu přátel, tak pokud nesvolí jinak, tak je oslovujete jejich titulem, před který  přidáte zájmeno „Můj” či „Má” - pokud svolí oslovení jménem, tak přesto málokdy smíte tykat. Jinak vykat a vykat. A nezapomeňte, že na veřejnosti oslovovat jménem není vhodné, nýbrž krajně nezdvořilé a nežádoucí - své výhody přátelství s králem, královnou či dětmi si ponechte do soukromí.
Může udělovat všechny tituly, u vyšší vrstvy pak určuje, kterou oblast dostanou do správy. Správu državy nižší vrstvě poté rozděluje správce oblasti.

 

 

Vyšší šlechta

Vysoce vzdělaní, bohatí.

 

Tito lidé pak obvykle panují z nějakého sídla, které si rodina předává po celé generace, dokud král nerozhodne jinak. Mohou dokonce vládnout městu a spravovat jej dle svého uvážení - stavby, opravy, využívat finance,... Okolo nich jsou poté nějaké jejich další državy, které spravují podle libosti (vesničky, maličké sídla a hrádky, farmy, statky,...). Samozřejmě řídí svůj obchod v jim přidělené půdě. Jejich povinností je investovat do armády a stráží, ale zbytek si zvolí především sami.
Zpravidla dědí syn, ale až hlava rodiny si určí zda jeho následníkem bude prvorozený či prostřední syn. Zde však může v případě dcer dojít k tomu, že dědí ona a i když vládne, tak titul kněžny, markraběnky, hraběnky nebo baronky získá až po svatbě.
Až na barona pak všichni mohou udělovat tituly nižší vrsty a přidělit jim správu některé ze svých držav, přizvat je ke svému dvoru nebo jim zařídit dědičnost titulu v případě rytíře.

 

Kníže / Markrabě - Dědičný titul

Kníže - Jeho ženou je kněžna a syna nazýváte kněžic - v případě dívky se často používá označení markýza, méně často pak komtesa.
Markrabě - ženou je markraběnka a děti se nazývají buď vikomt či komtesa.
V obou případech oslovujete tyto aristokraty „Jasnosti” či lehce familiérním „Můj Pane” a „Má Paní”. Děti pak oslovujete pouze posledními dvěma zmíněnými. S vykáním a tykáním to funguje naprosto stejně jako u krále - a stejně tak jako to platí u šlechty obecně. Bratříčkování si nechte do kruhu přátel či rodiny, ale nikoliv na veřejnost.

 

Hrabě - Dědičný titul

Princip je obdobný jako u markraběte (rozdíl mezi nimi je, že markrabě je významější titul) Manželka od hraběte je hraběnka a jejich syn je vikomt a dcera komtesa.
Rozdíl je pak v oslovení, kdy kromě „Můj Pane” a „Má Paní” používáte místo Jasnosti oslovení „Milosti”.

 

Baron - Dědičný titul

Nejníže postavený ze zástupců vyšší šlechty. Vlastně je spíše na pomezí vyšší a nižší - takový ten zlatý střed. Je výjimkou, protože k jeho titulu nemusí jako samozřejmost náležet město, ale třeba jen nějaké sídlo z držav města, kterému pak vládne jiný z výše zmíněných. Často pak pobývá u dvora města, kam jej vezme jeho správce (kníže, markrabě, hrabě) a často tam pobývá také z důvodu pokrevního sblížení s rodinou panovníka (syn si vzal komtesu a nebo dcera vikomta apod.). Nejčastěji právě s barony u dvoru mají hrabata nejlepší vztah.
Manžela barona je baronka a jejich děti se nazývají baronet či baronesa. Oslovování se pak od hrabat liší tím, že je oslovujete „Pane” nebo „ Paní” - často pak přidáte Urozený či Blahorodý, aby bylo jasné, že jeho titul není vyšší či nižší. A slovo Můj a Má vypustíte. To náleží výše postaveným.

 

 

Nižší šlechta

Častěji než cokoliv jiného má od panovníka ve správě některou z jeho držav - vesničku nebo hrádek, kde zastává pozici správce. Popravdě je častěji najdete u dvora jako ocenění za jejich služby městu, rodině či zemi.

 

Vévoda - Dědičný titul

Jak jsem již říkala, tak u nižší šlechty užíváte pouze oslovení „Pane” a „Paní” - bez zájmene před ním. U vévody je možno také použít jako oslovení titul, v případě vévodkyně je ještě možné užít „Madam”. Případně kombinovat titul a výše zmíněné oslovení. Děti vévody a vévodkyně se nazývají pouze šlechtična nebo šlechtic nebo pak také mladá vévodkyně a mladý vévoda.

 

Lord - Dědičný titul

Zde je to trochu zajímavější, co se týče oslovení, protože mimo starého a známého „Pane” a „Paní” se užívá tako „Můj Lorde” nebo „Má Lady”. Ano, ano zde je vyjímka a při užití titulu můžete použít také zájmena. V případě dětí od Lorda a Lady pak užijete opět krásného přídavného jména mladý - a to i v případě užití oslovení Pan a Paní.

 

Rytíř - Nedědičný titul

A zde se již dostáváme k titulům nižších šlechticů, které se nedědí, takže pokud se jejich potomci chtějí dostat do šlechty, tak musí mít dostatečné bohatství, aby tam spadali jako bohatí měšťané. Nebo se také mohou o titul zasoužit, že ano. Rytířova žena se oslovuje jako Dáma a jejich děti šlechtic a šlechtična. Zemře-li však otec, tak již nejsou tak úplně šlechtici jako měšťany. Přesto se tak ale nazývají, dokud do šlechty spadají - alespoň díky bohatství. Pak se to ale samozřejmě šine pomalinku dolů po společenském žebříčku
Rytířský stav je tedy na pomezí vyšší vrstvy a nižší šlechty. Jako oslovení je nám již známé „Pane” a „Paní” - v případě muže se ještě říká „Statečný rytíř”.

Rytířský stav, lze prohlásit z vůle panovníka za dědičný, pokud k jeho získání vedly skutky opravdu záslužné. Obvykle se tohoto postupu využívá nechce-li panovník prohlásit rytíře lordem, ovšem chce se mu odvděčit.

 

Zeman - Nedědičný titul

Njdete jej v nějaké vesnici, která spadá do správy vyšší šlechty a vykonává funkci místního starosty (zemana). Jeho žena již žádný titul nemá. Je to prostě Paní. A jejich děti...nejvíce se setkáte s častovaním dcera/syn Zemana nebo Pána. Tak je také oslovujete. „Pan” a „Paní”. Jedná se o titul čistě praktický, usnadňuje správu větších územních celků, jejich rozdělením na jednotlivé oblasti.

 

 

Vyšší vrstva

 

Bohaté měšťanstvo, konšelé a radní, řemeslní mistři, vrcholky armádních příček, ministři a pobočníci a v neposlední řadě šlechta, patřila k nejbohatším lidem v našem světě. Měli velké domy skoro ve středu měst a okolo velkých náměstí. Mohli si dovolit osobní sluhy, koně, povozy, luxusní zboží i maso každý den. Čili, tihle lidé byli za vodou. Častokrát se odmítali stýkat s lidmi z nižších vrstev a považovali je za plebs. Byli vzdělaní a to docela dost, někteří uměli i jazyky jiných ras, znali zeměpis či ekonomii. Patřila zde i naprostá většina lidí od dvoru, různí vzdělanci a učenci, ti žili povětšinou z rent panovníka, který jim ji udělil. Dále zde byli vrcholoví řemeslníci, cechovní mistři či pouze mistři, kteří měli krám s několika řemeslníky, kteří pracovali pod ním a které platil. Společné výnosy pak mohly být mnohdy velmi, velmi vysoké. Stále však jako jedni z mála z Vyšší vrstvy museli umět a museli pracovat. Armádní špičky, počínaje generály a veliteli armádních složek konče, měli vysoký žold a mohli si dovolit kde co. Byli ale povinni armádě a hlavně v Království to byla velmi těžká a nebezpečná činnost. Peněz si užívat moc nemohli, zato se těšili velkého a vysokého postavení.

 

Střední vrstva

 

Byla o něco málo početnější, jsou to převážně měšťané, řemeslníci a obchodníci, můžeme mezi ně řadit i velkostatkáře, šenkýře a hospodské. Klasicky mezi řemeslníky pevládali výrobci produktů pro denní potřebu, ale ti již sídlili ve městech. Byli to kováři, ševci, krejčí, tesaři, bednáři, truhláři, mečíři, plátneři, zlatníci, apatykáři, cínaři, kovolitci, méně často lékaři (lékaři byli často pronásledováni, u nás jsou nejvýznamnějšími lékaři Remarkulos z Teirmu, Mistr Ulrin z Uru´baenu a Mistr Feringold z Aberonu), dále nepřeberné množství lidí navazující na tato odvětví, mezi nimi řezbáři, zámečníci, sedláři, kovolitci a podobně. Dále zde byli prostí vojáci, ale zde záleží na velikosti žoldu, dále stráže a vše co se s nimi odvíjí.

Zvláštní třídu, již lépe placenou než prostí dělníci z venkova byli většinou lidé, které platilo město. Můžeme je nazvat stavaři. Tito dělníci nebyli sice tak bohatí jako většina lidí střední vrstvy, ale i tak to bylo více než na venkově. Mezi ně řadíme obkladače, pokladače, dlaždiče, kameníky, sochaře apod.

Tito lidé měli alespoň základní vzdělání, nejčastěji chlapci, jelikož ve fantasy světech se středověkou tématikou reálně vzdělání dostali jenom muži, ženy měly jinou úlohu, ale to až později. Většina z nich se uměla podepsat nebo si alespoň přečíst co bylo na vývěsním štítu daného obchodníka napsáno. Byli rovněž vzdělanější, nezřídkakdy věděli a osobně poznali i jiná města a někteří z nich i cestovali, hlavně řemeslničtí mistři. (Ti v některách případech mohou přeskočit až do vyšší vrstvy.)

 

Střední vrstva žila většinou ve městech až na občasné řemeslníky a velkostatkáře, kteří měli domy stejně ve středu vesnice a v nejlepším stavu. Všichni si většinou mohli dovolit hrazděný i vícepatrový domek s taškovou střechou, mohly být použity i došky či dřevěné tašky. Bydleli blíže středu města, ulice byly v lepším stavu a pohybovat se zde bylo bezpečnější. Nezřídkakdy byli namačkání v okolí náměstí. Většina těchto domů měla podloubí, jelikož řemeslníci měli dole často svoje krámky, stejně jako

obchodníci. Co se týkalo úrovně života, měli již i více nábytku, často se předváděli jeho zdobeností a stejnou úlohu hrál i oděv. Byl pestřejší, měl více vrstev a občas se vyskytla i nějaká ta tmavší i pestřejší barva.

 

Nižší vrstva

 

Ve středověku nejpočetnější a to majoritně, jelikož jí tvořila naprostá většina všech obyvatel. Byli to převážně rolníci s prostými vesničany, měšťané a obecně řemeslníci pro denní potřebu. Často byli negramotní (většina lidí ve středověku neuměla číst ani psát a nevzdělanost byla daleko vyšší než dnes. Většina z nich věděla, co je za humny a dále to byla cizí země (nebojte se zaregistrovat se s nevzdělanou postavou. O to více zábavy si užijete a žili velmi krátce z důvodu nemocí a tvrdé dřiny. Život v této vrstvě nebyl tudíž vůbec lehký.
Mezi nižší vrstvu patřili zejména lidé, kteří dodávali suroviny jiným řemeslníkům, například dřevorubci, hlinaři, vápeníci, kamenolamači, kovkopové, horníci a celkově dělníci. Patřili k nim i farmáři a statkáři, pokud neměli dostatečné výnosy a samozřejmě děvečky, čeledíní i většina sluhů a služebných.
Prostý život takových to lidí byl těžký. Jen málokdy jedli maso, někdy jen jedno do měsíce ne-li méně, jelikož si jej nemohli dovolit. Příjmy měli naprosto směšné i pár měďáků za den, který jim někdy nevystačil na celou rodinu. Domy stavěli tudíž z nejlevnějších materiálu, většinou to byly dřevěnice, které si vesničané stavěli společně, ve městech tvořili tito lidé okraj a domy měli nejblíže hradeb, byly většinou hrázděné, ale i u nich se občas našly dřevěné domky. Hlavně co se města Dras-Leona týče.
Naprosto vyloučenými lidmi, které sice řadíme do nižší vrstvy, ale kteří nemají naprosto nic je chudina. Většinou žebráci a opilci, na vesnicích to byli lidé o jednom domku s jednou místností, kde spali společně se zvířaty a malým políčkem. Živořili a žili nuzně, často umírali a přenášeli nemoci

 

 

Armáda

Armáda vždy fungovala jako jistá protiváha šlechticů v mocenském boji. Zatímco aristokracie vládla právem od panovníka vojenští velitelé měli v rukou samotnou moc a podléhali přímému velení krále či císaře.

 

Panovník
Generál
Plukovník
Podplukovník
Kapitán
Rotmistr
Rotný
Četař
Vojín

 

 

Seznam šlechticů a jejich rodů zde na Alagaesii

 

Poznámka: Správce místa je kdo vládne městu a má pod sebou přilehlé državy. Je tedy nejvýše postavený - znamená, že vaše hodnost musí být nižší než jejich. U postavy bez profilu si můžete vytvořit nebo jejich děti a další příbuzenstvo. Tam kde bude ??? máte neomezenou možnost si vytvořit šlechtice (ať už správce místa, dvůr, nebo někoho z držav). Kde bude ,,-’’ si nikoho netvořte prosím.

 

Rody žijící v lidském království:
Hadarak:

  • Král Miron z Uru´baenu (-)
  • Rod Ertiů z Uru´baenu (???)
  • Hrabata z Bullridge (Tarhymal Ezir)
  • Knížata z Burgsanku (???)
  • Hrabata z Gil’eadu (???)
  • Baronové z Aroughs (viz. Vennor Mondest z Aroughs)
  • Markrabata z Belatony (???)
  • Hrabata z Dras-Leony (???) - zůstali původní
  • Hrabata z Feinsteru (???)
  • Vévodové z Furnostu (???)
  • Lordi z Melianu (???)
  • Lordi z Orenianu (???)
  • Vévodové z Vrcholce (viz. Utmar)
  • Lordi z Leosu (???) - zůstali původní
  • Muina (viz. Sar’cuvëy)

Dračí hory:

  • Lordi z Nardy (???) - zůstali původní
  • Lordi z Therinsfordu (???)
  • Vévodové z Kuasty (???)
  • Knížata z Teirmu (???)

Surda:

  • Markrabata z Aberonu (???)
  • Hrabata z Cithrí (???)
  • Hrabata z Reavstone (???) - zůstali původní
  • Rhodwalský rod (???) - zůstali původní
  • Páni z Petrovye (???) - zůstali původní

Nyní vyhnané/zaniklé původní rody:
Království:

Protektorát Surda:

  • Královský rod Aerthí z Aberonu (viz. Orrin)
  • Pánové z Cithrí (viz. Sedrik)

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Informace
Dne: 07.04.2020 23:55:44 FB



Vedení Alagaesie a jejich pravomoci

 

Milý obyvateli světa Alagaesie,

 

určitě bys měl mít v povědomí, kdo za Alagaesii vlastně odpovídá a kdo má na starosti její chod. Níže nalezneš seznam všech aktivních adminů, redaktorů i členů rady, na které se může obrátit v případě nějakých otázek či připomínek a kteří naopak tebe budou kontaktovat v případě, že se jim něco nebude pozdávat.

 

U každého člověka najdete barevný klíček, který značí, jakou roli v Alagaesijské administrativě mají. Mohou to být adminé se žlutým klíčkem, kteří mají na starost kompletní administrativu (od kontroly životopisů, přes aktualizaci herních míst až po kontrolování IP adres a vedení black listu), redaktoři s červeným klíčkem (kteří mají na starosti schvalování nových životopisů a přidávání a přepisování herních článků) anebo členové rady s klíčkem modrým. Ti mají přístup do chatu Alagaesijská rada, kde společně schvalují a komentují zatím neschválené životopisy, případně se podílejí na psaní a přepisování článků. K lepšímu pochopení zde máš přehlednou tabulku jednotlivých rolí. Dole pak seznam držitelů jednotlivých klíčků. 

 

Admin team zastihnete i na e-mailu: team@alagaesia.cz

 

Prohlédnout si popis funkcí.

Prohlédnout si seznam aktivních členů vedení.

Prohlédnout si seznam důchodců.

 

 

ČLEN RADY

 

První z pozic, kterou může běžný hráč získat, je člen alagaesijské rady. O tuto funkci se dá zažádat podle tohoto článku

 

Úkolem člena rady je kontrolovat nepřijaté životopisy čekatelů a plnit úkoly zadané adminem. Členové rady jsou zároveň oprávněni měnit počasí. Každý člen rady má na starost konkrétní rasu, u které má primární slovo o tom, koho přijmout a koho ne.

 

 

ČLEN RADY

(zkušený hráč)

 

Tuto pozici může získat člen rady, který se osvědčil v pozici člena rady, nebo už do rady přišel s označením zkušeného hráče.

 

Úkolem člena rady který je zároveň zkušeným hráčem je kontrola neschválených životopisů, plnit úkoly zadané adminem a taktéž jsou oprávnění měnit počasí. Od běžného člena rady se liší tím, že jejich pozice v radě je umocněna tím, že má právo hrát za vypravěče.

 

***

 

POMOCNÝ REDAKTOR                                       

 

Tato pozice je přístupná ve většině případů pouze lidem, kteří alespoň měsíc dobře vykonávali práci v alagaesijské radě a jejich hodnocení nepřijatých životopisů je na opravdu dobré úrovni.

 

Úkolem pomocného redaktora je vést členy rady, kontrolovat jejich práci a schvalovat životopisy. Stejně jako členové rady, i on má právo měnit počasí. Pomocný redaktor automaticky nemusí mít status zkušeného hráče. 

 

 

REDAKTOR

 

Redaktorem se může stát kdokoli, kdo má dobré a realizovatelné nápady a vychází dobře s adminy. Většinou se jedná pouze o stálé členy alagaesijské rady, kteří se ve funkci osvědčili.

 

Jeho úkolem je braimstorming. Sbírá nápady, konzultuje s adminy a vypracovává, načež má právo je po domluvě s adminem zveřejnit. Redaktor se od pomocného redaktora liší tím, že má více pravomocí, které mu postupně mohou být rozšiřovány. Zároveň má i přístup na e-mail.

 

***

 

ADMIN

 

Adminem se může stát jen opravdu kvalitní, aktivní redaktor, který má dobré vztahy s vedením a odvádí natolik dobrou práci, že jeho pravomoce jakožto redaktora jsou až příliš omezené. Jakmile se člověk jednou stane adminem, nebude mu funkce odebrána na základě neaktivity nebo přesunu do legend (pouze bude označen šedým klíčem jako "admin v důchodu").

 

Úkolem admina je kompletní kontrola stránky - tedy kontrola všech ostatních rolí. Má právo zveřejňovat jakékoli články obohacující obsah alagaesie, stejně tak má právo dávat pochvaly i tresty. Může vyhodnocovat vyhrocené situace (např. kyberšikanu) a jeho slovo je zákon. 

 

 

HLAVNÍ ADMIN

 

Hlavním adminem se automaticky stává obyčejný admin ve chvíli, kdy vyřizuje většinu záležitostí alagaesijského světa, včetně e-mailů, čekatelů a článků. Takový admin má absolutní moc -tedy když se rozhodne, že v Alagaesii v srpnu sněží, sněžit bude a hráči se se situací musí vypořádat.

 

Úkolem hlavního admina je zkrátka úplně všechno. Musí držet ochranou ruku nad stránkou a nese zodpovědnost za problémy, které způsobila jeho tolerance nebo přimhuřování očí. Hlavní admin by tedy měl být nekompromisní. Hlavní admin může ovlivnit jakoukoli situaci na Alagaesii, nicméně pokud ji začal řešit jiný admin, může zasáhnout až když situace nemá jiné východisko (tedy jiný admin už si neví rady jak situaci zvládnout) 

 

 

 

 

 

 

Seznam aktivních členů vedení

 

 

Islanzadí de Eamë - hlavní adminka, starající se o profily postav, psaní článků, novinek ohledně hry a podobných prací, včetně kontrolování chatů. Taktéž odpovídá na vaše zvídavé dotazy ve zprávách a tak trošku je to ten "hodný polda". Kdysi to bývala moudrá, mocná, krásná a chladná královna elfů. Dnes je pohřbená v Du Weldenvarden a je o ní posmrtně mluveno s úctou a respektem, který si po dobu své vlády vysloužila především taktickou likvidací odpůrců. Tímto děkujeme SSSR za zaslání příslušné příručky. Přepisování dějin nikdy nebylo tak snadné! 

Poslat zprávu Islanzadí

 

Aireen - adminka, která se stará o schvalování životopisů, správu nad radou, vnitroherní záležitosti typu tržiště a ve volných chvílích pořádá akce. Na dotazy vám také odpoví, přesto je to však "zlý polda", hlavně co se reálií a registrací týče. Jestli chcete, aby u ní něco prošlo, musíte si to rozumě obhájit. Je to plachá, přesto však nevegetariánská elfka, která umí škrábnout. Má svoji vlastní hlavu a nezajímá ji nic jiného, jen vlastní zkušenosti a názor a občas Idaron.  V nitru je ale stejně citlivá, jako na povrch vypadá.

Poslat zprávu Aireen

 

Arwina Greensleeves - adminka, která stejně jako ostatní adminé kontroluje profily, schvaluje a píše nové články, vyhodnocuje soutěže a říká se o ní, že je z adminů tak trošku nejpřísnější. Prostě "zlej polda". Na dotazy vám odpoví, ale jen na ty rozumné. Je to jednoznačně nejlepší královna, kterou kdy Lesy měly, ačkoliv její vládu provázejí jisté... kontroverzní události, za které však pochopitelně nemohla, a tady si vezměte koblihu, děkuji. Ačkoli je introvertní, svoje názory prosazuje rázně a cílevědomě.

Poslat zprávu Arwině

 

Rey - admin, který má na starosti reálie, herní osudy Alagaesijského lidu, herní knihy a pouští zbloudilé duše za brany Alagaesijské. "Hodná kočička". Tedy vlastně spíš kočkodlak, který se tak náhodně ochomýtá u důležitých věcí a tváří se důležitě, že byl u všeho. On stojí za rozkvětem a celou linkou hry druidů, během Nové epochy jsme mu to ale zatrhli. A tak se stal superdrbnou. Je novým rekordmanem ve hře "zapomněl jsem, že jsem ve vedení", do nedávna držela prvenství Idaron, která zapomínala, že je redaktorkou. Reyovi se podařilo zapomenou, že je admin. Gratulujeme a posíláme klíčenku.

Napsat zprávu Reyovi

 

Rhunön - admin, který má na starosti funkčnost základních mechanik hry, reálie, tržiště a pouští zbloudilé duše za brany Alagaesijské. On je ten "hodný polda". Také je to elfská kovářka, která se zapřísáhla, že už neudělá jezdecký meč a pak našla způsob, jak to obejít. A taky si stvořila prvního terminátora (ona mu říká homunkulus), ale my ji i tak máme rádi.  

Napsat zprávu Rhunön

 

Atanvarnë Allsyë Reloen - nejupovídanější členka Alagaesijské rady. Dále plní povinnosti které plní každý člen rady. Je to velmi mladá elfka, která často přepisuje svůj životopis a ještě navíc ho má velice dlouhý, takže neexistuje zkrácený popisek, který by ji vystihoval. Z posledních informací ale víme, že cvičila na královském elfském dvoře šermíře.  

 

 

Fin Briedis - členka Alagaesijské rady, která se velmi statečně rozkoukává. Dále plní povinnosti které plní každý člen rady. Je to vysoký, sympatický elf, který v současné době vykonává funkci elfského královského posla. 

 

 

Jeod - člen Alagaesijské rady, který vede obsáhlou a složitou kategorii lidí. Dále plní povinnosti které plní každý člen rady. Je to mladý muž, bývalý vládce Surdy, který je známý tím, že rád opouští bitevní pole a nechává tam poměrně vtipnou, leč však osamocenou armádu.

 

 

Meldon Erunámo Eruer - členka Alagaesijské rady která mívala moc nad nejtemnějšími obyvateli Alagaesie - stíny a draky. Dále plní povinnosti které plní každý člen rady. Je to elf zrádce, který má tak nějak omylem dítě s elfskou královnou a dozvěděl se to až když jeho dítě bylo dospělé. Best dad ever. 

 

 

Vragga - členka Alagaesijské rady, která měla na starosti urgaly a křížence (Jiné tvory). Dále plní povinnosti které plní každý člen rady. Je to urgalka, víceméně nestranná, oddaná bohyni Rahně, nevypočitatelná jako každý urgal. Tak moc nevypočitatelná, že ji ve hře vlastně skoro nikdo neviděl.

 

 

(tento seznam se může stále měnit tak sem občas koukněte)

 

 

 

Vedení Alagaesie v důchodu

 

 

Správce říše - admin, který stojí za tvorbou webových stránek a designu. Pokud Alagaesii budete vnímat jako horké médium, může za to Islanzadí. Pokud jako chladné médium, může za to právě Správce říše. Je to vysoký muž v plášti s kápí stojící ve stínech, kterému nikdy není vidět do obličeje. Právě proto je tak záhadný všem obyvatelům Alagaesie.

 

 

Arya Ildrid - adminka, která stála u zrodu stránky, bývalá královna elfů, dračí jezdkyně, lego v úsporném balení, kdysi jedna z nejaktivnějších hráček.

 

 

Elva Indil - adminka, která stála u zrodu stránky, manželka Blagdena, dračí jezdkyně, kdysi dávno "ten fakt hodně zlý admin". Jako fakt, přezdívalo se jí Elvitler (ano, to je kombinace jejího jména a jména Adolfa Hitlera).

 

 

Idaron - redaktorka, která neustále zapomíná, že je redaktorkou a píše redaktorům, aby udělali redaktorskou práci. S čistým svědomím můžeme říct, že kdo si s Idaronem nezahrál, jako by nikdy nehrál RPG. Jak o něm řekla Arwina: "Hraje se s ní skvěle, krásně píše... Ale při čekání na Idarona bych byla schopná napsat druhou bibli v Aramejštině." Je to statný elf, dračí jezdec, který je silným přivržencem královny Arwiny Meyron. 

 

 

Azkaal Uniarë - redatorka, která přijímala od Idarona pokyny k redaktorské práci a připomínala mu, že je přeci také redaktorem. Je to silně narcistický stín, jenž býval elfem. Flegmatická krutost a silný odér parfému ho provází každým jeho krokem. Je plně oddán králi. A svému odrazu v zrcadle. Chcete-li se stát jeho další milenkou, ozvěte se do HP. Značka: Stačí dlouhé vlasy!

 

 

Deynor - člen Alagaesijské rady, vedoucí elfy a dračí jezdce. Dále plní povinnosti které plní každý člen rady. Je to mladý lovec původem z Carvahallu vyznávající Severní kult.

 

 

Brom Meyström - zasloužilý člen Alagaesijské rady, který je tak moc zasloužilý,že do dnešních dní má právo beta na to, že může kecat ostatním radistům do věcí. Ale moc to nedělá.

 

 

Wran - člen Alagaesijské rady, která vytrvale bojoval za to, aby se z Alagaesie stalo spíše online dračí doupě. Několikrát se pohádal s několika adminy, Arwina ho za svých časů dost nesnášela. I tak se ale tento zajímavý elf stal takovým ne-stínem, který byl opozicí světlé straně Alagaesijské síly. A nakonec se samotné Arwině herně stal našeptávačem. A to se vyplatí. Starý popisek kdysi pravil: Nenápadně si hraje na stína a všichni mu to žerou. Neumý gramatyku.

 

 

 

 

Napsal: Islanzadí de Eamë | Kategorie: Pravidla a registrace
Dne: 05.04.2020 12:45:34 FB



 

Pravidla pro existenci na webu alagaesia.cz


Profily s chybným e-mailem budou smazány!

Dotazy směřujte na e-mail team@alagaesia.cz!

 

Ještě jednou vítej ve hře, poutníku... Dovol mi tě seznámit s pravidly předtím než vkročíš mezi nás. Ptáš se proč potřebuješ znát pravidla? Je to jednoduché - Bez pravidel by tě mohl kdokoli zabít při první sebemenší chybičce. A to rozhodně nechceme, my ani ty. :) 

 

Po registraci, kdy vyplníš životopis a odešleš, se dostaneš mezi čekatele. Tam se na tvůj životopis podívá Alagaesijská rada, redaktoři a adminé. Většinou k tvému životopisu mají nějaké připomínky, které ti napíší a vyzvou tě k úpravdě životopisu. Čekací doba na úpravu neschváleného životopisu je 1 měsíc. Pokud tedy budeš vyzván k úpravě registrace, neodkládej ji a snaž se limit 1 měsíce dodržet. 

 

Na webu vyžadujeme minimální přítomnost alespoň jednou za půl roku. To znamená, že kdokoli se nepřihlásí déle jak 6 měsíců, bude smazán a upozorněn e-mailem. Jakmile je postava jednou smazána, nemůžeš ji zaregistrovat znovu. To ale neplatí pro knižní postavy (postavy, o kterých jsi četl v knihách). Nejlépe se pokus nehazardovat s limitem a zkus aktivně sledovat dění. Co se týká nově registrovaných uživatelů, jsou povinní mít alespoň jedno přihlášení do tří měsíců od registrace, jinak budou taktéž smazáni.

 

Na Alagaesii rozhodně nepožadujeme, abys měl přečteny všechny knihy od Christophera Paoliniho (Eragon, Eldest, Brisingr, Inheritance), protože jsme hrou na motivy světa Alagaesie, ovšem alespoň film by sis pro reálie pustit mohl. Pomůže ti to se lépe vcítit do herních míst. Jeho shlédnutí trvá něco málo přes hodinu. Proto tak můžeš využít čas například právě v čekací době. Pokud jsi tak ještě neučinil, přečti si článek s informacemi, který tě zasvětí. 

 

Dovol mi upozornit tě, co se stane, když nedodržíš základní RPG pravidla. Do tvého profilu přibude červeným písmem poznámka obsahující informaci o tom, jak přesně jsi pravidla porušil, která po určité době získá oranžový odstín. Za tři červené tresty bude tvoje postava smazána. Uvědom si také, že Adminé mají přehled o IP adresách a tak je povinností každého běžného hráče vlastnit MAXIMÁLNĚ 3 POSTAVY. V průběhu času se lze vypracovat k vlastnictví až šesti postav, členové Alagaesijské rady a redaktoři mají +1 postavu, admin team má +2 postavy a jedna postava lze dokoupit za herní body. Admin team může v tomto pravidle udělovat výjimky na základě soutěží, nebo kvality hráče.

 

Pro neznalost některých jedinců mi dovol rozšířit tvé obzory. IP adresa je univerzální adresa tvého síťového protokolu. Lajcky řečeno něco jako adresa tvého internetového připojení. To znamená, že i ve chvíli, kdy se zaregistruješ z jiného počítače, můžeme zjistit, že postava je tvoje. Upozorňuji tě, že admin team má právo vyžádat si důkaz o existenci tvých sourozenců, sousedů, bratranců a sestřenic v případě, že se z tvojí IP adresy přihlašuje víc postav, jak 3. (Výjimku tvoří hráči, kteří si čtvrtou postavu zakoupili ve výhodách a členové vedení, kteří na čtvrtou postavu mají automatický nárok.)

 

Všechny konkrétní zákazy, které je potřeba na Alagaesii dodržovat, najdeš v Seznamu sprostých slov. Snaž se vyhnout aktivitám uvedených v seznamu a nemusíš se bát.

 

A rozhodně se také nemusíš bát, že bychom poskytovali tvoje soukromé údaje. Cokoli chceš, aby ostatní věděli a viděli, napiš do životopisu. Slouží ti na to položka "kontakt", která je jediná viditelná pro běžné hráče (vč. Alagaesjské rady a redaktorů). Nikdo kromě adminů tvůj kontakt (v tomto případě e-mail) nevidí.

 

Pokud se rozhodneš publikovat nějaké své dílo v knihovně (či jinde zde na Alagaesii nebo ve Zpravodaji) , předem upozorňuji, že se ze strany některých hráčů můžeš setkat s kritikou. Pokud kritika překročila pro tebe přípustnou mez a zdá se ti agresivní a neúměrná, okamžitě napiš některému z Adminů, kteří to začnou řešit. V tomto případě se totiž může jednat už i o tu nechvalně známou kyberšikanu a věř, že to není věc vůbec příjemná.

 

Pokud kyberšikana nastane (a to třeba jen v Holubí poště), neprodleně uvědom adminy. Soukromé zprávy slouží ke komunikaci a zábavě, ne k urážení. A to platí i pro tebe. Platí tu zlaté pravidlo: "Pokud nemůžeš říct nic hezkého, raději neříkej nic."

 

Nezapomeň se seznámit s chaty. Pokud máš otázku, našel jsi chybu, nebo prostě jen něco hledáš, nemusíš přece hned bombardovat holubem adminy, redaktory a radu. Zvaž, zda se tvůj postřeh nedá napsat do jednoho z chatů. Ty jsou rozdělené na tři kategorie, první jsou chaty související s herními záležitostmi (Herní inzeráty, Kronika), druhá kategorie se týká neherních věcí úzce souvisejících s hrou (Dovednosti, Dračí vejce, Editace profilu, Výplaty) a třetí kategorie jsou neherní, obecné knihy, které můžeš použít právě v nouzi nejvyšší (Dotazy a chyby, Návrhy a stížnosti).

 

A samozřejmě, jako poslední věc tak, jak se to děje v celém online světě, ti i já ukládám na pamětnou - Nikdy nikomu nedávej svoje přihlašovací údaje. Naštěstí není možné postavu smazat, ale dotyčná osoba by ti mohla pěkně zavařit a to nikdo z nás nechce. Pokud někomu tyto údaje dáš, raději si dobře pamatuj, komu jsi je dal, protože se taky může stát, že dotyčná osoba bude mít 3 postavy, bude se za tebe přihlašovat, hrát a pak zničeho nic bude mít ban a ty po postavě.

 

Nezapomeň, stále hrajeme ve středověku, takže tady nikdo nechce vidět žádné vysílačky, letadla, tanky, auta, vlaky, autobusy a podobné vymoženosti 21.století!
 

Podepsáni: Islanzadí de Eamë

Arwina Greensleeves

Aireen

Správce říše


- Autor webu: Správce říše - Autor skinu: Správce říše